Nowe Technologie

Nowy Skype czyli Firefox do rozmów

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 03:00
Mozilla pracuje nad technologią, która umożliwi rozmowy audio i wideo przez internet z wykorzystaniem urządzeń mobilnych.
Nowy Skype czyli Firefox do rozmów
Foto: Glow Images/East News

Przewagą nad rozwiązaniem Skype Microsoftu będzie możliwość użytkowania bez konieczności instalowania czegokolwiek, oprócz przeglądarki Firefox.

Za kilka miesięcy rozmowy dzięki tzw. technologii WebRTC (rozmowy w czasie rzeczywistym online) mają być powszechnie dostępne dla użytkowników Mozilli na całym świecie.

WebRTC

WebRTC to technologia, która umożliwia wysokiej jakości komunikację wideo w czasie rzeczywistym, ale też połączenia audio i wymianę danych. Do korzystania z niej wystarczy sama wyszukiwarka, co jest przewagą nad tradycyjnymi tego typu rozwiązaniami, typu Skype.

„Pod wieloma względami to będzie jak Skype. Ale w przeciwieństwie do Skype'a WebRTC będzie dostępne na wielu platformach. Będzie też możliwa komunikacja między użytkownikami Mozilli a użytkownikami innych wyszukiwarek posiadających WebRTC”. – twierdzi wiceprezes Mozilli ds. inżynierii w Firefox Johnathan Nightingale w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.

Oprócz Mozilli rozwój WebRTC wspierają firmy takie jak Google, Microsoft i Opera. Na początku lutego br. miało miejsce pierwsze połączenie testowe między użytkownikami Mozilli i Google Chrome. Jak przyznaje wiceprezes Mozilli, prace nad wykorzystaniem tej technologii trwają. Na targach w Barcelonie Mozilla wraz z AT&T oraz Ericssonem pokazali, że dzięki niej możliwa będzie również rozmowa wideo przez urządzenia mobilne, które mają zainstalowaną przeglądarkę Firefox.

Wszyscy wspierają WebRTC

Nowa technologia jest już dostępna do testowania. Jak twierdzi Nightingale, robią to głównie specjaliści, programiści komputerowi, którzy sprawdzają jakie są możliwości szerszego wykorzystania WebRTC i jakie usługi oparte o tę technologię można zaproponować.

Jeżeli technologia się upowszechni, to interesujące jak na to zareagują operatorzy GSM. Jedna jest pewne, ceny za transmisję  głosu dojdą do dna.autor: Cezary Tchorek-Helm