Nowe Technologie

Prognoza Kaspersky 2014

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 08:00
Eksperci z Kaspersky Lab przedstawili swoje prognozy dotyczące 2014 roku pod kątem aktywności cyberprzestępczej.
Prognoza Kaspersky 2014
Foto: materiały prasowe

Nie powinno być niespodzianką, że wiele z tego, co zobaczyli w kryształowej kuli, ma związek z informacjami ujawnionymi przez Edwarda Snowdena.

Prywatność

Po skandalu, jaki rozpętał się w 2013 r. wokół Snowdena, jesteśmy zdecydowani chronić nasze życie prywatne mimo czujnego oka agencji wywiadowczych na całym świecie. To oznacza zabezpieczanie informacji przechowywanych na komputerach oraz urządzeniach i pilnowanie, aby nasze zachowanie online pozostawało w sferze prywatnej. Doprowadzi to do wzrostu popularności usług VPN i anonimowych sieci Tor oraz większego zapotrzebowania na lokalne narzędzia szyfrowania.

Pieniądze

Eksperci z Kaspersky Lab przewidują, że w 2014 roku cyberprzestępcy nadal będą rozwijali narzędzia umożliwiające kradzież pieniędzy – bezpośrednio lub pośrednio. Aby bezpośrednio plądrować portfele, oszuści będą dalej udoskonalać swoje narzędzia służące do uzyskiwania dostępu do kont bankowych właścicieli urządzeń mobilnych (phishing mobilny, trojany mobilne). Botnety mobilne będą przedmiotem kupna i sprzedaży, jak również będą wykorzystywane do rozprzestrzeniania szkodliwych załączników w imieniu osób trzecich. W celu ułatwienia kradzieży pośredniej pojawią się prawdopodobnie bardziej wyrafinowane wersje trojanów, które będą szyfrowały dane na urządzeniach mobilnych, uniemożliwiając dostęp do zdjęć, kontaktów i korespondencji, dopóki nie zostanie przekazana opłata za odszyfrowanie. Jako pierwsze na celowniku z pewnością znajdą się smartfony oparte na Androidzie.

Bitcoiny

W 2014 roku eksperci z Kaspersky Lab spodziewają się znacznego wzrostu liczby ataków, których celem będą portfele użytkowników waluty Bitcoin, kopalnie oraz giełdy bitcoinów.

Prognoza dla biznesu

Dla dostawców usług internetowych Wiele popularnych serwisów internetowych zapowiedziało już zastosowanie dodatkowych środków ochrony danych użytkownika, np. w postaci szyfrowania wszystkich danych przesyłanych pomiędzy ich własnymi serwerami. Nadal będziemy obserwować wykorzystywanie coraz bardziej wyrafinowanych mechanizmów ochrony – prawdopodobnieautor: Informacja prasowa

Czytaj także

Prognozy Symantec na 2014

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 13:03
W kończącym się właśnie roku wnikliwie przyglądaliśmy się działalności cyberprzestępców, a także pojawiającym się zagrożeniom i jak zwykle dynamicznie rozwijającej się technologii. Dzięki temu zyskaliśmy solidne wyobrażenie o tym, co przyniesie rok 2014 w dziedzinie bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń