Nowe Technologie

Nielegalne oprogramowanie w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 12:14
Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Krakowie znaleźli w firmach poligraficznych w Krakowie twarde dyski i CD/DVD z nielegalnymi programami takimi jak pakiety biurowe znanej firmy oraz programy służące do obróbki grafiki.
Nielegalne oprogramowanie w Krakowie

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie skontrolowali kilka firm poligraficznych na terenie Krakowa. Policjanci ustalili, że właśnie tam używane są programy biurowe i specjalistyczne programy służące do projektowania oraz obróbki grafiki nie posiadające licencji.

W toku wykonywanych czynności służbowych zabezpieczono kilka dysków twardych i płyt CD/DVD z programami służącymi do obróbki grafiki bez wymaganej licencji oraz pakiety biurowe znanej firmy z zainstalowanymi narzędziami informatycznymi służącymi do obchodzenia i przełamywania zabezpieczeń.Zabezpieczone przedmioty trafiły do szczegółowej analizy. Wartość nielegalnego oprogramowania oszacowano wstępnie na około 60 tys. złotych.

Zgodnie z kodeksem karnym za uzyskanie cudzego programu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Dalsze postępowanie w powyższych sprawach prowadzi Wydział PG KMP w Krakowie.

  • Wartość nielegalnego oprogramowania oszacowano na około 60 tys. złotych.

 autor: Mariola Czapkiewicz