Polskie Radio
Section05
pisarze i poeci

Proust nieznany. Z wierszy dowiadujemy się, jak kochał Chopina

- Najczęściej nie uznaje się wierszy Prousta za wybitne osiągnięcie literackie, natomiast jeśli lubi się poezję, to można rzeczywiście się wczytywać w te wiersze i próbować coś z nich wyciągnąć, na przykład to, że tak kochał Chopina - tak o mniej znanej, poetyckiej twórczości Marcela Prousta mówił w Dwójce Kajetan Maria Jaksender.
Zobacz więcej na temat:  literatura Marcel Proust pisarze i poeci książki Dwójka

Zawsze razem - Barbara Toporska i Józef Mackiewicz

- Przez praktycznie pół wieku byli nierozłączni. To był związek osób niesłychanie sobie bliskich, otwartych na siebie, rozumiejących się doskonale, ale w tym związku Barbara brała na siebie rolę osoby, która opiekowała się starszym od siebie mężem i pisarzem - mówił o pisarce i poetce Barbarze Toporskiej, żonie Józefa Mackiewicza, prof. Włodzimierz Bolecki.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Barbara Toporska pisarze i poeci pisarz Włodzimierz Bolecki Andrzej Mietkowski Dwójka Anna Lisiecka

Rzeczpospolita Ujazdowska. Spotkanie z Ałbeną Grabowską

Powieścią "Doktor Zosia" Ałbena Grabowska kończy fascynującą opowieść o wybitnych polskich naukowcach. Centralnym punktem nowej książki jest zburzony w czasie wojny Szpital Ujazdowski i pracujący tam wybitni specjaliści – lekarze i lekarki. O najtrudniejszej części swojej trylogii pisarka, scenarzystka i doktor nauk medycznych opowiedziała w audycji "Rozmowy po zmroku".
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci literatura Jakub Kukla Dwójka

Miasto z historią w tle. "Jedyne takie miejsce" z wizytą w Wołominie

Pierwsze skojarzenia z tym miastem to historie gangsterskie z lat 90. XX wieku, ale jest to też urocze mazowieckie miasteczko z wielką historią w tle: m.in. walk partyzanckich w czasie powstania styczniowego, wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. "Jedyne takie miejsce" gościło w Wołominie. 
Zobacz więcej na temat:  Wołomin Roman Czejarek Warszawa Białystok Zofia Nałkowska pisarze i poeci historia Polski II wojna światowa Pruszków bitwa warszawska Wacław Nałkowski Miejski Dom Kultury w Wołominie Huta Szkła w Wołominie Bitwa pod Wizną Władysław Raginis Stanisław Brykalski

Ludwik Jerzy Kern: podglądam wady Polaków

– Ludzie lubią, jak się ich demaskuje. Oczywiście jeśli się ich demaskuje jako zbiorowość, a nie wskaże palcem na kogoś i powie: to pan zrobił! – mówił Ludwik Jerzy Kern w Polskim Radiu w 1992 roku.
Zobacz więcej na temat:  satyra Ludwik Jerzy Kern poezja wiersze literatura KSIĄŻKA książki historia Polski HISTORIA Kraków dziennikarstwo dziennikarze Konstanty Ildefons Gałczyński bajki dla dzieci książki dla dzieci pisarz pisarze i poeci piosenka

Marianna Kijanowska laureatką Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

- Nie jestem znawcą historii żydowskiej, ta książka do mnie przyszła jakby bez wiedzy. Dla mnie źródłem wiedzy były książki wydane w Polsce - mówiła w wywiadzie dla Dwójki laureatka jubileuszowej, 10. edycji Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta Marianna Kijanowska. Ukraińska poetka i tłumaczka jest autorką wstrząsającego tomu wierszy "Babi Jar. Na głosy".
Zobacz więcej na temat:  poezja pisarze i poeci Ukraina zbrodnie wojenne Żydzi Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka

"Janusz Krasiński. Przeciw milczeniu". Wystawa w 10. rocznicę śmierci pisarza

Ekspozycja "Janusz Krasiński. Przeciw milczeniu" powstała dla uczczenia 10. rocznicy śmierci pisarza, przypadającej 14 października. Na ekspozycji w warszawskiej Kordegardzie i na planszach przed galerią przedstawione zostały osiągnięcia twórcze Janusza Krasińskiego, m.in. okładki pierwszych wydań jego książek, afisze i programy teatralne, a także dokumenty świadczące o jego zaangażowaniu w życie literackie i społeczne.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Narodowe Centrum Kultury Janusz Krasiński pisarze i poeci literatura historia Polski Powstanie Warszawskie Michał Montowski George Orwell

Przyznano Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Z. Herberta

Po raz 10. przyznana została Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta. Laureatką została Marianna Kijanowska, ukraińska poetka i tłumaczka, autorka wstrząsającego tomu wierszy "Babi Jar. Na głosy". - My jako organizatorzy tej nagrody cieszymy się, że możemy w toku tej strasznej wojny okazać wsparcie ukraińskiej kulturze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Ukraina Zbigniew Herbert konkurs Magda Mikołajczuk Maria Dzieduszycka pisarze i poeci II wojna światowa

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski emigracja Narodowe Czytanie Andrzej Towiański filozofia HISTORIA