Eco-Bot do zarządzania energią

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 20:27
Spersonalizowany wirtualny asystent poinformuje o poziomie zużycia energii, doradzi jak ją zaoszczędzić i zmniejszyć koszty.
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjne Foto: NATTHAPONG SUNTORNDECH/Shutterstock.com

Rozwiązanie powstało w ramach europejskiego projektu finansowanego w programie Unii Europejskiej – Horyzont 2020. W składzie międzynarodowego zespołu znaleźli się naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Eco-Bot ma informować o poziomie zużycia energii, doradzać, jak zoptymalizować to zużycie, zaoszczędzić energię i zmniejszyć koszty. Ma też edukować użytkowników w tym zakresie.

Jak mówią autorzy nowego urządzenia: „Aplikacja podaje w czasie rzeczywistym dane o zużyciu energii. Zarówno z całego gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa, jak i z poszczególnych sprzętów. Jest to możliwe dzięki tzw. inteligentnym licznikom. Działają one na podstawie dezagregacji energii i analizy danych w oparciu o algorytmy NILM - czyli podziału sygnału energetycznego z całego gospodarstwa domowego na dane pochodzące z poszczególnych urządzeń domowych”.

Co więcej, Eco-Bot doradzi co może zostać poprawione, a także podpowie jak skuteczniej zarządzać energią. Rekomendacje te są dostosowane do użytkownika, który na początku zostaje zakwalifikowany do konkretnej grupy – na podstawie modelu opracowanego przez naukowców z UE w Katowicach.

 

Zobacz więcej na temat: energia ekologia Katowice