Szybsza regeneracja kości dzięki biologom Uniwersytetu Łódzkiego

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 18:25
Polscy naukowcy - w tym biolodzy Uniwersytetu Łódzkiego - pracują nad implantem, który ma przyspieszyć gojenie uszkodzeń kości oraz działać przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo.  
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/ssguy

Celem prac grona naukowców tworzącego interdyscyplinarną sieć OsteoRegNET jest opracowanie nowych polimerowo-ceramicznych biomateriałów kompozytowych przeznaczonych do zastosowania w medycynie regeneracyjnej układu kostnego.

Opracowywany w ramach projektu implant ma zawierać komponenty, które wcześniej zostały zbadane i uznane przez naukowców za najbardziej korzystne dla procesu odnowy podczas regeneracji uszkodzonej tkanki kostnej. Podobne rozwiązania są już stosowane na świecie, lecz nie używa się do nich tych substancji, nad którymi pracują polscy naukowcy. Wśród nich są m.in. innowacyjne bazy polimerowo-ceramiczne pokrywane czynnikami wzrostowymi wspomagającymi ukrwienie implantu VEGFA i wykazującymi działanie przeciwzapalne TGF-beta.

Jak wyjaśniają autorzy projektu: „Kompozyty mają kilka funkcji. Stymulacja komórek kostnych do namnażania się i tworzenia tkanki kostnej, działanie proregeneracyjne, wspieranie procesu naprawczego komórek, stymulacja przeciwdrobnoustrojowa oraz działanie przeciwzapalne. Kolejną ważną funkcją implantu jest biozgodność. Implant nie może być toksyczny ani powodować alergii i drażnić komórek”.

Zobacz więcej na temat: medycyna technologia