Polskie Radio
Section05
policja

Niemiecki rząd chroni informatorów. "Welt": zachęca obywateli do donoszenia

Ustawa o ochronie informatorów, zwanych też sygnalistami, przygotowana przez obecny niemiecki rząd, nakłada na firmy obowiązek tworzenia punktów zgłaszania przestępstw. Informatorom wolno zachować anonimowość, a fałszywe zgłoszenia - pozostaną bezkarne. "Państwo niemieckie w coraz większym stopniu zachęca swoich obywateli do donoszenia na innych" - twierdzi dziennik "Welt" i podkreśla, że "w czasach nazizmu także wiele postępowań było wynikiem zgłoszeń obywateli".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Bundestag policja przestępczość

Rozbito międzynarodowy gang przemycający broń. Jest akt oskarżenia w polsko-szwedzkim śledztwie

Jest akt oskarżenia przeciwko 4 osobom w śledztwie dotyczącym międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem broni. Dokumenty skierował do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Śledztwo było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA CBŚP policja przestępczość narkotyki broń prokuratura Prokuratura Krajowa

Czechy wzmacniają kontrole na granicy ze Słowacją. Ma to uniemożliwić tranzyt nielegalnych imigrantów

Komendant czeskiej policji Martin Vondraszek powiedział w środę, że na granicy Czech ze Słowacją będą wzmocnione kontrole, ale nie ma potrzeby przywracania stałych inspekcji pojazdów i podróżnych. Ocenił także, że stałe kontrole nie są potrzebne również na granicy czesko-niemieckiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy policja granica Słowacja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023

Rośnie presja na granicę Łotwy, powstaje bariera. "Rosja i Białoruś będą nadal wykorzystywać migrantów jako broń"

- Rosja i Białoruś nadal będą wykorzystywać przeciwko nam migrację w charakterze broni - oceniła Elizabete Vizgunova-Vikmane, ekspertka Łotewskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Łotewskie władze i straż graniczna alarmują: gwałtownie rośnie liczba nielegalnych imigrantów na granicy z Białorusią.
Zobacz więcej na temat:  granica służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo straż graniczna wojsko policja Łotwa

Tak wyglądał atak na polską granicę. Wstrząsająca relacja funkcjonariusza Straży Granicznej

16 listopada 2021 r. odbył się główny atak nielegalnych migrantów na przejście graniczne w Kuźnicy. Straż Graniczna zamieściła relację funkcjonariusza, który tego dnia pełnił służbę. - Widziałem na własne oczy, jak to się odbywało. Było bardzo niebezpiecznie - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo straż graniczna wojsko Wojsko Polskie policja

Premier Morawiecki: będziemy bronić polskich granic i dobrego imienia Polski

Będziemy bronić polskich granic i dobrego imienia Polski - zadeklarował w sobotę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, dodając, że Polacy są wdzięczni za liczną obecność żołnierzy, strażników i policjantów, którzy chronią granicę z Białorusią.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki granica migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Podlasie służby i bezpieczeństwo straż graniczna żołnierze policja wojna hybrydowa Białoruś

Holland o mundurowych: sk...syny. Rzecznik PiS: szokujący poziom upadku

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek przytoczył w mediach społecznościowych skandaliczne wypowiedzi Agnieszki Holland z wywiadu udzielonego tygodnikowi "Polityka". "To jest plan środowiska politycznego"- napisał polityk. "Film ma jasny kontekst polityczny i ma robić grunt pod otwarcie granic dla nielegalnych migrantów" - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Agnieszka Holland granica straż graniczna policja wojsko