Polskie Radio
Section05
architektura

Centralny Dom Dziecka "Smyk" i dewastujący pożar

48 lat temu, w niedzielę 21 września 1975 roku, około godz. 20:00 rozgrzane do czerwoności łożyska niewyłączonych schodów ruchomych na szóstym piętrze Centralnego Domu Dziecka (wtedy jeszcze bez członu "Smyk" w nazwie) wywołały tragiczny pożar, który później objął trzy poniższe kondygnacje. Z ogniem walczyło wiele zastępów straży pożarnej i udało się go zdusić dopiero w okolicach północy, choć prace nad pełnym dogaszeniem trwały jeszcze do godzin porannych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa PRL architektura

Niezwykła architektura wypoczynkowa w pięknych okolicznościach przyrody

Letni czas wakacyjny już się skończył, jednak wciąż jeszcze trwa, do końca września, bardzo ciekawa wystawa we wrocławskim Muzeum Architektury: "Wczasy. Krajobrazy wypoczynku". To podróż mniej lub bardziej sentymentalna pozwalająca przyjrzeć się najciekawszym, czasami zaskakującym, niestandardowym budynkom i zespołom wypoczynkowym usytuowanym wśród jakże pięknej polskiej przyrody.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA architektura wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu wypoczynek historia Polski Michał Żołądkowski Trójka

Michał Elwiro Andriolli. Malarz, ilustrator, powstaniec

Należał do grona najbardziej utalentowanych polskich ilustratorów. Michał Elwiro Andriolli zajmował się jednak nie tylko malarstwem, zasłynął bowiem również jako waleczny patriota, uczestnik powstania styczniowego i twórca tak charakterystycznych dla okolic podwarszawskiego Otwocka "świdermajerów". Dziś 130. rocznica jego śmierci.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA architektura Powstanie Styczniowe malarstwo Otwock SZTUKA 160. rocznica powstania styczniowego

Pałac w Sannikach: gdzie w młodości bywał Fryderyk Chopin

Pałac w Sannikach, robiąca wrażenie siedziba Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina, znajduje się na zachód od Warszawy. Budowla w obecnym kształcie datowana jest na przełom XIX i XX wieku, chociaż specjaliści nie są tego do końca pewni. Za to pewne jest, że kiedyś można było tu spotkać naszego znakomitego kompozytora.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA architektura zabytki Fryderyk Chopin Mazowsze historia Polski Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

Architekt: naszym zadaniem było pokazanie, że kopiec jest zrobiony z gruzu

- Wiele osób, które przychodziło na Kopiec Powstania Warszawskiego, nie wiedziało, że jest on usypany z gruzu, i na przykład oczekiwało, że zostanie on uprzątnięty ze ścieżek. Pokazanie tej gruzowej, quasi-geologicznej, antropogenicznej struktury kopca jest pozainżynieryjnym zadaniem ścian wykonanych z tzw. zlepieńca, gdzie zatopionych jest bardzo dużo elementów gruzowych - mówił w Dwójce Maciej Kaufman, współautor projektu obecnego kształtu terenu.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie architektura Dwójka Małgorzata Szymankiewicz KULTURA