Nowe Technologie

Adobe Edge Tools & Services: grafika internetowa

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 00:00
Podczas spotkania Create the Web firma Adobe przedstawiła po raz pierwszy innowacyjny zestaw narzędzi i usług, które ułatwią programistom i projektantom tworzenie serwisów internetowych, cyfrowego kontentu i aplikacji na urządzenia przenośne z wykorzystaniem nowoczesnych technologii sieci WWW, takich jak HTML5, CSS3 i JavaScript.
Adobe Edge Tools Services: grafika internetowa
Foto: Glow Images/East News

 

Podczas sesji otwierającej imprezę, prowadzonej przez dyrektora ds. technologii, Kevina Lyncha, zaprezentowany został pakiet Adobe Edge Tools & Services. Poinformowano również, że dostępne są już rozwiązania Adobe Edge Animate 1.0, Adobe Edge Inspect 1.0 (wcześniejsza nazw kodowa: „Shadow”), Adobe PhoneGap Build 1.0 i Adobe Edge Web Fonts, a także prapremierowa wersja Adobe Edge Code. Firma Adobe zaprezentowała również przedpremierowo Adobe Edge Reflow (jego premierę zaplanowano na koniec roku).

 


 • Poinformowano ponadto, że pierwsza wersja produktu Adobe Edge Animate będzie dostępna bezpłatnie. Ma to zachęcić projektantów serwisów WWW do korzystania z interaktywnych funkcji udostępnianych przez nowoczesne technologie internetowe. Program Edge Animate okazał się wielkim hitem — wersja przedpremierowa została pobrana przez pół miliona użytkowników. Edge Animate i inne produkty z pakietu Edge Tools & Services są już dostępne wraz z bezpłatnym abonamentem platformy Adobe Creative Cloud. Adobe Creative Cloud to scentralizowana platforma umożliwiająca tworzenie, udostępnianie i dostarczanie kreatywnych treści.

 


 • Użytkownicy, którzy wykupią subskrypcję płatną, mogą pobierać i instalować wszystkie aplikacje Creative Suite 6 na komputery stacjonarne, a także inne programy, w tym Adobe Photoshop Lightroom oraz Adobe Muse. Subskrypcja obejmuje również usługi umożliwiające przechowywanie i udostępnianie plików, współpracę i publikację treści na strony WWW i urządzenia przenośne. Więcej informacji na temat platformy Creative Cloud można znaleźć na stronie www.adobe.com/go/creativecloud.

 

Adobe dla rozwoju sieci WWW

 


 • Układ: CSS Regions i CSS Exclusions umożliwią projektantom i programistom tworzenie interaktywnych layoutów przypominających tradycyjne magazyny.

 • Podstawy grafiki: proponowana specyfikacja CSS Transforms ułatwi twórcom spójne stosowanie przekształceń geometrycznych do zawartości HTML i SVG. Proponowane specyfikacje dotyczące składu CSS Composting i Blending pozwolą projektantom stron WWW używać trybów mieszania znanych z programu Photoshop.

 • Efekty graficzne jakości kinowej: niestandardowe filtry CSS, dostępne teraz w przeglądarce Chrome w wersji Canary, umożliwiają tworzenie zaawansowanych efektów graficznych i kreowanie ciekawych i rozbudowanych stron WWW. Firma Adobe przedstawiła także nowe, eksperymentalne narzędzie CSS FilterLab, przeznaczone dla projektantów i programistów stron WWW i umożliwiające tworzenie własnych filtrów. Można je znaleźć na stronie http://html.adobe.com/webstandards/csscustomfilters/cssfilterlab/.

 • Typografia: firma Adobe przekazała do domeny open source dwie nowe czcionki używane w produktach Edge Code i Edge Reflow: Source Sans Pro oraz Source Code Pro.

 

Adobe Edge zwiastuje nową erę narzędzi i usług dla nowoczesnej sieci WWW

 

Adobe Edge, produkt przeznaczony dla projektantów, którzy potrafią programować i programistów, którzy cenią sobie wartość projektu graficznego, stanowi obecnie sztandarową markę Adobe. Jest to zestaw narzędzi i usług, które umożliwiają tworzenie estetycznej zawartości i aplikacji do publikacji na urządzeniach przenośnych. Treści te tworzy się z wykorzystaniem standardów HTML, CSS i JavaScript w celu dostarczania do nowoczesnych przeglądarek WWW i urządzeń przenośnych. Marka Adobe Edge obejmuje intuicyjne narzędzia i usługi do wykonywania konkretnych zadań, które równie dobrze działają jako niezależne elementy, jak również współpracują ze sobą i z innymi narzędziami. Są to rozwiązania przeznaczone dla profesjonalistów, którzy pragną tworzyć zaawansowaną graficznie zawartość za pomocą narzędzi zwiększających produktywność, zapewniających bezpośredni dostęp do podstawowych technologii WWW i obsługujących szeroki wybór infrastruktur. Pakiet Edge Tools & Services stanowi uzupełnienie pakietu Adobe Dreamweaver CS6 kompleksowego zestawu narzędzi do tworzenia serwisów WWW. Subskrypcja pakietu Adobe Dreamweaver CS6 została obecnie poszerzona o dodatek, który wprowadza obsługę produktu Edge Animate, nowych znaczników HTML5 i innych nowych funkcji.

 

Pakiet Edge Tools & Services obejmuje następujące produkty:

 


 • Edge Animate: narzędzie do projektowania ruchu i interakcji, które umożliwia wprowadzanie na stronach WWW animowanej zawartości za pomocą języka HTML, JavaScript i CSS.

 • Edge Inspect: narzędzie do inspekcji i podglądu, które umożliwia programistom i projektantom tworzącym interfejsy WWW wydajne wyświetlanie podglądów i debugowanie zawartości HTML na urządzeniach przenośnych.

 • Edge Code: edytor kodu oparty na projekcie open source o nazwie Bracket. Zoptymalizowany do potrzeb programistów i projektantów rozwiązań WWW posługujących się językami HTML, CSS i JavaScript.

 • Edge Reflow: elastyczne narzędzie do projektowania zawartości WWW, które ułatwia tworzenie układów i projektów graficznych z użyciem stylów CSS, czyli standardowego narzędzia dla stron HTML. Przewiduje się, że pod koniec bieżącego roku zostanieudostępniona wersja przedpremierowa.

 


 • Edge Web Fonts: bezpłatna usługa oferująca czcionki internetowe z coraz większej biblioteki. Są to czcionki open source, które można wykorzystywać w serwisach WWW i aplikacjach.
 • Typekit: usługa, w ramach której programiści i projektanci zyskują dostęp do biblioteki udostępnianych czcionek wysokiej jakości do zastosowania w serwisach WWW.

 • PhoneGap Build: usługa służąca do pakowania aplikacji napisanych w języku HTML, CSS i JavaScript do użycia na popularnych urządzeniach przenośnych.

 

Ceny i dostępność

 

Pakiet Adobe Edge Tools & Services jest już dostępny w ramach bezpłatnego i płatnego abonamentu Adobe Creative Cloud. Po okresie wstępnym przewidywana cena produktu Edge Animate ma wynosić 499 USD za licencję stałą lub 14,99 USD miesięcznie za subskrypcję samodzielnego produktu. Produkt będzie dostępny bez dodatkowych opłat w ramach płatnego abonamentu Creative Cloud. Do produktów Edge Inspect i PhoneGap Build można dokupić dodatkową pojemność w ramach subskrypcji samodzielnej, wynoszącej 9,99 USD miesięcznie za każdy produkt. Będzie z niej można również korzystać bez dodatkowych opłat w ramach płatnego abonamentu Creative Cloud. Produkt Typekit jest dostępny w wersjach płatnych, obejmujących dodatkowe serwisy WWW, czcionki i odsłony stron. Ich ceny wynoszą od 24,99 USD do 99 USD rocznie; w płatnym abonamencie Creative Cloud uwzględniony jest roczny abonament Portfolio Plan w cenie 49,99 USD.

 

Opłata za członkostwo Adobe Creative Cloud dla osób indywidualnych wynosi 47,99 EUR (w przypadku deklaracji członkostwa na rok) lub 71,99 EUR (z miesiąca na miesiąc). Klienci posiadający indywidualną licencję na którąkolwiek z edycji pakietu Creative Suite lub dowolny produkt wchodzący w jego skład, w wersji CS3 lub nowszej, mogą obecnie zostać członkami programu za jedyne 29,99 EUR miesięcznie przez pierwszy rok. Dostępny jest również cennik edukacyjny. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.adobe.com/go/creativecloud.

Czytaj także

HTML5 bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 14:00
W "Czwartym Wymiarze” rozmawiamy o rewolucji w Internecie. Wysłużony standard opisu stron - język HTML, ma swoją nową wersję. Co kryje się pod nazwą HTML5?
rozwiń zwiń