Drum Basstion generuje emocje. Byliśmy w Ząbkowicach Śląskich

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 12:00
Drum Basstion jest imprezą kameralną, ale mimo krótkiej historii już ma swoich fanów i stałych uczestników. Tegoroczna odsłona odbyła się pod hasłem "Frankenstein Edition", co jest nawiązaniem do Ząbkowic Śląskich - nowego miejsca festiwalu.
Drum Basstion 2022 - tegoroczna odsłona zagościła w zamku w Ząbkowicach Śląskich.
Drum Basstion 2022 - tegoroczna odsłona zagościła w zamku w Ząbkowicach Śląskich.Foto: Kuba Piątkowski/Czwórka

Bass w średniowiecznych murach

Pomysł na Drum Basstion powstał w czasie pandemii, kiedy nie można było za bardzo imprezować. Dwie pierwsze odsłony odbyły się w Srebrnej Górze, w tym roku festiwal zorganizowano w Ząbkowicach Śląskich. - Bardzo nam się podoba nowa lokalizacja i słyszymy opinie, że duża scena robi dobre wrażenie - mówi współorganizator imprezy Oliwer Urban. - Muzyka wypełnia średniowieczne mury ząbkowickiego zamku i mamy tu naprawdę fajny klimat. 


Posłuchaj
06:44 CZWÓRKA Prywatka drum basstion 23.07.2022.mp3 Drum Basstion 2022 - relacja Kuby Piątkowskiego (Prywatka?Czwórka)

 

Monrroe, Beat Le Juice, Lulu Malina i inni

Zmieniała się też koncepcja muzyczna imprezy. - Postawiliśmy na muzykę elektroniczną, można się spodziewać dużej ilości drum and bassu, ale jest też house, techhouse, techno, a nawet psychotrance. W zeszłym roku było i reggae, i muzyka alternatywna. Teraz postanowiliśmy zrobić coś bardziej spójnego - opowiadał w Czwórce Przemek Podolski. - Staramy się pójść z duchem czasu, a muzyka elektroniczna staje się coraz bardziej popularna. I my też jesteśmy jej odbiorcami. Zrezygnowaliśmy z zespołów reggae, ale te brzmienia nadal są obecne - w setach zaproszonych do Ząbkowic didżejów - dodaje Urban. W gronie artystów znaleźli się m.in. Monrroe, Beat Le Juice, Living Plastic, Roots Digital, Lulu Malina i Olliee.

Drum Basstion 2022 Frankenstein Edition! Teaser | Drum Bassion


Szkoła Muzyki Nowoczesnej na Drum Basstion

Oprócz występów artystów festiwalowa publiczność mogła też liczyć na inne atrakcje - na przykład warsztaty organizowane przez Szkołę Muzyki Nowoczesnej. - Tegoroczna odsłona festiwalu Drum Basstion to nasze muzyczne święto. Oprócz tego, że przyjechaliśmy tu, żeby odsłonić kilka tajemnic związanych z komponowaniem i produkcją muzyki współczesnej, to dodatkowo postawiliśmy tu drugą scenę, na której występują albo nasi słuchacze, albo nasi absolwenci - opowiada założyciel szkoły Adam Baron. - Ja też mam tę przyjemność, żeby zagrać na festiwalu. Zaprezentuję fragment tortu muzyki elektronicznej, który nazywa się "minimal dark techno". Z wykształcenia i z pasji jestem trębaczem jazzowym i w muzyce - także tej tanecznej - najbardziej pociąga mnie improwizacja, czyli stwarzanie sytuacji, gdy nieoczekiwane emocje zaczynają współistnieć po to, by tworzyć inne emocje. Plenerowe studio Czwórki na festiwalu odwiedzili także młodzi muzycy Szkoły Muzyki Nowoczesnej. Patronem festiwalu Drum Basstion jest Czwórka.  

Posłuchaj
13:30 drum basstion.mp3 Drum Basstion 2022 - audycja festiwalowa z plenerowego studia Czwórki w Ząbkowicach Śląskich (Czwórka)

 


Drum Basstion 2022 Frankenstein Edition Drum Basstion 2022 Frankenstein Edition

*** 

Tytuł audycji: Czwórka na Festiwalu Drum Basstion 

Prowadzi: Kuba Piątkowski

Data emisji: 22.07.2022

Godzina emisji: 21.05

kul