Czwartek w Londynie: Kawęcki w finale, powrót siatkarzy

Martin Ruszkiewicz 02.08.2012
Polscy siatkarze po meczu z Bułgarią
Polscy siatkarze po meczu z Bułgarią, foto: PAP/EPA/Adam Ciereszko

Mecz polskich siatkarzy z Argentyną oraz pływacki finale na 200 m st. grzbietowym z udziałem Radosława Kawęckiego to najważniejsze czwartkowe wydarzenia w Londynie.

Polskie Radio zaprasza do słuchania relacji i transmisji z Igrzysk Olimpijskich, które nadawane są na antenach Programu Pierwszego, Trzeciego i Czwartego Polskiego Radia.

Siatkarze fundują kibicom huśtawkę nastrojów: od euforii po zwycięstwie nad Włochami (3:1), których w ostatnim secie wręcz zdeklasowali, po rozczarowanie po porażce z Bułgarami (1:3).

Najbliższy przeciwnik jest podopiecznym Andrei Anastasiego doskonale znany. Grali z Argentyńczykami niespełna dwa tygodnie temu podczas Memoriału Huberta Wagnera w Zielonej Górze i odnieśli łatwe zwycięstwo 3:0.

W czwartek honoru polskiej szermierki broniły florecistki. Niestety polska drużyna odpadła z turnieju olimpijskiego w Londynie przegrywając w 1/4 finału z Francją 31:42. W zespole wystąpiły: Sylwia Gruchała (AZS AWF Warszawa), Małgorzata Wojtkowiak i Martyna Synoradzka (obie AZS AWF Poznań).

W judo bardzo dobrze zaprezentowała się Daria Pogorzelec. Polka wygrała dwie walki w turnieju olimpijskim w kategorii do 78 kilogramów. Pokonała w 1/8 finału Niemkę Heide Wollert, a potem zwyciężyła przed czasem, dzięki dwóm akcjom punktowanym na wazari.

W eliminacjach pływania wystąpiło troje Polaków. Konrad Czerniak (Wisła Puławy) uzyskał czwarty czas (51,85 s) i awansował do półfinałów wyścigu 100 m stylem motylkowym. Słabo zaprezentował się Kacper Majchrzak, który z czasem 23,00 s zajął 33. miejsce w eliminacjach do półfinału pływackiego wyścigu na 50 m stylem dowolnym i odpadł z rywalizacji.

Jeszcze gorzej wypadła Alicja Tchórz, która zajęła ostatnie, ósme miejsce w swoim biegu eliminacyjnym na 200 m st. grzbietowym kobiet.

W pływackim finale na 200 m st. grzbietowym popłynie natomiast Radosław Kawęcki. Do finału wszedł z piątym wynikiem, ale o medal będzie niezwykle trudno. Początek decydującego wyścigu o godz. 20.48

Konrad
Konrad Czerniak w eliminacyjnym wyścigu na 100 m st. motylkowym

W kajakarstwie górskim w finale wystartowali Marcin Pochwała i Piotr Szczepański w C2. Polacy zajęli piąte miejsce. Natalia Pacierpnik w finale w K1 była siódma.

W Weymouth kolejne wyścigi żeglarskie. Piotr Kula po czwartkowym starcie pozostał na 17. miejscu po ośmiu wyścigach żeglarskich regat olimpijskich, które odbywają się u wybrzeży Weymouth. Na starcie stanęli również Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki, którzy w siódmym wyścigu w klasie Star zajęli drugie miejsce i awansowali na czwarte w klasyfikacji.

Na starcie stanęli także Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek (49er), którzy utrzymali 12. pozycję. Świetnie pływała dzisiaj Zofia Noceti-Klepacka (RS:X), która wygrała dwa kolejne wyścigi i awansowała na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

W czwartek rozpoczęła się rywalizacja w kolarstwie torowym, dyscyplinie, w której olbrzymie ambicje mają gospodarze igrzysk. Już pierwszego dnia na welodromie pojawiła się polska drużyna sprinterów: Maciej Bielecki, Kamil Kuczyński i Damian Zieliński zajęła niestety ostatnie miejsce.

Ponadto wystartowała Marta Pihan-Kulesza w wieloboju gimnastycznym. Polka zajęła 18. miejsce.