Nowe Technologie

Ulepszona chmura VMware, czyli udostępnianie zasobów IaaS

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 13:25
Czy koniecznie trzeba rozbudowywać własną tradycyjną serwerownię? Według VMware niekoniecznie - branża IT przeistacza się w brokera usług informatycznych i telekomunikacyjnych.
Ulepszona chmura VMware, czyli udostępnianie zasobów IaaS

Podczas konferencji VMworld® 2013 w Barcelonie, VMware, przedstawił nowe funkcje i ulepszenia rozwiązań do zarządzania środowiskiem chmury, które upraszczają i automatyzują proces udostępniania usług IT na przestrzeni wielu platform i chmur.

„Jeśli branża IT ma dotrzymać kroku szybko zmieniającym się wymogom biznesu, utrzymać swoją pozycję oraz gwarantować elastyczne świadczenie usług, musi przejść transformację i przeistoczyć się z producenta w brokera usług informatycznych i komunikacyjnych.” – mówi Ramin Sayar, senior vice president oraz general manager działu Cloud Management w VMware. „Rozwiązania VMware do zarządzania chmurą pozwalają uzyskać ten poziom elastyczności, gwarantując jednoczesną standaryzację i kontrolę – bez względu na to, czy chodzi o lepszą obsługę wysoce zwirtualizowanego środowiska, tworzenie prywatnej chmury opartej na platformie vSphere, rozbudowę chmury hybrydowej, czy udostępnianie w organizacji usług wielu dostawców.”

W miarę jak organizacje IT zmieniają charakter swojej działalności, stając się brokerami usług IT, mogą polegać na rozwiązaniach VMware do zarządzania środowiskiem chmury, które pozwalają na realizację kluczowych zadań typu IaaS (IT-as-a-Service), takich jak:

  • Dostęp na żądanie do każdej usługi: aby zaspokajać potrzebę natychmiastowego dostępu do usług, firmy IT mogą zwiększyć elastyczność oraz zaoferować infrastrukturę, aplikacje, desktopy i usługi dostosowane do potrzeb klientów na wielu platformach i w wielu środowiskach chmury, objęte jednym systemem zarządzania, który upraszcza kontrolę,
  • Przejrzystość wydatków: dbając o transparentność kosztów związanych z eksploatacją maszyn wirtualnych, infrastruktury i innych zasobów, organizacje IT pomagają użytkownikom końcowym podejmować decyzje oparte na wiedzy o kosztach usług dla prywatnych i publicznych środowisk chmury. Umożliwiają tym samym bardziej odpowiedzialne i wydajne dysponowanie zasobami.
  • Zautomatyzowana operacyjność: Zarządzanie usługami IT wymaga obecnie korzystania ze ściśle zintegrowanych rozwiązań, wykorzystujących możliwości analityczne Big Data oraz stworzonych z myślą o dynamicznym środowisku jakim jest centrum danych oparte na oprogramowaniu. Takie podejście do kwestii zarządzania pozwala na prowadzenie proaktywnych działań i uzyskanie nieporównywalnie wyższej przejrzystości działań operacyjnych oraz wglądu w dane o kondycji aplikacji, a także wirtualnej i fizycznej infrastruktury, m.in. pamięci masowych i urządzeń sieciowych.
  • Obsługa wielu platform i środowisk chmury: rozwiązania VMware do zarządzania chmurą współpracują z różnorodnymi platformami wirtualnymi, środowiskami fizycznymi i chmury, oferując klientom wyższy poziom automatyzacji, przy zachowaniu pojedynczej platformy zarządzania, wolności wyboru i wysokiej elastyczności.

 

Rozwiązania VMware zapewniające utrzymanie ciągłości, eliminują zbędne komplikacje i minimalizują koszty

Możliwość utrzymania ciągłości pracy oraz przywracania systemu po awarii to wciąż główny powód, dla którego klienci decydują się na wirtualizację zasobów. Ochrona danych stanowi klucz do utrzymania ciągłości i stworzenia strategii zarządzania dostępnością systemu w każdej firmie. VMware wspólnie z EMC oferują VMware vSphere Data Protection, optymalne rozwiązanie do tworzenia zapasowych kopii danych, które idealnie odpowiada potrzebom małych i średnich przedsiębiorstw oraz organizacji. Firma VMware zaprezentowała nową edycję  VMware vSphere Data Protection 5.5 Advanced – oferującą szereg ulepszeń m.in. gwarancję odzyskania danych, wyższą wydajność pracy oraz bogatsze możliwości skalowania.

 

VMware wspiera pracę mobilną dzięki nowym rozwiązaniom przeznaczonym dla użytkowników końcowych

Firma VMware zaprezentowała również nową ofertę rozwiązań i usług przeznaczonych dla użytkowników końcowych, które w  jeszcze większym stopniu ułatwiają mobilną pracę. Redukcja kosztów, upraszczanie procesu zarządzania i podnoszenie wydajności to jedne z priorytetowych założeń, którymi kieruje się VMware - jedyna firma oferująca swoim klientom kompleksowe rozwiązania z zakresu wirtualizacji, dostosowane do wymogów pracy mobilnej i w chmurze.

 

„Wprowadzane przez nas innowacje w zakresie kosztów, zarządzania i wydajności naszych produktów zdecydowanie zainteresują firmy, poszukujące nowoczesnych sposobów wykorzystania pracy mobilnej.” – mówi Sanjay Poonen, executive vice president i general manager działu End-User Computing w VMware. „Jesteśmy przekonani, że w porównaniu z konkurencyjnymi firmami, nasze rozwiązania oferują klientom najlepszą technologię, praktyczne innowacje, najwyższą jakość obsługi klienta oraz najbardziej wartościowe produkty.”

 

Rozwiązania oparte na najbardziej wszechstronnej platformie do pracy mobilnej dostępnej na rynku

Pakiet VMware Horizon™ Suite to zintegrowana platforma, ułatwiająca pracę mobilną, zapewniająca dostęp użytkownikom końcowym do ich danych, aplikacji i desktopów, przy pomocy dowolnego urządzenia, bez ryzyka związanego z obniżeniem poziomu bezpieczeństwa i kontroli nad zasobami IT. Pakiet obejmuje produkty Horizon View™, Horizon Mirage™ i Horizon Workspace™, które tworzą zintegrowane, rozwiązanie dostarczające, kompleksowe, centralnie zarządzane środowisko użytkownika końcowego w modelu usługi IT.

Dzięki wykorzystaniu zaawansowanego kodowania wideo w standardzie H.264 do transmisji obrazu w wysokiej rozdzielczości, obniżono poziom obciążenia sieci, a dodatkowe ulepszenia klienta Horizon View dla systemu Linux zapewniają wyższy komfort użytkowania. Nowe możliwości dostępu do wirtualnych desktopów przez przeglądarki oparte na technologii HTML5, oferują wyższą jakość wideo, mniejsze opóźnienia podczas pisania, a także większe możliwości skalowania, pozwalając na obsługę do 250 równoległych połączeń. Poza tym, platforma obsługuje także najnowsze rozwiązania dla użytkowników końcowych, takie jak Windows 8.1, Apple iOS 7, Google Chromebook.

Horizon Mirage połączony z Horizon View zapewnia większą elastyczność i wydajność pracy administratorów IT, zarządzających mobilnymi i rozproszonymi desktopami różnych użytkowników i organizacji. To zintegrowane rozwiązanie pozwala na instalację i aktualizację aplikacji bazowych i ich kolejnych warstw, tworząc kompletne klony maszyn wirtualnych i gromadząc trwałe zasoby desktopów podobne do fizycznych systemów PC. Tym samym możliwe staje się aktualizowanie bazy i warstw aplikacji na maszynach wirtualnych bez dokonywania zmian w aplikacjach i danych użytkowników.

Socialcast Challenges – Zapewnia przestrzeń roboczą do opracowywania nowych pomysłów i przekuwanie ich w działania w prosty sposób oparty na mechanizmach społecznościowych. W przeciwieństwie do wyspecjalizowanych wtyczek i narzędzi, rozwiązanie Socialcast Challenges zostało zaprojektowane jako integralna część platformy społecznościowej Socialcast, która umożliwia wszystkim użytkownikom przeprowadzać burze mózgów, tworzyć listy priorytetowych zadań oraz wspólnie rozwiązywać problemy. Socialcast Challenges pozwala w ustrukturyzowany sposób czerpać ze zbiorowych zasobów wiedzy i doświadczeń, polepszając wyniki pracy całej organizacji.

„Jeśli praca przedsiębiorstw ma stać się rzeczywiście mobilna i nadążać za szybkimi zmianami na rynku urządzeń, należy zapewnić im wsparcie ze strony elastycznej infrastruktury.” – mówi Brett Waldman, Research Manager w IDC. „VMware kreśli przed nami bardzo atrakcyjny obraz infrastruktury, w której „wszystko jest zwirtualizowane i gotowe do pracy w chmurze”.

 autor: Robert Kamiński

Czytaj także

Marketplace - przestrzeń dla oprogramowania

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 11:59
Rynek usług udostępniania aplikacji w chmurze rośnie w siłę. Ten zaawansowany model Cloud Computingu stanowi obecnie ważny element kierowanych do firm ofert data center.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IDC Cloud Leadership Forum 2013

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 17:15
26 listopada 2013 odbędzie się w Warszawie IDC Cloud Leader Forum. Spotkanie to może być okazją do wymiany zdań, konfrontacji opinii i dyskusji, bo nie ma jednej chmury dla każdego, ale każdy może mieć jedyną/konkretną chmurę dla siebie.
rozwiń zwiń