Protezy 3D dla okaleczonych psów

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 15:56
Student medycyny weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wykorzystuje technologię druku 3D w produkcji protez dla zwierząt.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jaromir Chalabala

Wrocławska uczelnia poinformowała, że Maciej Szczepański jest laureatem pierwszej odsłony programu stypendialnego „Magistrant wdrożeniow", realizowanym na Uniwersytecie Przyrodniczym. Program wspiera studentów, których prace magisterskie cechuje kreatywność, wysoki potencjał naukowy i innowacyjność. Zgłaszane projekty muszą dodatkowo odpowiadać potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa.

W realizowanym projekcie za pomocą wycisków i skanowania cyfrowego Maciej tworzy protezy pod wymiar dla dwóch psów. Dla 3-letniej Sonii, którą potrącił samochód oraz 8-letniego Leto, któremu pociąg przejechał przednią łapę.

Jak mówi autor projektu: „Interesuję się ortopedią weterynaryjną i już od dawna myślałem o tym, by druk 3D wykorzystać do leczenia zwierząt z częściową amputacją kończyn. To dużo tańsza metoda niż np. endoproteza. W Polsce to temat świeży, dopiero raczkujący, ale np. w Stanach Zjednoczonych to powszechna, alternatywna metoda leczenia okaleczonych zwierząt”.