Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 21:05
Nie tylko ludzie na widok ziewającej osoby zaczynają…ziewać. Dla zwierząt, takich jak szympansy czy lwy, to również „zaraźliwa” czynność.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: WAYHOME studio/Shutterstock.com

Andrew Gallup, biolog ewolucyjny ze State University of New York Polytechnic Institute w USA przez wiele lat próbowała odkryć dlaczego ziewamy. Teraz, na łamach magazynu „Animal Behaviour” donosi o pewnych dowodach na to, jak ta czynność mogła wyewoluować, aby zapewnić nam bezpieczeństwo.

Naukowiec w ramach eksperymentu przeanalizował dotychczasowe badania i połączył ich wyniki w jeden model. Według jego obserwacji, ziewanie może być sposobem zwierząt na zsynchronizowanie ich zachowań i promowanie zbiorowej czujności.

Wcześniej wysnuto wnioski, że ziewanie to sposób na uzupełnianie tlenu lub usuwanie dwutlenku węgla. Obecnie wydaje się, że chodzi raczej o regulację temperatury krwi w celu schłodzenia mózgu.

Jak zauważył Gallup: „Szybkie schłodzenie mózgu spowodowane napływem świeżego powietrza może być świetnym sposobem na krótki wstrząs w przygotowaniu do ewentualnego zadania, bez przełączania mózgu w tryb walki lub ucieczki. Dzieląc się ziewaniem, grupa mózgów może wziąć na siebie odpowiedzialność, zwiększając czujność, gdy jeden lub więcej członków grupy wykazuje oznaki zmęczenia”.

Zobacz więcej na temat: psychologia