Polskie Radio
Section05
Barack Obama

Departament Stanu USA dementuje sankcje wobec Polski

We wtorek wieczorem rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert zdementowała doniesienia medialne o wprowadzeniu amerykańskich sankcji wobec polskich władz. W środę dementi amerykańskiego Departamentu Stanu potwierdził premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił premier, doniesienia, które ujrzały światło dzienne we wtorek, „okazały się nieprawdziwe”. O relacjach polsko-amerykańskich mówili w audycji Gorący Temat Miłosz Lodowski (portal Rebelya.pl) i Maciej Kożuszek („Gazeta Polska Codziennie”).
Zobacz więcej na temat:  USA Biały Dom Barack Obama Donald Trump Waszyngton NATO Stany Zjednoczone

Nowe śledztwo w sprawie Fundacji Clintonów

 „Amerykański Departament Sprawiedliwości wszczął nowe dochodzenie w sprawie Fundacji Clintonów” - poinformował magazyn „The Hill”. Śledztwo ma wyjaśnić, czy doszło do działań korupcyjnych w czasie, gdy Hillary Clinton zajmowała stanowisko sekretarza stanu w rządzie Baracka Obamy. O sprawie mówił korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Hillary Clinton Bill Clinton Barack Obama USA Biały Dom Waszyngton

"Był to szok dla CIA i dla prezydenta Baracka Obamy"

Niemal dokładnie 8 lat temu - 30 grudnia 2009 roku - w tajnej bazie CIA Camp Champman w pobliżu afgańskiego miasta Chost, Humam al-Balawi - jordański lekarz zwerbowany przez wywiady Jordanii i Stanów Zjednoczonych w celu wytropienia kierownictwa Al-Kaidy - odpalił ładunki wybuchowe ukryte w kamizelce. O samobójczym zamachu „w imię Allaha” i dzisiejszej poprawności politycznej mówił w audycji Stacja Deszyfrująca prof. Ryszard Machnikowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  CIA zamach terroryzm Afganistan Barack Obama USA Al Kaida Osama bin Laden Sebastian Rybarczyk

"The Hill": FBI ostrzegła Obamę przed rosyjską korporacją

Administracja prezydenta Obamy zgodziła się na podpisanie w 2010 r. umowy między rosyjską korporacją Rosatom a ministerstwem energetyki USA ws. sprzedaży uranu, mimo że FBI miała dowody na przestępcze działania przedstawicieli Rosatomu w USA. Solidny materiał dowodowy zgromadzony przez FBI zignorowano, podpisując umowę, która dała Rosjanom szeroki dostęp do amerykańskiego rynku - pisze The Hill. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja USA ŚWIAT Barack Obama

"Amerykanie chętnie sprawdzą swoją broń na Ukrainie"

Dostawy amerykańskiej broni dla Ukrainy pomogłyby w powstrzymaniu rosyjskiej agresji w Donbasie, na wschodzie naszego kraju – powiedział Wołodymyr Horbacz, analityk z kijowskiego Instytutu Współpracy Euroatlantyckiej. W ubiegłym tygodniu dziennik „Wall Street Journal” napisał, że eksperci Pentagonu opracowali plan, który przewiduje przekazanie Ukrainie broni pola walki, w tym przeciwpancernej. O możliwych dostawach amerykańskiej broni na Ukrainy mówił w audycji Świat w Powiększeniu Juliusz Sabak z portalu Defence24.
Zobacz więcej na temat:  USA Ukraina Barack Obama wojsko wojna na Ukrainie Rosja

Wizyty prezydentów USA w Polsce. Od Nixona do Trumpa

Historia wizyt amerykańskich prezydentów w Polsce sięga 1972 roku, czyli odwiedzin prezydenta Nixona. Przyjeżdżali w różnych okolicznościach i z różnymi celami, niektórzy jeden raz, inni kilkukrotnie. Od czasów Nixona, każdy kolejny prezydent oprócz Ronald Reagan w Polsce był, zaznaczając więzi łączące oba kraje. 
Zobacz więcej na temat:  prezydenci USA George Bush Barack Obama Donald Trump Bill Clinton Stany Zjednoczone Donald Trump w Polsce POLSKA

Donald Trump planuje „powrót do przeszłości” w stosunkach z Kubą

Prezydent Donald Trump zamierza ponownie wprowadzić ograniczenia w handlu i w podróżowaniu na Kubę. W ramach normalizacji stosunków dyplomatycznych Waszyngtonu z Hawaną zniósł je jego poprzednik, Barack Obama. Trump zamierza przedstawić założenia swojej polityki wobec Kuby jeszcze w tym miesiącu, podczas wiecu w Miami, największym mieście Florydy, zwanym "nieoficjalną kubańską stolicą Stanów Zjednoczonych".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Kuba Donald Trump Barack Obama

Amerykańskie korporacje zbojkotują decyzję Trumpa?

Donald Trump podjął kolejną decyzję, która szkodzi porozumieniu z najbliższymi sojusznikami. Prezydent wycofał Stany Zjednoczone z ustaleń paryskich, na mocy których blisko dwieście krajów zobowiązało się do redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Sytuację komentowali w audycji Rządy Pieniądza dr Joanna Maćkowiak-Pandera (Forum Energii), Piotr Maciążek (Energetyka24.pl) i Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump USA ekologia ONZ Andrzej Sadowski Barack Obama dwutlenek węgla