Polskie Radio
Section05
konferencja

"Zamknięcie go w jednej formie jest bardzo trudne". Prof. Korytowska o polskim romantyzmie

- Określenie tego, czym tak naprawdę jest romantyzm, i zamknięcie go w jednej formie jest bardzo trudne, jednak trzeba próbować - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Maria Korytowska, założycielka i kierownik Katedry Komparatystyki Literackiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  romantyzm Polskie Radio 24 historia Polski konferencja Rok Romantyzmu Polskiego POLSKA literatura KULTURA SZTUKA HISTORIA

Ukraina negocjuje kredyt z MFW. Załamanie gospodarcze i spadek PKB nawet o 45 proc.

Ukraina prowadzi konsultacje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) w sprawie przyznania jej kredytu w wysokości 15-20 mld dolarów, który powinien przyczynić się do odbudowy zniszczonej wojną gospodarki narodowej - poinformował szef Narodowego Banku Ukrainy Kyryło Szewczenko.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA społeczeństwo konferencja stopy procentowe Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 ŚWIAT

ANALIZA Ceny detaliczne w sklepach rosną na całym świecie. Mamy najnowszy raport

W czerwcu w sklepach było drożej średnio o blisko 18 proc. w porównaniu do sytuacji rok temu - wynika z najnowszego "Indeksu cen w sklepach detalicznych". Zdrożały wszystkie z 12 analizowanych kategorii produktów; najbardziej produkty tłuszczowe. Wzrost cen żywności i inflacja są globalnym trendem, na który wpływ ma m.in wywołana przez Rosję wojna na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo konferencja NBP ŚWIAT inflacja

Rusza Światowe Forum Miejskie w Katowicach. Wśród gości premier Mateusz Morawiecki

O godz. 10.00 w Katowicach rozpocznie się oficjalna ceremonia otwarcia 11. sesji Światowego Forum Miejskiego. Głos zabiorą między innymi premier Mateusz Morawiecki oraz dyrektor wykonawcza agendy ONZ do spraw urbanizacji i osiedli miejskich (UN-Habitat) Maimunah Mohd Sharif. Forum to największa międzynarodowa konferencja poświęcona polityce miejskiej i rozwojowi miast.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katowice śląskie regiony premier Mateusz Morawiecki miasto konferencja

Szczyt Trójmorza w Rydze. Prezes BGK: okazja do rozmów o rozwoju infrastruktury w regionie

- Musimy zwiększyć inwestycje w infrastrukturę logistyczną, energetyczną i cyfrową regionu Trójmorza. Obecne potrzeby w tych trzech sektorach to nawet 650 mld euro - tyle potrzeba, aby dorównać infrastrukturze Europy Zachodniej - powiedziała prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Beata Daszyńska-Muzyczka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Trójmorze konferencja inwestycje BGK infrastruktura

Konferencja Green Conservatism. "Polska transformacja energetyczna jest transformacją dialogu"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że polska transformacja energetyczna jest transformacją dialogu. Minister, odnosząc się do pakietu "Fit for 55", podczas konferencji Green Conservatism zaznaczała, że Polska nie zaprzecza konieczności transformacji, zachowywania zasobów naturalnych i podtrzymywania bioróżnorodności.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ekologia Fit for 55 konferencja ministerstwo klimatu Ministerstwo Aktywów Państwowych

Wyboista ścieżka do neutralności klimatycznej

Transformacja energetyczna oraz wyboista ścieżka do neutralności klimatycznej to jedne z kluczowych wyzwań, przed którymi stanęła Europa i jej społeczeństwa, w tym również Polska. Ambitne cele w zakresie ekologii, reforma modeli biznesowych i przyzwyczajeń obywateli powinny przyspieszyć transformację gospodarczą, zapewniającą bezpieczeństwo energetyczne.  
Zobacz więcej na temat:  energia energia odnawialna Trójka Michalina Szymborska konferencja Warszawa klimat ekologia

Narodowy Bank Ukrainy podwyższył stopę referencyjną do 25 proc. To najwyższy poziom w Europie

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) dokonał w czwartek pierwszej podwyżki stóp procentowych od czterech miesięcy. Roczna referencyjna stopa procentowa wzrosła ponad dwukrotnie, z 10 proc. do 25 proc. - odnotowała agencja Bloomberga, zaznaczając, że jest to najwyższy poziom w Europie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA społeczeństwo konferencja stopy procentowe Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022

Konferencja naukowo-artystyczna "Polski etos obywatelski. Romantyzm i dziedzictwo"

W dniach od 2 do 4 czerwca 2022 w Poznaniu, Śmiełowie, Antoninie i Kórniku odbywa się konferencja naukowo-artystyczna "Polski etos obywatelski. Romantyzm i dziedzictwo". 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak konferencja romantyzm Rok Romantyzmu Polskiego Jarosław Kaczyński Zdzisław Krasnodębski Janusz Odziemkowski Jan Żaryn chrześcijaństwo niepodległość Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego język polski język ojczysty