Polskie Radio
Section05
architektura

Jan Chrystian Kamsetzer, wybitny architekt od przebudowy

227 lat temu, 25 listopada 1795 roku, zmarł w Warszawie jeden z bardziej znanych architektów okresu stanisławowskiego. Jego działa zazwyczaj były współdzielone z innymi architektami, którzy wznieśli budowle wymagające późniejszej przebudowy bądź restauracji. Takim sztandarowymi "przetworzonymi" dziełami architekta były choćby Zamek Królewski w Warszawie czy Pałac na Wodzie w warszawskich Łazienkach Królewskich. Nie można też pominąć ważnego dla nas faktu, że w insurekcji kościuszkowskiej brał czynny udział dowodząc kompanią w randze kapitana.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa Stanisław August Poniatowski architektura

Co stoi za usterką na PGE Narodowym? Jeden z architektów obiektu podał możliwe przyczyny

Jeden z architektów stadionu Mariusz Rutz powiedział, że "wiele wskazuje na to, że przyczyną uszkodzenia dachu PGE Narodowego może być wada materiałowa lub jakieś obciążenie, które wcześniej nie było przewidziane, a zostało wprowadzone w to miejsce".
Zobacz więcej na temat:  Stadion Narodowy usterka budownictwo architektura POLSKA społeczeństwo GOSPODARKA infrastruktura Piłka nożna reprezentacja Polski

ABC Pałacu Saskiego, czyli o nowym życiu odbudowanych zabytków

Dzięki odbudowie i remontom zabytki mogą otrzymać nowe życie. Obiekty te często stanowią też przykład kultury architektonicznej danego kraju. Takimi zabytkami są chociażby Zamek Królewski bądź Pałac Saski, który zostanie odbudowany w najbliższych latach. O jego historii, i o nowym życiu zabytków, porozmawialiśmy w "Czterech porach roku".
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Pałac Saski zabytki architektura Warszawa historia Polski

"Kamienne znaki". Reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Wyremontowali już niemal trzy tysiące nagrobków Polaków, Ukraińców, Żydów i Niemców na 150 cmentarzach w Polsce i za granicą, które pozostały bez opieki. Mowa o wolontariuszach Stowarzyszenia Magurycz z Beskidu Niskiego. Działalność społeczną od 36 lat prowadzi Szymon Modrzejewski, który wiele lat temu przeniósł się z Warszawy do Nowicy. Jak mówi, chodzi o przywracanie pamięci i jej pielęgnowanie. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż cmentarz architektura Monika Chrobak

"Kamienne znaki" - reportaż Moniki Chrobak

Wyremontowali już niemal 3 tysiące nagrobków Ukraińców, Żydów, Niemców i Polaków na 150 cmentarzach w Polsce i za granicą, które pozostały bez opieki. Mowa o wolontariuszach Stowarzyszenia Magurycz z Beskidu Niskiego. Działalność społeczną od 36 lat prowadzi Szymon Modrzejewski, który wiele lat temu przeniósł się z Warszawy do Nowicy. Jak mówi, chodzi o przywracanie pamięci i jej pielęgnowanie. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż cmentarz architektura Monika Chrobak

Architektura krajobrazu. Ile znaczy to, co nas otacza?

Charles Eliot definiuje architekturę krajobrazu jako samą w sobie sztukę, której najważniejszą funkcją "jest tworzenie i ochrona piękna w otoczeniu siedzib ludzkich oraz szerzej – w naturalnej scenerii kraju". – To, co nas otacza, ma wielki wpływ na nasze samopoczucie, również na to, jakimi wartościami w codziennym życiu się kierujemy – twierdzą architekci krajobrazu.
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klynstra Trójka architektura

Muzeum Guggenheima - artystycznie i nowatorsko pomyślany przybytek

63 lata temu, środowym popołudniem 21 października 1959 roku, otwarto w Nowym Jorku jedno z najsłynniejszych muzeów świata - Muzeum Guggenheima. Smaku dodaje fakt, że za niebywałym modernistycznym projektem stał najsłynniejszy architekt Stanów Zjednoczonych, przez Amerykanów uważany za "boga" architektury amerykańskiej, sam Frank Lloyd Wright. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA architektura Nowy Jork SZTUKA malarstwo

Przedwojenny "niebotyk". "Kulturalnie na temat" o alternatywie dla "drapacza chmur"

Na antenie Polskiego Radia 24 Katarzyna Cygler w audycji "Kulturalnie na temat" rozmawiała z Marią Paszyńską. Wśród tematów pojawił się przedwojenny termin "niebotyk", którym określano wysokie budynki. Maria Paszyńska oceniła, że jest to znacznie lepsze określenie niż "drapacz chmur", który zwykło się używać. Okazją do tej rozmowy było książka o warszawskim placu Powstańców Warszawy, niegdyś placu Napoleona.
Zobacz więcej na temat:  książki Dwudziestolecie międzywojenne architektura KULTURA literatura Polskie Radio 24