Pierwszy medal, ale i spore rozczarowanie

polskieradio.pl
Marcin Nowak 28.07.2012
Sylwia Bogacka
Sylwia Bogacka, foto: PAP/Adam Ciereszko

Pierwszy krążek dla reprezentacji Polski na igrzyskach w Londynie wywalczyła Sylwia Bogacka, która była druga w strzelaniu z karabinu pneumatycznego na 10 m.

Polskie Radio zaprasza do słuchania relacji i transmisji z Igrzysk Olimpijskich, które nadawane są na antenach Programu Pierwszego, Trzeciego i Czwartego Polskiego Radia.
Niewiele brakowało, by 30-letnia zawodniczka Gwardii Zielona Góra powtórzyła wyczyn sprzed 16 lat Renaty Mauer-Różańskiej, która na igrzyskach w Atlancie była pierwszym złotym medalistą.
Sylwia Bogacka wygrała poranne eliminacje, ustanawiając rekord życiowy. Finał rozpoczęła od niemal idealnego trafienia na 10,8 i prowadziła aż do siódmej rundy. W ósmej zanotowała 9,7 i spadła na drugą pozycję, a po przedostatnim strzale - 10,0 - była trzecia. Zakończyła jednak tak, jak zaczęła, co pozwoliło jej awansować na drugie miejsce. Przegrała tylko z mistrzynią i rekordzistką świata Chinką Siling Yi.

Sylwia
Sylwia Bogacka

Szumne zapowiedzi polskich kolarzy spełzły na niczym

Z pozostałych wydarzeń dzisiejszego dnia należy wspomnieć o dosyć niespodziewanym rozstrzygnięciu, które nastąpiło w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego mężczyzn. Rywalizacja nie ułożyła się po myśli Polaków.

Zawody na początku przebiegały zgodnie z oczekiwaniami gospodarzy. Brytyjczycy chcieli doprowadzić do finiszu z peletonu, a wówczas wielkie szanse na zwycięstwo miałby Mark Cavendish, który sześć dni wcześniej w popisowym stylu wygrał w Paryżu ostatni etap Tour de France. Dziewięć kilometrów przed metą zaatakował jednak 38-letni Aleksander Winokurow. Dołączył do niego Kolumbijczyk Rigoberto Uran i w dwójkę dojechali razem do ostatniej prostej. Na finiszu kolarz z Kazachstanu nie dał żadnych szans rywalowi.

Aleksander
Aleksander Winokurow

Polacy podzielili los gospodarzy. Z zapowiedzi Michała Kwiatkowskiego, który szykował się do walki o medal, niewiele wyszło. Drugi kolarz tegorocznego Tour de Pologne przyjechał do mety w drugiej grupie razem z Maciejem Bodnarem, tracąc 40 sekund do Winokurowa. Michał Gołaś nie ukończył wyścigu.

Czarny dzień dla polskich tenisistów
Sobota była bardzo pechowa dla polskich tenisistów. Nie zawiodła tylko Urszula Radwańska, która na wimbledońskiej trawie pokonała Niemkę Monę Barthel 6:4, 6:3. W drugiej rundzie zmierzy się z Amerykanką Sereną Williams.

Łukasz
Łukasz Kubot

Łukasz Kubot przegrał z Bułgarem Grigorem Dimitrowem. W pierwszej rundzie zawodów odpadli też debliści: Klaudia Jans-Ignacik i Alicja Rosolska oraz Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski.

Porażka siatkarzy plażowych i klęska florecistek
Niepowodzenie na inaugurację zanotowali również siatkarze plażowi. Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel przegrali z Łotyszami Aleksandrsem Samoilovsem i Ruslansem Sorokinsem 1:2 (21:12, 15:21, 12:15). W grupie czekają ich jeszcze dwa pojedynki.
Żadnej walki nie wygrały polskie florecistki i wszystkie odpadły w 1/16 finału.

turniej
turniej szermierczy w Londynie

Największy zawód sprawiła Sylwia Gruchała, która uległa Japonce Kanae Ikehacie 8:9. Prowadziła nawet 5:3, ale pięć kolejnych trafień zadała rywalka. W nerwowej i szarpanej końcówce Polka zbliżyła się na punkt, ale Azjatka nie dała sobie odebrać zwycięstwa.

Wielkie zawirowania na londyńskiej pływalni
Z pozostałych wydarzeń olimpijskich, niezwiązanych z występami Polaków warto odnotować występ poniżej czternastokrotnego mistrza olimpijskiego - Michaela Phelpsa. Amerykanin dopiero z ósmym czasem awansował do pływackiego finału 400 m stylem zmiennym igrzysk olimpijskich w Londynie. Złoto na tym dystansie zdobywał przed ośmioma laty w Atenach i cztery lata temu w Pekinie.

Michael
Michael Phelps

Apelacja południowokoreańskiego pływaka Park Tae-hwana, mistrza olimpijskiego z 2008 roku, który został zdyskwalifikowany w eliminacjach wyścigu na dystansie 400 m stylem dowolnym, została rozpatrzona pozytywnie. Mistrz olimpijski z Pekinu wygrał w sobotę swoją serię eliminacyjną, ale później zdyskwalifikowano go za falstart. Koreańczycy złożyli jednak odwołanie i ich zawodnik - po analizie materiału wideo - został przywrócony do rywalizacji. Finał konkurencji zaplanowano na sobotni wieczór.
W sobotę odnotowano pierwszy przypadek dyskwalifikacji sportowca po rozpoczęciu olimpijskiej rywalizacji w Londynie. Albańczyk Hysen Pulaku, mający startować w podnoszeniu ciężarów w kat. 77 kg, został złapany na stosowaniu niedozwolonych środków.

Zobacz galerię zdjęć - Pierwszy medal olimpijski dla Polski w Londynie

Londyn 2012 - serwis specjalny >>>

Polskie Radio zaprasza na relacje i transmisje ze zbliżających się XXX Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012, które nadawane będą na antenach Programu Pierwszego,Trzeciego i Czwartego Polskiego Radia.
Letnie igrzyska olimpijskie obsługuje silna reprezentacja Polskiego Radia. W Londynie jest 12-osobowy zespół w składzie: Cezary Gurjew, Andrzej Janisz, Tomasz Zimoch, Rafał Bała, Tomasz Gorazdowski, Michał Gąsiorowski, Marek Solecki, Tadeusz Kwaśniak, Robert Skrzyński, Krzysztof Klepczyński, Janusz Graczyk i Michał Jakubik.

Marcin Nowak, polskieradio.pl, PAP

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!