Polskie Radio
Section05
Kraków

"Hejnalista". Reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

18 kwietnia 1926 roku o godz. 17.00 stacja nadawcza Polskiego Radia w Warszawie rozpoczęła oficjalną emisję. Z głośników popłynęły historyczne słowa dziennikarki Janiny Sztompkówny: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480". Jednym z charakterystycznych, stałych punktów codziennej anteny Programu 1 jest nadawanie hejnału z wieży mariackiej.
Zobacz więcej na temat:  reportaż radio Polskie Radio Kraków pr poleca Dorota Boniecka-Górny

Wake Up Giant i 12. edycja Scrip Fiesty

"Zombi" to debiutancka płyta Wake Up Giant - warszawskiego tria z przesłaniem - ostrzeżeniem muzyków przed życiem tylko w sieci. Motto płyty to apel o przebudzenie się i czerpanie radości z życia o powrót do natury czyli bywanie offline. Swoisty manifest muzyczny: głośny kolorowy i przebojowy w dwóch wersjach językowych po polsku i po angielsku. Gośćmi Mai Kluczyńskiej byli Paul, Banan, Czipis z tria Wake Up Giant.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Kraków

Kolejny skandal z udziałem Jerzego Urbana? W Krakowie premiera sztuki o "Goebbelsie stanu wojennego"

W krakowskim teatrze Łaźnia Nowa trwają ostatnie przygotowania do premiery sztuki "Urban. Idę po was…" zrealizowanej na podstawie książki Doroty Karaś i Marka Sterlingowa "Urban. Biografia". W roli znienawidzonego rzecznika rządu, ale zarazem błyskotliwego felietonisty i kontrowersyjnego wydawcy, Adam Ferency. Reżyseruje Bartosz Szydłowski. Czy będą protesty przed teatrem?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR premiera Teatr Łaźnia Nowa Kraków Jerzy Urban Adam Ferency Bartosz Szydłowski Paweł Pawlica Tomasz Żąda Trójka

Ołtarz Wita Stwosza w bazylice Mariackiej. Perła gotyckiej sztuki na światową skalę

Ołtarz Wita Stwosza z bazyliki Mariackiej w Krakowie to jeden z najwspanialszych gotyckich zabytków w Polsce. Od chwili konsekracji w 1489 roku prezentował się w tym samym miejscu z krótkim wojennym epizodem, wywieziony do Niemiec i odnaleziony dzięki uporowi prof. Karola Estreichera. Po renowacji 13 kwietnia 1957 roku został udostępniony publicznie.
Zobacz więcej na temat:  Kraków zabytki gotyk dzieła sztuki średniowiecze HISTORIA II wojna światowa Niemcy

"Jedzenie w sztuce": smakowita wystawa w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

"Jedzenie w sztuce" to 11. wystawa z flagowej serii MOCAK-u, w której konfrontowane są ważne obszary życia z refleksjami artystów, analizowane zawarte w nich prawdy i związane z nimi manipulacje. Tematami wcześniejszych ekspozycji były: historia, sport, ekonomia, zbrodnia, gender, medycyna, ojczyzna, sztuka, natura, polityka. Jedzenie w tym kontekście jest wyjątkowe, bo stoi u podstaw życia, przez co ma wpływ na wiele jego aspektów. Wystawa będzie czynna przez blisko rok, od 11 kwietnia 2024 roku do 16 marca 2025 roku, i towarzyszyć jej będzie wiele interesujących wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA wystawa Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK malarstwo fotografia Kraków jedzenie Radosław Nałęcz Trójka

Kraków. Nigdy nie publikowany obraz Jana Matejki na pokazie w krakowskim Muzeum ASP

Mało popularne prace Jana Matejki, w tym pokazywany po raz pierwszy publicznie obraz z lat młodzieńczych "Studium całej figury chłopca" można oglądać w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wystawa "Pod powiekami aniołów", w ramach której prezentowane są prace malarza, potrwa do 21 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski malarstwo Jan Matejko Kraków Akademia Sztuk Pięknych

WYBORY SAMORZĄDOWE Wybory samorządowe 2024. Kandydaci na prezydentów największych miast [LISTA]

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. Ewentualna druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 21 kwietnia. Prezentujemy listę kandydatów na włodarzy najważniejszych wojewódzkich polskich miast.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory 2024 polityka wybory samorządowe 2024 Kraków Łódź Warszawa Poznań Wrocław Gdańsk Katowice Szczecin Bydgoszcz Lublin Zielona Góra Opole Kielce Białystok Rzeszów Olsztyn regiony dolnośląskie śląskie opolskie małopolskie mazowieckie kujawsko-pomorskie zachodniopomorskie wielkopolskie świętokrzyskie lubelskie lubuskie pomorskie podkarpackie podlaskie warmińsko-mazurskie łódzkie kandydaci wybory samorządowe