Nowe Technologie

Szyfrowanie danych ma przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 19:02
Nowe typy dysków, szyfrowanie danych i złośliwe oprogramowanie, to wg specjalistów z firmy Kroll Ontrack czynniki mające największy wpływ na rynek odzyskiwania danych w 2013 roku.
Szyfrowanie danych ma przyszłość

Z analiz inżynierów wynika, że te elementy znacznie wpływały na możliwości ochrony oraz odzyskiwania kluczowych danych.

– Rozwój technologii SSD i flash oznacza dla nas konieczność ciągłego doskonalenia narzędzi, metodologii odzyskiwania danych i umiejętności rozwiązywania problemów w czasie rzeczywistym. Dla użytkowników korzystanie z tych technologii powinno wiązać się natomiast z regularnymi backupami i pobieraniem ze strony producenta oprogramowania służącego optymalizacji i monitorowaniu stanu dysków SSD oraz flash – mówi Paweł Odor, główny specjalista polskiego oddziału Kroll Ontrack.

Dyski SSD i pamięci flash: wielu różnych producentów, zróżnicowane technologie

W 2013 roku ceny dysków SSD i pamięci flash regularnie spadały. Rosła natomiast liczba przypadków utraty danych z tych nośników. Już niemal 10 procent przypadków odzyskiwania danych rozwiązywanych w laboratoriach Kroll Ontrack stanowią te dotyczące technologii flash. Inżynierom odzyskiwania danych coraz częściej przychodzi mierzyć się także ze zróżnicowaniem technologicznym dysków oraz nowymi typami nośników, takimi jak dyski hybrydowe o złożonej architekturze.

Dyski twardewiększa pojemność i nowe wyzwania w kwestii odzyskiwania danych

W minionym roku wielu wiodących producentów pracowało nad zwiększeniem pojemności dysków twardych. Przykładowo firma Western Digital opracowała technologię dysków wypełnionych helem, pozwalającą na zmniejszenie oporu i swobodniejsze poruszanie się głowic, a w konsekwencji – na ulokowanie większej liczby talerzy w dysku. Z kolei Seagate zwiększył pojemność dysku twardego dzięki technologii SMR (Shingled Magnetic Recording) zrywającej z linearnym sposobem magazynowania danych. Nowe technologie wymagają bacznego monitorowania rynku i nieprzerwanej pracy nad dedykowanymi, efektywnymi narzędziami do odzyskiwania danych. O tym, jak bardzo wpłynęły one na pracę specjalistów najlepiej świadczy przykład dysku wypełnionego helem. W przeciwieństwie do standardowych dysków twardych, otworzenie go w klasycznym środowisku laboratoryjnym spowoduje uszkodzenie głowic.

Wirusy : nowe złośliwe oprogramowanie ograniczające dostępność danych

W 2013 roku wirus CryptoLocker, tzw. koń trojański, sparaliżował działanie wielu komputerów i sieci korzystających 
z systemu Windows, żądając od ich właścicieli okupu. Atak był konsekwencją pobrań zakażonego załącznika do wiadomości e-mail. Po aktywacji, złośliwe oprogramowanie szyfrowało pewne typy plików w oparciu o klucz przechowywany na serwerach sterujących wirusem. Następnie wyświetlało komunikat sugerujący, że dane zostaną odszyfrowane, jeśli użytkownicy za to zapłacą. W przypadku braku opłaty we wskazanym terminie, klucz szyfrowania miał zostać usunięty, co uniemożliwiłoby odzyskanie danych.

– Jak wynika z danych Instytutu Ponemon, koszty przestoju w pracy w przypadku użytkowników biznesowych wynoszą niejednokrotnie nawet 5600 dolarów na minutę. Niektórzy z nich decydowali się więc na spełnienie żądań hakerów, bo wydawało im się to najtańszym i najszybszym sposobem na odzyskanie danych. Aby uchronić się w przyszłości przed podobnymi sytuacjami użytkownicy powinni przede wszystkim wystrzegać się otwierania maili z nieznanych źródeł i regularnie wykonywać kopie zapasowe – komentuje Paweł Odor.

Szyfrowanie: wiedza dotycząca odzyskiwania danych w służbie bezpieczeństwa

Szyfrowanie danych to także coraz powszechniejsza metoda ich ochrony, dająca gwarancję zabezpieczenia przed nieautoryzowanym dostępem. Czyni ono jednak potencjalny proces odzyskiwania danych bardziej złożonym, bo wymaga użycia klucza szyfrowania. W przypadku dysków szyfrowanych za pośrednictwem programów takich jak np. Microsoft BitLocker, Check Point PointSec czy McAfee Safeboot użytkownik otrzymuje klucz, który w razie potrzeby dostarcza do firmy odzyskującej dane. Natomiast w przypadku dysków szyfrowanych za pośrednictwem technologii takich jak SED (Secure Encrypted Drives) czy FDE (Full Disk Encryption) klucz szyfrowania jest wbudowany w dysk. Jeśli taki nośnik ulegnie uszkodzeniu lub awarii, skorzystanie z klucza jest znacznie utrudnione. Wówczas inżynierowie odzyskiwania danych muszą użyć narzędzi pozwalających na ominięcie awarii, uruchomienie dysku, a następnie odszyfrowanie danych.

Zrób to sam: nieudane próby samodzielnego odzyskania danych

W 2013 roku liczba użytkowników usiłujących samodzielnie odzyskać dane regularnie rosła. Nieudolne prób wykorzystania oprogramowana do odzyskiwania przez właścicieli sprzętów podejmowane były w przypadku ponad 10 procent urządzeń trafiających do laboratoriów Kroll Ontrack. Jak podkreślają specjaliści, oprogramowanie do samodzielnego odzyskiwania danych bywa efektywnym i sprawdzonym rozwiązaniem. Trzeba jednak wiedzieć kiedy można je zastosować. Zdecydowanie nie sprawdza się w przypadku uszkodzeń fizycznych. Wówczas należy przede wszystkim odłączyć zasilanie i skonsultować się ze specjalistą, aby uniknąć dalszej utraty danych.

 

Kroll Ontrack
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

10 mitów złośliwego oprogramowania

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 08:14
Specjaliści z rosyjskiej firmy Doctor Web ostrzegają. Producent oprogramowania antywirusowego przedstawił listę 10 największych mitów dotyczących wirusów, trojanów i innych cyberzagrożeń, jakie zakorzeniły się w świadomości wielu użytkowników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szyfrowanie danych z kosmosu możliwe już od 2015 roku?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 12:15
Urządzenie, nad którym pracuje singapurski fizyk, Alexander Ling, ma wielkość tabletu. Umieszczone w nanosatelicie, będzie mogło ochronić nawet pojedynczą transakcję płatniczą, którą wykona jakikolwiek człowiek na Ziemi.
rozwiń zwiń