Wegetariańska mentalna pułapka?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 19:25
Wegetarianie bardziej podatni na depresję niż mięsożercy.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Photographee.eu

Naukowcy z Uniwersytetu Federalnego w Rio Grande do Sul w swoich badaniach zauważyli, że epizody depresyjne są prawie dwukrotnie częstsze u wegetarian niż u osób spożywających mięso.

Jak podają na łamach pisma Journal of Affective Disorders: „Dieta Brazylijczyków opiera się w dużym stopniu na mięsie, a odsetek wegetarian jest niewielki. W badanej przez nas grupie, mięsa nie spożywały jedynie 82 na 14 216 osób. Po porównaniu jadłospisów, całkowitego spożycia kalorii, białka i mikroskładników odżywczych, a także stopnia przetworzenia konsumowanych zaobserwowaliśmy blisko dwukrotnie częstsze występowanie epizodów depresji u wegetarian”.

Eksperci podkreślają jednak, że zjawisko to nie było spowodowanie zawartością poszczególnych składników odżywczych w diecie ani czynnikami związanymi ze statusem społeczno-ekonomicznym.  Przyczyny większej podatności wegetarian na depresję nie są do końca pewne.

Autorzy badania jako potencjalne przyczyny wskazali ekspozycję i wrażliwość na obrazy przedstawiające okrucieństwo wobec zwierząt. Innym czynnikiem mogą być również doświadczenia społeczne związane z przedrzeźnianiem lub krytyką osób jedzących mięso, że te zdecydowały się na wykluczenie tego produktu ze swojej diety.

Zobacz więcej na temat: wegetarianizm dieta depresja