Polskie Radio
Section05
Kraków

Turbo-Jet – innowacyjny odrzutowiec dziełem studentów AGH

Prędkość poddźwiękowa oraz system namierzania i śledzenia innych samolotów bez wykorzystania GPS – to cechy niewielkiego odrzutowca Turbo-Jet, nad którym pracują studenci koła naukowego Akademii Górniczo-Hutniczej. – Wszystkie sprawdzone systemy działają na radarze, na podczerwieni albo za pomocą zewnętrznego naprowadzanie laserem. My chcemy trafić w niszę, która potrzebuje czystej wizji – mówi Jakub Karnowski z Koła Naukowego Dron Engineering Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda samolot wojsko sprzęt technika Kraków

"Nie wyobrażał sobie życia bez tego zawodu". Wspomnienie o Jerzym Treli

- O Jerzym Treli można powiedzieć, że nie wyobrażał sobie życia bez tego zawodu. W którymś z wywiadów wspominał o tym, że wiele życia upłynęło mu na tej fikcji teatralnej czy filmowej, którą jako aktor kreował - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Waldemar Raźniak, dyrektor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Trela aktorzy TEATR Kraków wspomnienie Kazimierz Kutz Andrzej Wajda

"Niechciana stołeczność". Przestrzeń Krakowa w czasach niemieckiej okupacji

W krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury prezentowana jest wystawa "Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945". Ukazuje ona, w jaki sposób niemiecki zaborca symbolicznie zagarniał przestrzeń miasta, które Hitler uznał za "prastare miasto niemieckie" i które miało zostać zamienione we wzorowe Stadt Krakau.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka wystawa Kraków historia Polski II wojna światowa nazizm

Mija 45 lat od zabójstwa Stanisława Pyjasa. Złożono wieniec od prezydenta w miejscu morderstwa

Minister Wojciech Kolarski złożył w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wieniec przy ulicy Szewskiej w Krakowie, w miejscu, gdzie 45 lat temu został zamordowany Stanisław Pyjas.Wcześniej kwiaty pod tablicą upamiętniającą Stanisława Pyjasa złożył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Pyjas historia Polski PRL Kraków opozycja demokratyczna Andrzej Duda kancelaria prezydenta

TYLKO U NAS Sprawa śmierci Stanisława Pyjasa. Esbecka wersja ciągle żywa?

Mimo upływu 45 lat od tragicznej śmierci Stanisława Pyjasa, w przestrzeni publicznej pojawiają się teksty, które przypominają esbecką wersję wydarzeń z 7 maja 1977 roku. Przedstawiamy kolejną taką próbę, która w zderzeniu w ustaleniami prokuratora IPN, okazuje się nieprawdziwa.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Pyjas PRL komunizm służba bezpieczeństwa Kraków Studencki Komitet Solidarności HISTORIA