Polskie Radio
Section05

architektura

Najlepszy w Europie. Park Akcji "Burza" z prestiżową nagrodą

Park Akcji "Burza" powstał w miejscu, gdzie kiedyś składowano gruz ze stołecznych budynków. Dziś wciąż można go tam znaleźć, jednak został wkomponowany w większy obiekt. Wyjątkowe podejście do tworzenia parku, połączone z nauką o historii Warszawy, zostało docenione również w Europie. Przestrzeń otrzymała nagrodę European Prize for Urban Public Space, czyli jedno z najważniejszych architektonicznych wyróżnień na naszym kontynencie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Dudzińska Park Akcji Burza Warszawa

Polskie Radio 24 Odpowiada za 40 proc. globalnej emisji CO2. Chodzi o budownictwo

- Architektura musi dostosować się do wymogów proekologicznych, po to wprowadzono zielone certyfikaty. To wpłynie na projektowanie także pod kątem wykorzystania surowców w obiegu zamkniętym, a nowe budynki powinny być bardziej niż dziś podatne na modernizacje - powiedziały w Polskim Radiu 24 Małgorzata Dembowska z Fundacji "Miasto Natura" oraz Dorota Flor-Zbytniewska, architektka z pracowni architektonicznej WXCA, które zaprojektowała bryłę Pawilonu Polskiego na Expo w Dubaju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe budownictwo ekologia

Architektura nie dostrzega problemów zmian klimatycznych?

- Architektura jest dziś zbyt mocno nastawiona na zysk, nie widać wiele starań o ograniczenie emisji CO2 i inne działania proekologiczne. Nie każdy budynek musi mieć klimatyzację lub ogrzewanie podłogowe. Wiele starych pomysłów dotyczących budowy domów, np. ich ocieplania, można wykorzystać także dziś - powiedział Filip Springer w audycji "Przestrzeń, design, architektura". Autor książki "Szara godzina. Czas na nową architekturę" mówił o wpływie budownictwa na zmiany klimatu. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 projektowanie Błażej Prośniewski

Przystępnie o architekturze? Prof. Kuryłowicz o książce "Ludzki wymiar architektury. Teoria dla praktyki"

- Architektura jest dziwna dlatego, że jest zarówno sztuką, jak i nauką. Sztuką, bo czy chcemy tego, czy nie, istnieje w przestrzeni publicznej, a jej naukowa warstwa wspomaga to, jak ona powstaje, jak można ją tłumaczyć, opisywać, używać - mówi w radiowej Jedynce prof. Ewa Kuryłowicz, architektka, autorka książki "Ludzki wymiar architektury. Teoria dla praktyki". 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska literatura aglomeracja

"Neuroinkluzywność". Nowe spojrzenie na architekturę i urbanistykę miast

- Architektura musi starać się uwzględniać potrzeby bardzo różnych grup społecznych. Dotyczy to także osób neuroatypowych, czyli takich, które w różny sposób odbierają wnętrza budynków użyteczności publicznej. Po zmianach w projektowaniu dotyczących potrzeb osób niepełnosprawnych trzeba pomyśleć także o osobach neuroatypowych - mówiły w w audycji "Przestrzeń, design, architektura" Monika Rosińska, socjolożka, i Marta Wierusz, architektka, obie ze "School of form" przy warszawskim uniwersytecie SWPS.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski design projektowanie