Polskie Radio
Section05
badanie

Styl jazdy, a ryzyko zachorowania na Alzheimera

Każdy z nas zmienia się wraz z wiekiem. U niektórych osób z czasem pojawiają się subtelne różnice w sposobie kontrolowania pojazdu, które, jak twierdzą naukowcy, są związane z wczesnymi stadiami choroby Alzheimera.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio motoryzacja samochody samochód bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze zdrowie społeczeństwo POLSKA ŚWIAT choroba choroba Alzheimera badanie badania

Czy stworzono terapię przeciwko COVID-19? Badacze: wyniki są obiecujące

Zakażone wirusem SARS-CoV-2 zwierzęta, które leczono deuterowanym inhibitorem proteazy, miały znacznie większą przeżywalność i mniejsze miano wirusa w płucach - ogłosili naukowcy z Kansas State University na łamach prestiżowego czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America" (PNAS).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone COVID-19 koronawirus sars-cov-2 pandemia badanie

Substancje, które mogą hamować koronawirusa. Nowe wyniki badań polskich naukowców

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego przebadali 15 milionów związków chemicznych, które mogłyby hamować aktywność białka odpowiedzialnego za obniżanie odporności organizmu podczas COVID-19. Ostatecznie pulę związków zawęzili do 400, a część z nich testują już w laboratorium.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus COVID-19 wirus badanie badania Uniwersytet Warszawski społeczeństwo infografika POLSKA

Najbardziej nieodpowiedzialni kierowcy w Europie to…?

Wyniki sondażu przeprowadzonego w 11 krajach przez francuską fundację Vinci jednoznacznie wskazują, który z europejskich krajów gwarantuje najmniejszy poziom bezpieczeństwa na drogach. Dlaczego kierowcy jeżdżą tam tak nieostrożnie?
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców samochody motoryzacja samochód Polskie Radio Kierowców Belgia Unia Europejska STYL ŻYCIA społeczeństwo bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze badanie badanie bezpieczeństwa badania sondaże sondaż

Praktyki religijne, aktywność społeczna i opieka nad dziećmi. To daje seniorom najwięcej zadowolenia

Praktyki duchowe lub religijne, spotkania towarzyskie i opieka nad dziećmi dają seniorom w Polsce najwięcej satysfakcji - wynika z badania przeprowadzonego przez Ewę Jarosz z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Zadowolenie z danej czynności ma związek z poziomem wkładanego w nią wysiłku.
Zobacz więcej na temat:  senior szczęście zdrowie psychologia badanie aktywność wiara religia POLSKA społeczeństwo