Polskie Radio
Section05
badanie

Raport ws. uchodźców z Ukrainy. Po zakończeniu wojny ponad połowa chce wrócić do swojego kraju

58 proc. uchodźców zamierza wrócić na Ukrainę, a 29 proc. planuje zostać w Polsce na stałe; 63 proc. Ukraińców planuje podjąć w Polsce pracę a 20 proc. chce utrzymywać z własnych środków - wynika z raportu "Uchodźcy z Ukrainy w Polsce" przeprowadzonego przez Studium Europy Wschodniej UW.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo wojna 2022 Ukraina Rosja uchodźcy granica sondaż badanie społeczeństwo

SONDAŻ Prezydent Andrzej Duda liderem ukraińskiego rankingu zaufania. Zobacz, kto wypadł najgorzej

W sondażu zapytano m.in. o stosunek do światowych przywódców. Andrzej Duda cieszy się największym zaufaniem wśród naszych wschodnich sąsiadów. Drugie miejsce w rankingu zajął premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, trzecie prezydent USA Joe Biden. Najgorzej mieszkańcy Ukrainy ocenili Olafa Scholza.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 USA Wielka Brytania Andrzej Duda Joe Biden Boris Johnson sondaż badanie Olaf Scholz

"Kryterium ilościowe jest zawodne, sprzyja komercjalizacji". Jolanta Hajdasz o sposobach oceny mediów

- Kryterium ilościowe - słuchalności czy oglądalności - to tylko jedno z kryteriów. I jest ono zawodne. Generalnie sprzyja wyłącznie komercjalizacji mediów, patrzeniu na media jak na biznes. Żeby móc zarobić, trzeba pokazać wyniki - właśnie ilościowe. To psuje ogląd świata, psuje tę funkcję mediów, jaką jest informacja - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo media radio Polskie Radio badanie Polskie Radio 24

Jolanta Hajdasz: metodologia badań słuchalności jest wątpliwa. Nadzorują je konkurenci publicznego radia

- To, co dziś nazywamy badaniem słuchalności rozgłośni radiowych, tak naprawdę nie jest badaniem słuchalności. To jest po prostu sondaż telefoniczny, którego metodologia jest wątpliwa. Poza tym "badanie" to jest nadzorowane przez Komitet Badań Radiowych, składający się z czterech komercyjnych podmiotów, dla których radio publiczne jest konkurencją - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo media radio Polskie Radio badanie Polskie Radio 24

Kontrola UOKiK w rozgłośniach radiowych. Joanna Lichocka: to reakcja na patologie w badaniu rynku słuchalności

– W wynikach badania słuchalności nie chodzi tylko o popularność danych rozgłośni, ale o to, na tej podstawie domy mediowe kierują swoje reklamy. To jest sposób na dzielenie pieniędzy z rynku reklam – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Joanna Lichocka, poseł PiS i członek Rady Mediów Narodowych.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Lichocka badanie media radio UOKiK POLSKA społeczeństwo Trójka Bartłomiej Graczak

Jaki jest związek pomiędzy gustem muzycznym a pozycją klasową? Socjologowie wyjaśniają

Lubienie określonego gatunku muzyki zależne jest w dużej mierze od pozycji klasowej. W Polsce muzykę klasyczną najbardziej lubią kierownicy wyższego szczebla i specjaliści, a disco-polo rolnicy i pracownicy fizyczni. Rozkład preferencji muzycznych wśród Polaków potwierdzili socjologowie z PAN, autorzy projektu badawczego dot. społeczeństwa i muzyki.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA ciekawostki odkrycia i ciekawostki MUZYKA społeczeństwo socjologia badanie badania