ta Ukrainka o płycie "Zgrzyt": poszukuję brzmień dla trudnych treści

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 09:50
Anastazja Ivahnenko pochodzi z Ukrainy, ale od ośmiu lat mieszka w Polsce. Kilku rzeczy doświadczyłam, zgromadziłam pakiet emocji i szans. Jedną z nich była możliwość tworzenia muzyki. Wykorzystałam ją i jako ta Ukrainka nagrałam płytę "Zgrzyt" - opowiada artystka.
ta Ukrainka to pseudonim artystyczny Anastazji Ivahnenko. Debiutancki krążek artystki Zgrzyt jest Płytą Tygodnia w Czwórce.
ta Ukrainka to pseudonim artystyczny Anastazji Ivahnenko. Debiutancki krążek artystki "Zgrzyt" jest Płytą Tygodnia w Czwórce.Foto: Czwórka/Ula Kaczyńska
  • "Zgrzyt" to debiutancki album Anastazji Ivahnenko, który wydała jako ta Ukrainka.
  • Artystka pochodzi z Ukrainy, ale od ośmiu lat mieszka w Polsce.
  • Nad krążkiem pracowała z Nestorem Garde (Kacper Kondracki).
  • ta Ukrainka pisze teksty mądre życiowo i ważne społecznie.
  • Porusza się w przestrzeni muzyki elektronicznej i jak sama mówi - poszukuje nowych brzmień dla trudnych treści.

12 piosenek o 12 dziewczętach

- Na początku na płycie miało znaleźć się 12 piosenek, każda o innej dziewczynie, ale w trakcie pracy nad albumem doszłam do wniosku, że chcę być sobą, że nie muszę chować się za innymi postaciami. I to wtedy pojawiła się koncepcja "Zgrzytu". Razem z moim producentem, a prywatnie mężem, Nestorem Garde gotowe już utwory schowaliśmy do szuflady i zaczęliśmy pisać nowe piosenki - wspomina ta Ukrainka. - To był rok 2020, w 2023 ukazała się płyta. 

Współpraca z Nestorem Garde

Ta Ukrainka pisze i śpiewa po polsku. Ma delikatny głos i hardość w języku. Bawi się słowami, ironizuje, rapuje. Pisze teksty mądre życiowo, ważne społecznie i po ludzku piękne. - Pomaga mi w tym Nestor (Kacper Kondracki), bo sama jeszcze nie czuję się tak dobrze w języku polskim. Zna mnie bardzo dobrze, bo dużo razem przeszliśmy, więc jest najlepszą osobą do przekazania tego, co czuję i myślę - przyznaje Anastazja Ivahnenko.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez ta Ukrainka (@ta__ukrainka)

"Czy to naprawdę wszystko, co potrafię w życiu?"

W muzyce najbardziej liczy się dla niej przekaz i emocje. Dzieli się tym, co ma w głowie więc piosenki traktuje jak autoterapię. Stawia na szczerość, nawet jeśli ta bywa bolesna. Wszystko po to, by dotknąć słuchacza. - Długo szukałam odpowiedzi na pytania: "kim jestem?", "po co jestem?" i "co tu robić z tym życiem?" - opowiada Anastazja Ivahnenko. - Kiedy przyjechałam do Polski pracowałam jako sprzedawczyni w sklepie, potem w kuchni, w jednej z warszawskich knajpek. Cały czas zastanawiałam się, czy to naprawdę wszystko, co potrafię w życiu?. Trudno było mi się z tym pogodzić i ciągle próbowałam znaleźć siebie. To wszystko miało ogromny wpływ na płytę. "Zgrzyt" powstał dzięki temu, że byłam na terapii, ale też praca nad płytą była terapią samą w sobie - dodaje.   

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez ta Ukrainka (@ta__ukrainka)

Sprawdź też:

Peszek, Nosowska, Kora i Julek Ploski

Kiedy Anastazja mieszkała w Ukrainie, poznała twórczość Marii Peszek i Taco Hemingwaya. Dziś wśród inspiracji wymienia Kendricka Lamara, Nosowską i Korę. - Artysta wybitna, z pazurem i z pięknym "nadrywem" w głosie. Poruszają mnie jej teksty, przekaz, wygląd. Doceniam całokształt i jestem pod ogromnym wrażeniem - mówi gościni Czwórki. - Ostatnio słucham też Julka Ploskiego, bo podoba mi się jego alternatywna wizja muzyki elektronicznej. 

Posłuchaj
30:17 CZWÓRKA Departament tanca - taukrainka 17.02.2024.mp3 ta Ukrainka o płycie "Zgrzyt" (Departament tańska/Czwórka)

ta Ukrainka - ważny głos polskiej sceny

W 2022 roku taUkrainka zwyciężyła w plebiscycie "Gazety Wyborczej" - "Sanki". Tym samym dołączyła do zaszczytnego grona laureatek poprzednich odsłon: Rosalie., Hani Rani i Kaśki Sochackiej. Artystka wystąpiła też na najważniejszych polskich festiwalach - OFF w Katowicach, Męskim Graniu i Great September w Łodzi. Trafiła na okładkę magazynu "Wysokie Obcasy", a ostatnio była nominowana w kategorii "Odkrycie" do nagród EMPiK-u.

ta Ukrainka - To Jest Loveee | ta Ukrainka

***

Tytuł audycji: Departament tańca

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Anastazja Ivahnenko (taUkrainka)

Data emisji: 17.02.2024

Godzina emisji: 20:10

kul/mat. prasowe