Nowe Technologie

Intel zapowiedział architekturę Silvermont

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 07:41
Mikroarchitektura Silvermont będzie podstawą smartfonów oraz szeregu urządzeń aż do centrów danych, które wejdą do sprzedaży w dalszej części roku. Układy SoC będą wytwarzane w najnowocześniejszym, 22-nanomentrowym procesie technologicznym Tri-Gate, który zapewnia znaczny wzrost wydajności i większą sprawność energetyczną.
procesory Intel
procesory Intel

Mikroarchitektura Silvermont zapewnia najwyższą w branży wydajność na 1 wat. Zrównoważona konstrukcja zapewnia szerszy zakres dynamiczny i płynnie skaluje się w górę oraz w dół pod względem wydajności i sprawności energetycznej. W różnych standardowych testach Silvermont uzyskuje też około trzykrotnie większą wydajność szczytową albo tę samą wydajność przy pięciokrotnie niższym poborze mocy, niż rdzeń procesora Intel® Atom™ bieżącej generacji. 

Silvermont: charakterystyka  

Mikroarchitektura Silvermont była opracowywana i optymalizowana równolegle z 22-nanometrowym procesem SoC, który wykorzystuje rewolucyjne tranzystory 3D Tri-Gate. Dzięki zastosowaniu tej najnowocześniejszej technologii Intel może zapewnić znaczny wzrost wydajności i energooszczędności.

  • Nowy mechanizm umożliwiający wykonywanie instrukcji poza kolejnością zapewnia najwyższą w tej klasie wydajność kodu jednowątkowego.1
  • Nowa architektura wielordzeniowa skaluje się do ośmiu rdzeni i oferuje większą wydajność za sprawą wyższej przepustowości, niższych opóźnień i efektywniejszego wykonywania instrukcji poza kolejnością, co pozwala uzyskać bardziej zrównoważony i szybciej reagujący system.
  • Nowe instrukcje i technologie IA oferują wyższą wydajność, mechanizmy wirtualizacji i funkcje zarządzania zabezpieczeniami na użytek szerszej gamy produktów. Instrukcje te wykorzystują obsługę przetwarzania 64-bitowego oraz szeroką gamę zainstalowanego oprogramowania IA.
  • Ulepszone funkcje zarządzania zasilaniem obejmują nową, inteligentną technologię burst, poziom „C” o niskim poborze mocy oraz szerszy zakres dynamiczny dzięki wykorzystaniu intelowskich tranzystorów 3D. Obsługa technologii Intel® Burst 2.0 w układach jedno- i wielordzeniowych zapewnia krótki czas reakcji zrównoważony z energooszczędnością.

Architektura dla szerokiego spektrum urządzeń komputerowych

Mikroarchitektura Silvermont będzie fundamentem szerokiej gamy produktów 22-nanometrowych, które trafią na rynek później w tym roku. Wyższa wydajność na wat pozwoli uzyskać znaczny wzrost wydajności i skrócić czas reakcji urządzeń komputerowych skonstruowanych z wykorzystaniem tych produktów.

  • Czterordzeniowy intelowski układ SoC „Bay Trail” ma pojawić się w tabletach w okresie świątecznym 2013 r. i zaoferować ponad dwukrotnie większą moc obliczeniową w porównaniu z bieżącą ofertą do tabletów1. Ze względu na elastyczność mikroarchitektury Silvermont odmiany platformy „Bay Trail” znajdą również zastosowanie w innych segmentach rynku, na przykład w laptopach klasy podstawowej oraz w komputerach stacjonarnych o innowacyjnej konstrukcji.
  • Układy „Merrifield” mają trafić do klientów pod koniec roku. Zapewnią one wyższą wydajność i dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym w porównaniu z produktami bieżącej generacji1, a jednocześnie zaoferują usługi kontekstowe i osobiste, ultraszybkie połączenia do transmisji strumieniowej oraz skuteczniejszą ochronę danych, urządzeń i prywatności.
  • Intelowski układ „Avoton” zapewni najwyższą w branży energooszczędność oraz wydajność na wat na użytek mikroserwerów2, pamięci masowej oraz poziomego skalowania obciążeń w centrach danych. „Avoton” to układ SoC z rdzeniem Intel® Atom™ drugiej generacji, który umożliwia wykorzystanie wszystkich możliwości serwerowych, których wymagają klienci, w tym przetwarzanie 64-bitowe, zintegrowaną magistralę, kody korekcji błędów, intelowskie technologie wirtualizacji oraz kompatybilność programową. Układ „Rangeley” jest przeznaczony do infrastruktury sieciowej i komunikacyjnej, zwłaszcza do routerów klasy podstawowej i średniej, przełączników oraz urządzeń zabezpieczających. Oba produkty mają wejść do sprzedaży w drugiej połowie roku.

Jednocześnie Intel rozwija swoją 22-nanometrową architekturę Haswell do procesorów Intel Core, która niebawem pozwoli osiągnąć wydajność pełnego komputera osobistego przy niższym poborze mocy w innowacyjnych konstrukcjach typu „2 w 1” oraz w innych urządzeniach mobilnych. Intel planuje też przenieść linię procesorów Intel Xeon na technologię 22-nanometrową, aby zapewnić wyższą wydajność na wat i inne funkcje.

 

 autor: Jan Petersen

Czytaj także

Intel: 1Q2012

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 00:00
Intel Corporation ogłosił wyniki pierwszego kwartału 2012: przychody w wysokości 12,9 mld USD, zysk operacyjny 3,8 mld USD, zysk netto 2,7 mld USD i zysk na akcję (EPS) równy 53 centy.
rozwiń zwiń