Polskie Radio
Section05
druk

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zainwestuje w nową drukarnię. Kupiła działkę od Polfy Tarchomin

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych będzie miała nową drukarnię. Powstanie na działce zakupionej od Polfy Tarchomin, która tak jak PWPW jest spółką skarbu państwa. O transakcji i zamiarach inwestycyjnych narodowego producenta dokumentów poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński, nadzorujący firmę. Dodał, że nowa drukarnia zapewni Polsce technologiczne możliwości druku nowoczesnych banknotów i innych dokumentów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA papier pieniądze druk

Kasper Straube i inni. O początkach druku na ziemiach polskich

- W latach 70. XV wieku głównym ośrodkiem działalności drukarzy na ziemiach polskich stał się Kraków. Znajdowały się tu uczelnie, siedzibę miała tutaj władza królewska, wreszcie w Krakowie była również diecezja. To wszystko zapewniało rynki zbytu - mówił w "Wybieram Dwójkę" dr Paweł Wierzbicki, kurator wystawy "Początki druku na ziemiach polskich" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  wystawa druk Jakub Kukla Dwójka Kraków Muzeum Narodowe w Krakowie Muzeum Czartoryskich

550 lat temu ukazał się pierwszy druk na ziemiach polskich

Mniej więcej 20 lat po debiucie ruchomej czcionki Gutenberga - do Krakowa przybył z Bawarii drukarz Kasper Straube, który przez następne 4 lata prowadził pod Wawelem swoją działalność. To właśnie w jego drukarni ukazał się - w roku 1473 - jednostronicowy kalendarz krakowski, w którym oprócz informacji astronomicznych i rolniczych znalazły się także porady medyczne. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka druk gutenberg Kraków

26. Piknik Naukowy. Podręczniki Mikołaja Kopernika

- Działalność naukowa Mikołaja Kopernika przypada na "czas przejścia". Kiedy zaczyna studia w wieku XV zastaje rzeczywistość, która prezentuje układ geocentryczny. Potem dokonuje rewolucji. Na Pikniku Naukowym pokażę drzeworyty przyrządów astronomicznych oraz podręczniki, z których wówczas się uczył - mówi Tadeusz Grajpel z Pracowni Badań i Edukacji Historycznej  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Mikołaj Kopernik druk książki Piknik Naukowy NAUKA Jakub Jamrozek