X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Czy komputer w firmie jest potrzebny?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 21:32
Tytuł przewrotny bo nawiązujący do naszego portalu, ale czy rzeczywiście komputer rozumiany jako szeroko pojmowana infrastruktura IT daje przewagę nad konkurencja? Badania dowodzą, ze tak. Ja mam wątpliwości.
Audio

Opublikowane przez Boston Consulting Group, a zrealizowane na zlecenie firmy Microsoft  badania  „Nowe technologie. Droga do rozwoju małych i średnich firm w Polsce” pokazują, ze firmy które inwestują w IT (jakkolwiek to zdefiniujemy) maja większe przychody, notują szybszy wzrost i osiągają przewagę nad konkurencja. Trudno się z tym nie zgodzić, w końcu wszystkie wynalazki pozytywnie wpływały na postęp - jak choćby te z wieku pary.

I tu cytat z badań:

Powody, dla których Twoja firma powinna zostać technologicznym gepardem:

  • Gepardy, czyli firmy korzystające z najbardziej innowacyjnych rozwiązań IT takich jak usługi w chmurze, rosną szybciej. Z badań przeprowadzonych przez BCG dla Microsoft  wynika że przychody technologicznych gepardów rosną średnio o 26,6% rocznie podczas gdy w przypadku żółwi wzrost wynosi 5,7%
  • Technologiczne gepardy tworzą więcej miejsc pracy
  • Technologie pomagają gepardom konkurować z wielkimi firmami, zatrudniać lepiej wykwalifikowanych pracowników, podnosić rentowność i obniżać koszty.
  • Dzięki technologiom, przede wszystkim usługom w chmurze, gepardy mogą tworzyć zupełnie nowe modele biznesowe…

Czy jednak zawsze tak jest?

Nicolas Carr opublikował swego czasu manifest - IT doesn't matter, który upraszczając sprowadza się do prostego, acz istotnego stwierdzenia. Skoro wszyscy maja komputery, podobnie jak wodę w kranie czy prąd w gniazdku, nie dają one przewagi konkurencyjnej. Po pewnym czasie zmienił zdanie, jednak w moim przekonaniu pytanie pozostaje otwarte. Czy rzeczywiście inwestycje w IT dają przewagę konkurencyjna i zwiększają przychody? Na przykład w sektorze bankowym na pewno tak, ale czy regionalny zakład naprawiający lodówki i telewizory w Nadarzynie osiągnie sukces kupując serwer, tudzież ultrabooki wraz z najnowszym systemem operacyjnym, że o systemach ERP nie wspomnę?

Czy sklep działający na warszawskiej giełdzie komputerowej wymieniając 20 letnia drukarkę igłową OKI na najnowszy laser, a system do fakturowania działający w systemie DOS, na adekwatny działający pod Windows 8.1 zdobędzie nowych klientów? Raczej nie, co najwyżej będzie bardziej narażony na awarie - pytanie co pociąga za sobą większe koszty - ryzyko awarii czy wyższe koszty eksploatacji.

Idźmy dalej – wracając na własne podwórko - przez wiele lat prowadziliśmy badania rynku małych i średnich firm, dziś robią to duże zagraniczne firmy. Czy zyskały kontrakty dzięki inwestycji w IT czy raczej jest to efekt globalizacji? Kontrakty zawierane są ponad regionem i wyposażenie w najnowsze technologie nie ma tu kompletnie żadnego znaczenia. Reasumując o powodzeniu w biznesie decyduje przede wszystkim jego otoczenie. Inwestycje w IT idą w parze wraz z jego rozwojem, a nie odwrotnie.

A czy nasz portal jest potrzebny?

Kilkaset tysięcy odsłon miesięcznie wydawałoby się to potwierdzać, jednak w pogoni za klikami w banery przetrwanie jest wyzwaniem. Jak powiedział szef jednego z największych portali w Polsce - my walczymy o budżety, konkurując z wiocha.com czy pudelkiem, zatem im bardziej „kolorowa” zawartość tym lepiej. Gorszy pieniądz wypiera lepszy - odwieczna zasada.autor: Robert Kamiński