X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Jak migrować OS na komputerach w sieci firmowej?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 08:55
Zakończyło się wsparcie techniczne dla Windows XP. Oznacza to, że jeżeli w systemie tym wykryta zostanie luka w zabezpieczeniach, firma Microsoft nie udostępni już do niej nowej aktualizacji.
Audio

Tym samym komputery te będą narażone na większe ryzyko. Aktualizowana nie będzie żadna z wersji Windows XP, zarówno Home, jak i Professional. Przeprowadzenie migracji na nowocześniejszy system operacyjny powinny zatem rozważyć nie tylko osoby prywatne, ale również firmy.

Automatyzacja procesu zmiany systemu operacyjnego w firmie

Z raportu firmy analitycznej StatCounter na temat ośmiu najpopularniejszych systemów operacyjnych wynika, że system Windows XP jest nadal używany na około 20% komputerów osobistych na całym świecie. Dla Polski ten współczynnik jest jeszcze wyższy i wynosi 25%.

Proces przejścia na nowszą wersję systemu operacyjnego, np. Windows 7 lub 8, powinien być przeprowadzony szybko, bezpiecznie i z zachowaniem indywidualnych ustawień użytkownika. Zwłaszcza w średnich i dużych przedsiębiorstwach warto rozważyć zautomatyzowanie procesu migracji poprzez zastosowanie dedykowanego do tego celu oprogramowania. Pozwoli to sprawnie wdrożyć nowy system, bez obawy o utratę ważnych danych.

Przykładem programu do migracji pomiędzy systemami operacyjnymi dedykowanego firmom, jest modułowe rozwiązanie typu Client Management firmy baramundi software. Pozwala ono na szybką i bezpieczną implementację nowego systemu na wszystkich komputerach pracowników jednocześnie. Znacznie ogranicza to koszty oraz pomaga administratorowi sieci firmowej. Wszystkie procesy przebiegają automatycznie i w sposób kontrolowany, a ewentualne problemy z kompatybilnością są zgłaszane z wyprzedzeniem.

Migracja na nowszy system operacyjny w ramach sieci firmowej krok po kroku

Implementacja nowego systemu na komputerze stacjonarnym nie jest procesem skomplikowanym, jednak w przypadku rozbudowanej sieci firmowej staje się czynnością dużo bardziej złożoną. Poniżej prezentujemy skrócony schemat tego, jak przebiega migracja z wykorzystaniem programu do zarządzania siecią firmową. Posłużymy się przykładem wspomnianego programu firmy baramundi.

Krok I: Inwentaryzacja

Struktura IT w wielu przedsiębiorstwach jest niejednolita i zawiera różne wersje urządzeń i systemów. W przypadku przeprowadzania procesu migracyjnego, przedsiębiorstwo powinno dysponować dokładnym przeglądem posiadanych systemów operacyjnych, sprzętu i oprogramowania biurowego, tak, aby optymalizacja przebiegła bez żadnych zakłóceń.

Moduł baramundi Invetory jest przydatny przy procesie migracji z Windows XP, ponieważ pozwala na przejrzyste zestawienie informacji na temat struktury IT w firmie. Dostarcza danych, jaki sprzęt komputerowy jest używany w przedsiębiorstwie, jakie oprogramowanie jest na nim zainstalowane i jakie są wersje sterowników w każdej ze stacji klienckich. Pozwala to stwierdzić, czy obecny hardware i software są kompatybilne z nowym systemem operacyjnym. Zaletą baramundi Inventory są przejrzyste raporty, od razu gotowe do dyspozycji helpdesku czy księgowości.

Krok II: Planowanie

Planując proces migracji, ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie wymagania nowego systemu operacyjnego, tj. sprawdzić jego kompatybilność ze sprzętem, którym dysponujemy i oprogramowaniem oraz z aplikacjami, jakie zostaną na nim zainstalowane. Jeśli na przykład środowisko Windows XP ma zostać zmienione na Windows 8, sprzęt, który nie jest kompatybilny z nowym systemem operacyjnym powinien być w razie potrzeby zmieniony. Aplikacje mogą również musieć zostać zastąpione przez nowe wersje, ponieważ niektóre programy posiadają swoje niezależne wersje dedykowane do poszczególnych systemów operacyjnych.

Krok III: Testy

Przed rozpoczęciem migracji, warto przeprowadzić test w celu wychwycenia potencjalnych braków w planowaniu i wyjaśnienia z wyprzedzeniem wszelkich potencjalnych trudności.Aplikacje i programy, które zostały napisane specjalnie na zamówienie firmy i mają być wykorzystywane w przyszłości, należy przetestować i sprawdzić ich kompatybilność z nowym systemem operacyjnym przed rozpoczęciem procesu migracji.

Krok IV: Back up

Przed rozpoczęciem procesu migracji, należy przeprowadzić back up wszystkich danych przechowywanych w starym systemie, łącznie z personalnymi ustawieniami użytkownika.

Krok V: Instalacja

Instalacja systemu Windows często wymaga wykonania wielu czynności ręcznie. Cały ten proces można jednak zautomatyzować dzięki baramundi OS-Install. Wystarczy jedna konfiguracja, a narzędzie to będzie instalować systemy operacyjne Windows „natywnie”, czyli w sposób identyczny pod względem jakości do manualnego – bez jakiejkolwiek ingerencji administratora i na dowolnej liczbie komputerów w tym samym czasie.

Krok VI: Dystrybucja

Dystrybucja oprogramowania to istotny proces wpływający na pracę administratorów.  Ręczne wyposażanie komputerów w komplet aplikacji wiąże się z jeszcze większymi nakładami czasu i środków, niż instalacja systemów operacyjnych. W realizacji tych zadań może wyręczyć baramundi Deploy. Bezpośrednio po instalacji systemu operacyjnego, moduł ten automatycznie dystrybuuje oprogramowanie użytkownika i integruje wszystkie wstępnie zdefiniowane aplikacje dla danego komputera. Rozwiązanie pozwala na zdalną dystrybucję niemal każdego oprogramowania, nawet tych aplikacji, dla których producent nie przewidział takiej możliwości.

Krok VII: Po zakończeniu migracji

Kompleksowe oprogramowanie do zarządzania stacjami klienckimi w sieci firmowej pozwala na centralne sterowanie na każdym z etapów procesu migracji – od inwentaryzacji, przez archiwizację danych po instalację. Zaletą tego rodzaju rozwiązań jest również to, że usprawniają one obsługę stacji klienckich także po zakończeniu migracji, m.in. poprzez automatyczne aktualizacje oprogramowania, back up danych czy zintegrowane zarządzanie urządzeniami mobilnymi w ramach sieci firmowej.

Zautomatyzowanie procesu migracji za pomocą jednego z dedykowanych do tego programów znacząco odciąża specjalistów IT. Wraz z omówionym przykładowym oprogramowaniem tego typu firmy baramundi użytkownik otrzymuje wszystkie narzędzia, które są niezbędne do efektywnego zarządzania stacjami klienckimi, w tym m.in. do szybkiej i bezpiecznej implementacji nowego systemu Windows. Równocześnie, dzięki regularnemu sporządzaniu raportów, pozwala ono zachować pod kontrolą całą sieć firmową. Zmniejsza przy tym ilość potencjalnych błędów i pozwala na znaczne oszczędności w firmowym budżecie.

 autor: Hans-Christian Johansson

Zobacz więcej na temat: migracja z windows xp windows xp