Rap według Gargamela, czyli muzyka na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 12:05
- Dla mojego pokolenia rap był muzyką buntu. Najpierw słuchałem tego, czym "karmili" mnie rodzice, czyli "zachodniego wybrzeża": Snoop Dogga, Dr Dre. A potem nastąpił przełom - mówił Jakub Chuptyś o swojej przygodzie z rapem.
Audio
  • Gargamel o historii światowego i polskiego rapu, i swoich muzycznych fascynacjach (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Jakub Chuptyś
Jakub ChuptyśFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

Jak wspominał Gargamel, jego bardziej świadomy muzyczny wybór to m.in. G Unit, czyli grupa 50 Centa. - Byłem na wszystkich koncertach, już jako dziecko, zaniżałem tam średnią wieku - żartował autor audycji "Pogłos". W jego muzycznej selekcji znalazł się numer "Betta Ask Somebody", który sam youtuber określił jako "bardzo gangsta".

Na jego muzycznej drodze znalazła się także twórczość legendarnego Kanyego Westa. - To artysta, który pojawił się w odpowiednim momencie mojego życia. To był czas jego szczytowej formy, największej kreatywności. Zdefiniował moje spojrzenie na wiele kwestii. To on podyktował zresztą też ówczesną - i dzisiejszą - kulturę - tłumaczył Jakub Chuptyś.

W programie wybrzmiało wiele rapowych "klasyków", bo jak mówił Chuptyś, zawsze cenił sobie amerykańską twórczość. - niegdyś byłem zagorzałym, ortodoksyjnym fanem rapu ze Stanów i kręciłem nosem na polską twórczość. Być może to dlatego, że wówczas polska scena wyglądała zupełnie inaczej niż dziś - mówił Gargamel. Jak podkreślał teraz, gdy sam prowadzi muzyczną audycję w Czwórce , musi pilnować wszystkiego, i jest zwolennikiem wielu rapowych szkół. - Najbardziej naturalnym spadkobiercą Kanyego jest moim zdaniem Travis Scott. W utworze "Love sic" używa nawet podobnych sampli, ale tych nawiązań jest znacznie więcej - mówił ekspert. 

W jaki sposób historia Kanyego Westa wiąże się z G Unit, co łączyło tego artystę z 50 Centem? Które z utworów dziś najczęściej przewijają się na codziennych setlistach, słuchanych przez Gargamela? O tym, ale także o pewnym szczególnym numerze, jednym "z tych pionierskich", które gość Kamila Jasieńskiego najbardziej lubi, a do którego w swojej twórczości nawiązuje Drake - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Jakub Chuptyś (youtuber, dziennikarz Czwórki, gospodarz audycji "Pogłos")

Data emisji: 18.12.2019

Godzina emisji: 8.15

kd/kul

Czytaj także

"Pogłos". Wpływ anime na rap

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 13:08
To był jeden z przewodnich tematów "Pogłosu". - Mógłbym wymienić tysiące przykładów utworów odnoszących się do japońskich animacji - mówił Jakub Chuptyś, gospodarz audycji.
rozwiń zwiń