Nowe Technologie

Superkomputer 2. na serwerach Asus

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 13:06
Na drugim miejscu międzynarodowej listy Green500 jest superkomputer SANAM wykorzystujący serwery ASUS ESC4000/FDR G2.
ASUS ESC4000FDR G2
ASUS ESC4000/FDR G2

 

Green500 klasyfikuje ona superkomputery według wydajności energetycznej, a testy SANAM wykazały, że jest on najbardziej oszczędnym na świecie superkomputerem opartym na procesorach graficznych.

 Klaster został opracowany wspólnie przez Instytutu Badań Zaawansowanych we Frankfurcie i King Abdulaziz City for Science and Technology (KACST) w Riyadh w Arabii Saudyjskiej. Badania techniczne i projekt systemu, który poza współpracą z aplikacjami HSC, będzie oferował możliwość prostej modyfikacji i wieloletniego użytkowania, opracowała firma Adtech Global. W klasterze SANAM zastosowano 210 serwerów ASUS ESC4000/FDR G2.

 

"Podczas budowy superkomputera SANAM skupiliśmy się na zastosowaniu technologii, które w przyszłości będą mogły zapewniać rosnącą wydajność, niższe koszty i mniejsze zużycie energii. Wybraliśmy firmę ASUS - elastycznego, globalnego producenta systemów, który jest w stanie dostarczać rozwiązania niezbędne dla tej zaawansowanej platformy. Nie tylko spełniła nasze kryteria specyfikacji, ale również była w stanie pomóc nam w pracach na poziomie BIOSu, mechanizmów oraz będzie wspierać przyszłe usprawnienia sprzętu. Okazała się bardzo dobrym partnerem na każdym etapie tworzenia i dostarczania produktu" - powiedział Rick Rozalsky, Wiceprezes ds. globalnego rozwoju biznesowego, Adtech Global.

  •  Poza wysoką pozycją na liście Green500 klaster SANAM z mocą obliczeniową rzędu 421,2 teraflopsów (TFLOPS) uplasował się na 52 miejscu listy TOP500 superkomputerów na świecie. Wykorzystuje 210 węzłów obliczeniowych ASUS ESC4000/FDR G2, 420 podwójnych kart graficznych AMD FirePro™ S10000 oraz 420 8-rdzeniowych procesorów Intel Xeon E5-2650, co łącznie daje 38400 rdzeni.

Wydajny energetycznie hybrydowy system obliczeniowy

Serwery ESC4000/FDR G2 w superkomputerze SANAM będą wykorzystywane do zaawansowanych obliczeń w takich dziedzinach jak: przemysł naftowy, lotniczy, kosmonautyka, bioinformatyka, chemia oraz symulacje pogodowe. Urządzenia wykorzystują najnowszą technologię HPC, oferują wysoką moc obliczeń równoległych oraz szybkie transfery InfiniBand™ FDR o niskiej latencji i prędkości rzędu 56Gbps. Ich architektura sprawia, że doskonale nadają się do wymagających aplikacji obliczeniowych i modelujących. Seria produktów ASUS ESC już wcześniej stosowana była w wysokowydajnych systemach finansowych, wirtualizacyjnych i naukowych. System SANAM zapewnia wydajność rzędu 2,3 gigaflopsów (GFLOPS) na Wat i wykonuje 2351 milionów operacji na sekundę na Wat. SANAM wykorzystuje pełnię możliwości hybrydowej architektury rozwiązania ESC4000/FDR G2, która maksymalnie wykorzystuje potencjał równoległych obliczeń CPU/GPU.

 

"Udział w projekcie SANAM wraz z firmą Adtech Global to dla nas duże wyróżnienie i możliwość zaprezentowania wysokiej wydajności rozwiązań firmy ASUS w badaniach naukowych. Wnieśliśmy do projektu własną ekspertyzębadawczo-rozwojową i zobowiązaliśmy się dostarczyć skrojone na potrzeby projektu rozwiązania” - komentuje Tom Lin, Kierownik działu serwerów, ASUS.

Intel Xeon Phi 

ESC4000/FDR G2 to hybrydowy serwer dla systemów HPC wykorzystujący procesory CPU i GPU. Jego design oferuje wiele możliwości dzięki obsłudze koprocesorów Intel Xeon Phi i kart graficznych AMD oraz NVIDIA. Jest też w stanie jednocześnie obsłużyć dwa procesory Intel Xeon E5-2600 oraz zapewnia wysoką rozszerzalność poprzez dziewięć złączy PCI Express 3.0x16. Jeśli chodzi o chłodzenie, inteligentne kontrolery sterują osobno wentylatorami procesorów CPU i GPU. Wszystkie osiem wnęk na dyski 3.5” opiera się na architekturze Hot Swap, która znacznie ułatwia konserwację i minimalizuje przestoje. Zastosowany w ESC4000/FDR G2 podwójny zasilacz 1620W 80 PLUS Platinum zapewnia wydajność rzędu 94% i wysoką oszczędność energii.

 autor: Jan Petersen

Czytaj także

Serwery Asus z procesorami Intel Xeon Phi

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 00:01
ASUS pokazał jedne z pierwszych na świecie serwerów, które obsługują koprocesor Intel Xeon Phi 5110P oraz karty graficzne Kepler NVIDIA Tesla K20/K20X.
rozwiń zwiń