Polskie Radio
Section05
Kraków

TYLKO U NAS Śmierć Stanisława Pyjasa i usprawiedliwianie konfidenta

Przed dwoma laty były donosiciel bezpieki Lesław Maleszka wspominał Stanisława Pyjasa, tłumacząc, dlaczego donosił na kolegów Służbie Bezpieczeństwa. Okazuje się, że swoisty "proces beatyfikacyjny" wieloletniego tajnego współpracownika doczekał się kontynuacji. Kolejny rozdział dopisał Cezary Łazarewicz, reporter, laureat prestiżowej nagrody Nike.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Pyjas Kraków służba bezpieczeństwa PRL komunizm

Kasper Straube i inni. O początkach druku na ziemiach polskich

- W latach 70. XV wieku głównym ośrodkiem działalności drukarzy na ziemiach polskich stał się Kraków. Znajdowały się tu uczelnie, siedzibę miała tutaj władza królewska, wreszcie w Krakowie była również diecezja. To wszystko zapewniało rynki zbytu - mówił w "Wybieram Dwójkę" dr Paweł Wierzbicki, kurator wystawy "Początki druku na ziemiach polskich" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  wystawa druk Jakub Kukla Dwójka Kraków Muzeum Narodowe w Krakowie Muzeum Czartoryskich

550 lat temu ukazał się pierwszy druk na ziemiach polskich

Mniej więcej 20 lat po debiucie ruchomej czcionki Gutenberga - do Krakowa przybył z Bawarii drukarz Kasper Straube, który przez następne 4 lata prowadził pod Wawelem swoją działalność. To właśnie w jego drukarni ukazał się - w roku 1473 - jednostronicowy kalendarz krakowski, w którym oprócz informacji astronomicznych i rolniczych znalazły się także porady medyczne. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka druk gutenberg Kraków

Jedno miasto – wiele opowieści. Artystyczna historia Wilna na wystawie w Krakowie

W Muzeum Narodowym w Krakowie do 4 września można podziwiać wystawę "Wilno, Vilnius, Vilne 1918–1948. Jedno miasto – wiele opowieści"  Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki w Wilnie z okazji 700-lecia Wilna; prezentuje prace wileńskich artystów przechowywane w polskich i litewskich instytucjach dziedzictwa kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tomasz Miara Muzeum Narodowe w Krakowie Wilno muzeum wystawa Kraków

Niezwykła wystawa na Zamku Królewskim na Wawelu

Na Zamku Królewskim w Krakowie można oglądać specjalną wystawę arcydzieł Tycjana, Brueghela, Bordona oraz innych skarbów sztuki, które ostatnio wzbogaciły wawelskie zbiory. Eksponaty będą dostępne przez niespełna miesiąc, do 11 czerwca, w czasowych miejscach ekspozycji. Później znajdą swoje stałe miejsce w Prywatnych Apartamentach Królewskich oraz Reprezentacyjnych Komnatach Królewskich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo Tycjan muzeum Wawel Kraków Tomasz Miara Trójka

UJ rozpoczyna budowę badawczej części kampusu medycznego. Premier: trudno o lepiej wydane pieniądze

- Po kilkuset latach Uniwersytet Jagielloński jest cały czas polską wizytówką i łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. Trudno mi sobie wyobrazić lepiej skierowane środki z budżetu państwa niż właśnie tutaj - powiedział w czwartek w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Uniwersytet Jagielloński medycyna Jacek Majchrowski Kraków NAUKA edukacja