Nowe Technologie

Router FRITZ!Box 3270 test subiektywny

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 10:40
Urządzenie niemieckiej firmy AVM jest najprostszym routerem z gamy wprowadzonych ostatnio na polski rynek. Subiektywnie przyjrzeliśmy się wybranym funkcjonalnościom nowego FRITZA!.
FRITZBox 3270
FRITZ!Box 3270

Mimo, iż firma AVM rekomenduje router do wykorzystania domowego, można z niego z powodzeniem korzystać w niewielkiej firmie. Dzisiaj trudno zresztą oddzielić urządzenia ściśle biznesowe od prywatnych. Skutecznie zaburzyła ten, sztuczny wg mnie podział, praktyka konsumeryzacyjna w biznesie, zwana BYOD.

FRITZ!Box 3270 jest estetycznym i małym urządzeniem, które daje szansę na rozwiązanie wielu problemów związanych z korzystaniem z Internetu oraz urządzeń bezprzewodowych. Wraz z parą adapterów FRITZ! Powerline 500E oraz FRITZ!WLAN USB Stick router może być podstawą profesjonalnej łączności i pracy.

Tech

Urządzenie daje do dyspozycji dwuzakresową sieć WLAN N z teoretyczną szybkością do 300 Mbit/s. Jest to stosunkowo dużo, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę straty jakie generują w sieci poszczególne urządzenia. Tym bardziej możliwość podawania szybkiej transmisji na routerze powinna cieszyć.  Przy wykorzystaniu sieci WLAN mamy do dyspozycji 4 złącza oraz gniazdo USB 2.0. Akurat ten drugi port jest kluczowy w przypadku stałego wykorzystania pamięci flash lub podania sieci do komputera bez karty WLAN. Do tego procesu służy (dodatkowo dostarczane) USB Stick, który kopiuje automatycznie ustawienia routera (klucz sieciowy) po włożeniu do gniazda USB pracującego w tym przypadku jako host. Potem, aby korzystać z łączności i funkcji FRITZ!Box 3270, wystarczy już tylko włożyć do komputera stick.

Bezpieczeństwo

Router może współpracować z modemami kablowymi  a także ma własny modem ADSL (do 6Mbit/s) oraz ADSL2+ (do 24 Mbit/s.). Producent przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa, dlatego FRITZ! ma zabudowany firewall oraz system ochrony. System ten nazwany ochroną rodzicielską ma jednak szersze zastosowanie, polegające na możliwości sterowania dostępem do Internetu, wcześniej autoryzowanych urządzeń na routerze. Możliwość udostępniania Internetu i funkcji dodatkowych jest praktycznie nieograniczona.

Ponadto,  FRITZ! daje możliwość utworzenia alternatywnej wirtualnej sieci bezprzewodowej, w której autoryzowane urządzenia nie mają dostępu do funkcji dodatkowych, lecz wyłącznie dostęp do Internetu. W efekcie uruchamiamy sieć bezprzewodową dla pracowników lub gości z zastosowaniem odrębnego hasła. Właśnie ta funkcja wydaje się być stworzona dla praktyki BYOD, gdzie mamy bardzo mały wpływ na urządzenia, którymi posługują się pracownicy (są to ich własne terminale) lub odwiedzający naszą firmę.

Wisienką na torcie, jest możliwość wyłączenia sieci Wi-Fi bez wyłączania routera FRITZ!, przy zastosowaniu  specyficznego (ustawialnego) harmonogramu działania sieci bezprzewodowej bez wyłączania routera.

Skaner sieciowy

FRITZ!Box 3270 przy zastosowaniu funkcji auto channel, automatycznie wybiera bezprzewodowe połączenie Wi-Fi, które podlega w danym momencie najmniejszym zakłóceniom generowanym przez innych użytkowników przestrzeni. W przypadku gdy urządzenie uzna, iż poziom zakłóceń może zagrażać połączeniu, następuje automatyczne przełączenie na inny kanał łączności.

Jeżeli użytkownika interesuje jak wygląda wykorzystanie „powietrza” w jego najbliższym otoczeniu, można podejrzeć prawie wszystko, wyskalowane w sztukach oraz częstotliwościach.

  • FRITZ! pokaże, gdzie jest nasza transmisja, pokaże obce sieci WLAN, inne sieci radiowe oraz adresy MAC.

Nieobecny VoIP

Cóż, ten model FRITZA! odcina nas od możliwości podłączenia do routera słuchawki nazywanej przez AVM FRIZT!Fon - jednak jest zastępstwo. Poprzez smartfon (Android, iOS) możemy korzystać z sieci oraz łączyć się z dostawcą usług VoIP. Różnica w stosunku do modeli obsługujących telefonię internetową to brak wykorzystania kodeków telefonii HD – są one dostępne tylko dla fabrycznych słuchawek AVM. Podobnie jest z zestawianiem połączeń konferencyjnych.

Sieć bezprzewodowa

Router pracuje z siecią w standardzie 802.11n, która zapewnia prędkość do 300 Mbit/s w dwóch pasmach częstotliwości: 2.4 GHz lub 5 GHz. Z uwagi na rosnący poziom zakłóceń warta polecenia jest oczywiście ta wyższa częstotliwość. Praktycznie w przypadku wykorzystania współpracy z telewizorem jako terminalem, szybkość transferu (wczytywanie stron lub streaming filmów) jest daleko niezadawalająca. I tu również producent przewidział zastępstwo.

Sieć przewodowa

Połącznie dowolnego terminala przy pomocy sieci bezprzewodowej możemy zastąpić bardziej pewnym i szybszym połączeniem przewodowym. Do tego celu użyliśmy urządzenia    FRITZ! Powerline 500E, które wykorzystuje sieć energetyczną do budowy sieci logicznej łączącej router z pozostałymi terminalami danych jak: telewizor, komputery, odtwarzacze blue-ray czy drukarki.

  • Sprawdziliśmy połączenie na drodze kilkudziesięciu metrów i podaliśmy pliki multimedialne oraz Internet na telewizor z funkcją Smart TV. Urządzenie FRITZ! Powerline 500E będące parą adapterów wpiętych do sieci 230V, działa idealnie. Jeden zasilacz jest połączony przewodem z routerem a druki z telewizorem lub innym dowolnym terminalem; każdy następny przyłącza się już poprzez pojedynczy Powerline.

W ten sposób można zbudować całkiem rozległą sieć małego biura. W jej skład może wchodzić szybki Internet DSL lub LTE (lub podawany przez dostawcę TV kablowej) łączący szereg urządzeń jak drukarki, serwery plików (nie tylko multimedialnych) oraz oczywiście sieć bezprzewodowa z dostępem do telefonii DECT i VoIP, zasilana inteligentną siecią gniazd prądowych i podręcznym storage.

FRITZ! jest więc przemyślanym systemem sieciowym, gdzie poszczególne elementy możemy dostosowywać do potrzeb naszej firmy. Oczywiście sam router FRITZ!Box 3270 może stanowić tu początek budowy takiej sieci lub pozostać tylko rozbudowanym routerem. W obu przypadkach to dobra inwestycja.

FRITZ!Box 3270 plusy

  • Wytrzymałość ilościowa na podłączone urządzenia
  • Interfejs do zarządzania
  • Bezpieczeństwo
  • Gwarancja 5 lat
  • Element przemyślanego systemu łączności
  • Estetyka

FRITZ!Box 3270 minusy

  • Konieczność korzystania ze smartfonu w przypadku korzystania z dostawców VoIP
  • Brak polskiej wersji interfejsu

Ceny

399,- zł ceneo.pl

399,- zł sklep patronacki  fritzbox.com.plautor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

AVM FRITZ! WLAN Repeater 300E

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2013 10:14
Brak sygnału sieciowego, mimo niezawodnej pracy routera, może wyprowadzić z równowagi najspokojniejszych użytkowników. Zakłócenia są powodowane nie tylko przez bariery architektoniczne, ale także przez inne sieci i urządzenia w otoczeniu, jak choćby mikrofalówki lub elektroniczne nianie. Rozwiązaniem jest wykorzystanie wzmacniacza rozszerzającego zasięg radiowy naszej sieci.
rozwiń zwiń