Nowe Technologie

UPS warto mieć

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2013 13:46
Nawet kilkuminutowy przestój w funkcjonowaniu firmy, której usługi powinny być dostępne całą dobę to ogromne straty zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i jego klientów. Bardzo łatwo to zmierzyć chociażby na przykładzie sklepów internetowych.
Smart-UPS 750
Smart-UPS 750

 

Badanie Megapanel PBI/Gemius 2012 (Raport Internet Standard E-commerce 2012) trwające cztery tygodnie na przełomie sierpnia i września 2012 wykryło łącznie ponad 25 tys. błędów dostępności. Najgorzej radzący sobie sklep internetowy nie działał przez 10% analizowanego czasu (67 godzin), a jedynie 14% sklepów nie odnotowało w tym okresie żadnej awarii.

  • Średnia dostępność analizowanych stron sklepów internetowych była na poziomie 99,622%. Oznacza to, że sklepy te były niedostępne średnio przez 3 godziny miesięcznie. Zakładając, że średni koszyk zakupowy ma wartość 100 zł przy liczbie 100 klientów na dobę, to strata każdego ze sklepów w okresie badania wyniosła statystycznie 1248 zł. Łącznie badane e-sklepy utraciły z powodu niedostępności serwisów internetowych sumę 125 tys. zł.
  • Zaczynając od fizycznego bezpieczeństwa serwerownia powinna znajdować się w odpowiednio przygotowanym miejscu, w którym serwery będą mogły być rozmieszczone z zachowaniem wymaganych odstępów. Pomieszczenie to powinno być wyposażone w monitoring oraz narzędzia kontroli dostępu (m.in. biometria lub czytnik kart) oraz wszelkie zabezpieczenia przeciwpożarowe. Bardzo ważne jest także, aby w kable umieszczone były specjalnych prowadnicach naściennych, podwieszanym suficie lub podłodze technicznej, a nie pod tynkiem.

Jednym z kluczowych elementów serwerowni jest jej zasilanie. Awarie prądu mogą mieć kilka przyczyn. Oprócz skrajnych warunków pogodowych, przestarzała sieć elektroenergetyczna i błąd ludzki stanowią najczęstsze powody niestabilności zasilania, których nie da się przewidzieć.

Zasilacz skuteczny 

Skuteczną ochroną przed problemami z prądem są zasilacze UPS. Jednym z bardziej zaawansowanych rozwiązań jest system centralnego zasilania awaryjnego, który działa zazwyczaj w trybie on-line, co oznacza, że zapewnione jest ciągłe wyrównywanie poziomu napięcia. Tryb off-line polega na tym, że UPS dopiero po wykryciu niespodziewanego skoku napięcia przełącza się na pracę z baterii.

  • Ze względu na mechanizm zaawansowanego przetwarzania i stabilizacji przebiegu napięcia wyjściowego, który jest niezależny i odseparowany od napięcia na wejściu, zmiany, zakłócenia czy przerwy w przebiegu zasilającym nie wpływają na napięcia wyjściowe zasilacza UPS.
  • Możliwość utraty danych przy wykorzystaniu tego sytemu jest nikła. Innym rozwiązaniem jest system rozproszony, w którym wykorzystywana jest duża liczba zasilaczy awaryjnych o małej mocy zabezpieczających jedno lub kilka urządzeń. Urządzenia są podłączone do sieci energetycznej, a dopiero w przypadku spadku napięcia lub awarii sieci włączają się UPS-y, które podtrzymują zasilanie czerpiąc prąd ze swoich baterii.

Kolejnym problemem jest ochrona przed przegrzaniem serwerów. Aby zachować równowagę montuje się systemy wentylacji i chłodzenia. Przy wyborze odpowiedniego systemu i rozpatrywaniu danych systemowych należy wyznaczyć szereg parametrów brzegowych, na bazie których będziemy mogli wybrać rodzaj klimatyzacji. Już na etapie koncepcji powinniśmy znać przybliżony koszt wykonania i późniejszej eksploatacji systemu. Aby znaleźć optymalne rozwiązanie, trzeba zacząć́ od wyznaczenia miejsc, gdzie będzie zainstalowana klimatyzacja, bo między innymi tym właśnie różnią się od siebie systemy chłodzenia kubaturowego, rzędowego i rackowegoautor: Jan Petersen