Polskie Radio
Section05
badanie

Walka z koronawirusem. Prof. Marcin Drąg: enzym jest bardzo dobrym celem w poszukiwaniu leków

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej z zespołu prof. Marcina Drąga zbadali enzym, który może okazać się kluczowy w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. - Okazało się, z enzym jest bardzo dobrym celem w poszukiwaniu leków. Jeszcze dwa tygodnie temu nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak bardzo on jest ważny - mówi w "Sygnałach Dnia" prof. Marcin Drąg. 
Zobacz więcej na temat:  NAUKA koronawirus Koronawirus w Polsce zdrowie badanie Katarzyna Gójska Nasz komentarz POLSKA

Prawie 3 mln mieszkańców stanu Nowy Jork zakażonych koronawirusem? Zaskakujące badanie

Badanie przeprowadzone na próbie 3 tysięcy osób wykazało, że blisko 13,9 procent mieszkańców stanu Nowy Jork ma przeciwciała koronawirusa. To ponad dziesięciokrotnie więcej od liczby stwierdzonych infekcji. Wyniki badań sugerują, że koronawirus może być mniej śmiertelny, ale znacznie bardziej rozpowszechniony.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA Nowy Jork koronawirus pandemia COVID-19 badania badanie Marek Wałkuski

INFOGRAFIKA Jak będziemy obchodzić 101. rocznicę odzyskania niepodległości? Najnowsze badania

Prawie połowa Polaków (46 proc.) deklaruje, że będzie świętować 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Ponad jedna piąta (22 proc.) zamierza wywiesić flagę państwową. Podobny odsetek badanych (19 proc.) 11 listopada weźmie udział we mszy - wynika z badań Narodowego Centrum Kultury (NCK) dotyczących Święta Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święto Niepodległości niepodległość badanie

Ludzie nauki. Jak będzie wyglądała diagnostyka komórek białaczkowych?

Polscy naukowcy z konsorcjum złożonego z kilku jednostek naukowych (Wydział Fizyki UW, Instytut Hematologii i Transfuzjologii, Instytut Chemii Fizycznej PAN, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Jagielloński - Wydział Chemii) chcą stworzyć i wprowadzić do praktyki klinicznej urządzenie - algorytm diagnostyczny, do szybkiej i tańszej diagnostyki komórek białaczkowych.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski nowotwory badanie badania komórka zdrowie