Nowe Technologie

Spada sprzedaż materiałów eksploatacyjnych do drukarek

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 14:48
W pierwszej połowie 2013 roku konsumpcja materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących spadła w Polsce o 6.9% rok do roku i wyniosła ponad 7 mln sztuk. Był to największy spadek, jaki zanotowano w przeciągu ostatnich lat, kiedy rynek systematycznie się kurczył.
Spada sprzedaż materiałów eksploatacyjnych do drukarek
Foto: lic. CC

Za spadkiem konsumpcji stoi przede wszystkim niższa sprzedaż kartridży atramentowych.  Mimo działań prawnych prowadzonych przez producentów oryginalnych (procesy przeciwko producentom alternatywnym, zwiększona aktywność na polu patentowym), rynek oryginałów skurczył się bardziej, niż rynek kartridży kompatybilnych.

Rynek tonerów okazał się bardziej stabilny. Tutaj z kolei konsumpcja produktów oryginalnych rosła szybciej, niż sprzedaż zamienników, która utrzymała się na podobnym poziomie, jak w pierwszej połowie 2012 roku.  Cały rynek tonerów zanotował w pierwszej połowie 2013 roku nieznaczny wzrost.

Ogólny spadek sprzedaży na rynku atramentów, odzwierciedla spadek sprzedaży atramentowych drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych, który w Polsce trwał od 2009 roku i przełożył się bezpośrednio na zmniejszenie bazy zainstalowanej tych urządzeń.

W segmencie kompatybilnym, tylko niektóre z marek odnotowały wzrost. Wśród nich, obecny leader ActiveJet (ponad 22% udział ilościowego w kompatybilnym rynku atramentów) i druga marka należąca do Action S.A. – Actis. Druga co do wielkości udziałów w sprzedaży tuszów marka BlackPoint (ponad 10,5% udziału ilościowego) a także marka Printe, należąca do Grupy BlackPoint, zanotowały spadki.

IDC Bi-Annual Consumables Tracker to półroczne badanie rynku materiałów eksploatacyjnych w regionie EMEA, obejmujące sprzedaż laserowych tonerów i atramentowych kartridży drukujących.autor: Informacja prasowa

Czytaj także

Kolejny rok spadków na rynku materiałów eksploatacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2013 12:57
W roku 2012 konsumpcja materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących spadła w Polsce o 2,2% rok do roku i wyniosła ponad 15 mln sztuk. Jest to drugi rok spadków na tym rynku, aczkolwiek w 2012 był on mniejszy niż rok wcześniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co wiemy o eksploatacji drukarek

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 18:07
Lexmark przeprowadził badanie wśród pracowników biurowych z całej Europy, dotyczące materiałów eksploatacyjnych do drukarek laserowych. Wyniki wskazują, że wiedza na ten temat jest niska.
rozwiń zwiń