Polskie Radio
Section05
Argentyna

"Ceny rosną szybciej niż kurs dolara". Kłopoty z lekami w Ameryce Łacińskiej

W wielu krajach Ameryki Łacińskiej ceny najpotrzebniejszych leków "rosną szybciej, niż kurs dolara, a na przykład w Meksyku ceny leków stosowanych w chorobach nowotworów podskoczyły o ponad 54 procent, co jeszcze bardziej zaostrza kryzys, jaki przeżywa region po pandemii koronawirusa" - pisze w sobotniej depeszy z regionu hiszpańska agencja EFE.
Zobacz więcej na temat:  inflacja Argentyna leki apteka pieniądze ŚWIAT Ameryka

Perspektywa 90 proc. inflacji w Argentynie. Związkowcy wyszli na ulice

Sytuacja w Argentynie jest coraz bardziej poważna. Galopująca inflacja, która według prognoz ekonomistów osiągnie w tym roku w tym kraju 90 procent i będzie najwyższa w całym regionie, stała się w poniedziałek powodem kolejnej demonstracji związkowców. Przybyli z całej Argentyny pod siedzibę Ministerstwa Pracy w centrum Buenos Aires.
Zobacz więcej na temat:  inflacja pieniądze rodzina protest ŚWIAT Ameryka Argentyna

Lalo Schifrin, argentyński geniusz muzyki filmowej, obchodzi 90. urodziny

90 lat temu, 21 czerwca urodził się muzyczny geniusz – argentyński kompozytor Lalo Schifrin, twórca muzyki do takich filmów, jak: "Siła magnum", "Złoto dla zuchwałych", "Brudny Harry", a przede wszystkim kultowego "Wejścia smoka", którego premiera miała miejsce 22 czerwca 1973. O fenomenie muzycznym Schifrina i o modzie na filmy z samotnymi wojownikami lekko i z przymrużeniem oka opowiedziała Małgorzata Raducha.
Zobacz więcej na temat:  reżyser kino MUZYKA Hollywood Argentyna skrzypce

Przywrócić Beti naturze. "Projekt Kondor" w krakowskim zoo

Beti – samica kondora wielkiego, która w zeszłym roku urodziła się w krakowskim ogrodzie zoologicznym, ma szansę trafić do Argentyny i zamieszkać w swoim naturalnym środowisku. "Projekt Kondor", bo tak nazywa się akcja, to pierwszy taki przypadek w Polsce. Reintrodukcja, bo tak nazywa się ten proces, będzie możliwa dzięki współpracy z argentyńską organizacją Bioandina, która dotychczas przywróciła naturze już 200 ptaków tego gatunku.  
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar Trójka zwierzęta ptaki Argentyna Ameryka Południowa Kraków małopolskie ZOO opieka nad zwierzętami

Adolf Eichman. "Morderca zza biurka" skazany na śmierć

11 kwietnia 1961 roku w Izraelu rozpoczął się proces Adolfa Eichmanna, niemieckiego zbrodniarza odpowiedzialnego za śmierć milionów Żydów w czasie II wojny światowej. W wyniku procesu Eichmann został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 31 maja 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Adolf Eichmann II wojna światowa akt oskarżenia Izrael Jerozolima deportacja Argentyna nazizm Niemcy III Rzesza Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Ryszard Białous – dowódca legendarnego batalionu "Zośka"

"Ludzie, którymi miałem zaszczyt dowodzić, to nie wyspa oderwana od społeczeństwa, ani cierpiętnicy, dla których było ideałem polec za Ojczyznę, lecz świadomi swych obowiązków młodzi obywatele" – w ten sposób pisał o swoich podopiecznych harcmistrz Ryszard Białous, jeden z najwybitniejszych instruktorów Szarych Szeregów i dowódca harcerskiego batalionu "Zośka".
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa harcerstwo HISTORIA Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia Polski historia PRL Szare Szeregi Argentyna

"Skąpy Gombrowicz, nieufny Cortázar". Życiowe przypadki Zofii Chądzyńskiej

- Zadzwonił telefon, odbieram, a tam: "Tu Witoldo, Witoldo Gombrowicz. Czy zechcę odwiedzić jego niskie progi. Będzie całe Buenos Aires i koktajl na sto dwa". No to się wybrałam… - opowiadała w jednej ze swoich barwnych gawęd Zofia Chądzyńska. 24 lutego mija 110. rocznica urodzin tej znakomitej tłumaczki.
Zobacz więcej na temat:  tłumacz literatura Argentyna Witold Gombrowicz Julio Cortazar wspomnienie