Nowe Technologie

Wirtualne serwery - oszczędność i bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 20:44
Po co kupować wiele serwerów, jeśli można uruchomić je (jako wirtualne) na kilku fizycznych komputerach. Przynosi to znaczne oszczędności, ale zalet wirtualizacji jest więcej. Dlatego nie dziwi fakt, że już dziś wirtualnych serwerów jest w systemach informatycznych firm więcej niż tradycyjnych. Wirtualizacja oferuje m.in. większe bezpieczeństwo danych. Żeby je skutecznie wdrożyć, potrzebujemy odpowiednich narzędzi.
Wirtualne serwery - oszczędność i bezpieczeństwo

Zakup nowego serwera to wydatek nie tylko na sprzęt, ale i na zasilanie, chłodzenie itp. Dlatego uruchomienie kolejnych wirtualnych serwerów na posiadanym sprzęcie pozwala na znaczne oszczędności. W swym działaniu niczym nie różnią się od fizycznych – mają swoje wirtualne procesory, pamięci RAM, dyski, karty sieciowe itp. Przy użyciu oprogramowania wirtualizacyjnego możemy w miarę potrzeb łatwo uruchamiać kolejne serwery i równie łatwo się ich pozbywać się, gdy przestają być niezbędne.

Ta łatwość tworzenia przekłada się na jedną z największych zalet wirtualnych serwerów – radykalnie większe (w stosunku do tradycyjnych maszyn) możliwości ochrony danych i odzyskiwania po awarii. Gdy np. z powodu wadliwego dysku stracimy firmową pocztę elektroniczną, to odtworzenie wirtualnego serwera e-mail zajmie dużo mniej czasu niż fizycznego. Dzięki wirtualizacji firmowe działy IT mogą więc znacznie zwiększyć sprawność działania i dostępność systemu informatycznego w dodatku za ułamek kosztów, które trzeba by ponieść w przypadku tradycyjnych serwerów. Jednak żeby w pełni z tego skorzystać, trzeba dysponować odpowiednimi narzędziami. Chociaż na rynku znajdziemy wiele rozwiązań zabezpieczających dane, to większość z nich nie stworzono z myślą o wirtualizacji. A to warunek, by mogły skutecznie i efektywnie zabezpieczać środowiska z wieloma wirtualnymi serwerami.

Bez kopii się nie obejdziemy

Tworzenie kopii bezpieczeństwa (backup) to podstawowy sposób na odzyskanie plików, aplikacji czy systemów, gdy z powodu błędów czy awarii dojdzie do ich utraty. Regularny i automatyczny backup skutecznie zabezpieczy nasze cenne dane.

Znane od dawna produkty do tworzenia kopii zapasowych, które przez lata dominowały na tym rynku, traktują każdy serwer jako fizyczny. Błędne założenie, że wszystkie serwery są takie same, prowadzi w środowisku wirtualnym do tego, że klasyczne rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych i replikacji są nieefektywne i nieekonomiczne. Potrafią np. uruchamiać backup wielkich plików, gdy jedynie mały fragment informacji uległ zmianie. Ich nieefektywność przekłada się na dłuższy niż to konieczne czas przestoju i częstsze straty cennych danych. Gdy za bezpieczeństwo informacji odpowiada firma zewnętrzna, rozliczana według stawek godzinowych, to dłuższy czas odzyskiwania danych przekłada się na większe koszty.

Z kolei rozwiązania ochrony danych stworzone z myślą o wirtualizacji – a nie z konieczności do niej adaptowane – komunikują się bezpośrednio z wirtualną infrastrukturą. Dzięki temu działają w inny sposób niż klasyczne narzędzia. Jednym z przykładów jest Veeam Backup & Replication, który umożliwia błyskawiczne odzyskiwanie plików, całych serwerów wirtualnych i elementów aplikacji. Jest łatwy w obsłudze i działa w obu najpopularniejszych środowiskach wirtualnych, czyli VMware i Hyper-V. Rozwiązanie Veeam automatycznie sprawdza jakość backupu, a więc późniejszą możliwość odzyskania danych. To bardzo ważne, bo nierzadko zdarza się, że pomimo posiadania kopii zapasowej nie jesteśmy w stanie odtworzyć utraconych plików czy aplikacji. W pełni wykorzystując możliwości środowiska wirtualnego, Veeam pozwala znacznie obniżyć koszty jego ochrony.autor: Tomasz Janoś

Czytaj także

Prosta ochrona serwerów

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 08:19
Sophos Server Protection to łatwy w obsłudze i elastyczny antywirus dedykowany ochronie serwerów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa wersja Veeam Backup & Replication

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 06:28
Veeam Software poinformował o wprowadzeniu do sprzedaży najnowszej wersji produktu Veeam Backup & Replication v7. Do wersji v7 wprowadzono dwie nowe funkcje – wbudowaną akcelerację WAN i tworzenie kopii zapasowych z migawek pamięci masowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Recepta na wirtualny mix

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 21:01
Wirtualizacja serwerów na dobre zagościła w działach IT małych i dużych firm, a skuteczna konkurencja dwóch producentów rozwiązań do wirtualizacji doprowadziła do tego, że systemy informatyczne wielu organizacji nie są dziś jednolite.
rozwiń zwiń