Zmarł poeta, dramatopisarz i prozaik Ernest Bryll

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 13:11
Odszedł Ernest Bryll. Dramatopisarz, prozaik, dziennikarz i dyplomata miał 89 lat. Informację o jego śmierci przekazało Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.
Ernest Bryll odszedł w wieku 89 lat.
Ernest Bryll odszedł w wieku 89 lat.Foto: EAST/NEWS Michal Wozniak
  • Ernest Bryll był dziennikarzem, szefem zespołów filmowych, kierownikiem literackim teatrów, tłumaczem, autorem musicali, dramaturgiem i dyplomatą.
  • Był autorem tomów poezji, m.in. "Wigilie wariata", "Autoportret z bykiem", "Sztuka stosowana", "Mazowsze", "Czasem spotykam siebie", "Adwent", a także dramatów "Rzecz listopadowa", "Kurdesz" i "Wieczernik".
  • Ernest Bryll był też tłumaczem z literatury czeskiej i irlandzkiej, a także autorem tekstów piosenek, m.in. Stana Borysa, Krystyny Prońko i Maryli Rodowicz.

Ernest Bryll urodził się 1 marca 1935 r. w Warszawie. W czasie okupacji był Zawiszakiem - członkiem najmłodszej drużyny Szarych Szeregów. Po wojnie krótko konspirował w podziemnym skautingu, maturę zdał jako szesnastolatek. Po krótkim epizodzie robotniczym w gdyńskiej elektrowni portowej dostał się na polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Wychowany w tradycji patriotycznej II Rzeczypospolitej - ojciec Stanisław był przedwojennym wojskowym - bez większych skrupułów odnalazł się jednak w powojennej rzeczywistości. Jego praca od początku wiązała się z literaturą, telewizją i filmem. Był dziennikarzem, szefem zespołów filmowych, kierownikiem literackim teatrów, tłumaczem, autorem musicali, dramaturgiem i dyplomatą (w latach 1991-1995 pełnił funkcję ambasadora RP w Irlandii).

Przede wszystkim był jednak cenionym poetą, który zadebiutował w 1958 r. utworem "Wigilie wariata". Opublikował prawie 40 tomów wierszy, m.in.: "Autoportret z bykiem", "Sztuka stosowana", "Mazowsze", "Czasem spotykam siebie", "Adwent".- Przez moje wiersze widziałem świat o wiele mądrzej niż przez moje kombinacje i myślenie polityczne - powiedział PAP w 2020 r., w rozmowie przeprowadzonej z okazji jubileuszu 85-lecia urodzin.


Czytaj także:


Ernest Bryll otrzymał wiele wyróżnień państwowych. Został odznaczony Orderem Kawalera Irlandzkiego Rodu Królewskiego O'Conor (1995) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006). W 2010 roku został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2023 r. - Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Był laureatem szeregu nagród literackich, m.in.: Nagrody Czerwonej Róży (1961), Nagrody im. W. Broniewskiego w dziedzinie poezji (1964), Nagrody im. Stanisława Piętaka za tom poezji "Mazowsze" (1968) oraz Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy (2009). 

Ernest Bryll, był także autorem wielu scenariuszy słuchowisk Teatru Polskiego Radia, za co został wyróżniony. W 2016 roku do jego rąk trafił Honorowy Złoty Mikrofon Polskiego Radia.

IAR/AW/wmkor