Polskie Radio
Section05

Argentyna

Argentyna odpowiada papieżowi. "Mamy własne zdanie"

Argentyński rząd odniósł się do krytyki, która spadła na niego ze strony papieża Franciszka. Głowa Kościoła negatywnie ocenia politykę społeczną kraju, a także użycie siłowych rozwiązań wobec protestujących. Argentyńscy politycy podkreślają, że choć szanują opinię papieża, to jednak zachowują przy tym prawo do odmiennych poglądów.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka papież Franciszek protest emerytura

Monitoring plus sztuczna inteligencja – przepis na totalną inwigilację?

Już nie tylko Chiny, ale także Argentyna i Francja wykorzystują sztuczną inteligencję do analizowania zapisu kamer miejskiego monitoringu. Czy to krok w kierunku nowej rzeczywistości, w której nasze codzienne zachowania będą skrupulatnie punktowane przez władze i układane w formę społecznego rankingu?
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja monitoring miejski monitoring Paweł Turski Francja Chiny Trójka

Lis najlepszym przyjacielem człowieka? Odkryto dowód w Patagonii

W Ameryce Południowej przed wiekami lisy były zwierzętami domowymi – informują naukowcy w magazynie "Royal Society Open Science". Archeolodzy byli bardzo zaskoczeni, gdy w Patagonii (Argentyna) odkryli pochówek, w którym obok człowieka pochowany był lis. Grób liczy sobie 1,5 tys. lat.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne lis zwierzęta zwierzęta domowe Ameryka Południowa

Adolf Eichmann. "Morderca zza biurka" skazany na śmierć

11 kwietnia 1961 roku w Izraelu rozpoczął się proces Adolfa Eichmanna, niemieckiego zbrodniarza odpowiedzialnego za śmierć milionów Żydów w czasie II wojny światowej. W wyniku procesu Eichmann został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w maju 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Adolf Eichmann II wojna światowa akt oskarżenia Izrael Jerozolima deportacja nazizm Niemcy III Rzesza Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Ryszard Białous. Dowódca legendarnego batalionu "Zośka"

"Ludzie, którymi miałem zaszczyt dowodzić, to nie wyspa oderwana od społeczeństwa, ani cierpiętnicy, dla których było ideałem polec za Ojczyznę, lecz świadomi swych obowiązków młodzi obywatele" – w ten sposób pisał o swoich podopiecznych harcmistrz Ryszard Białous, jeden z najwybitniejszych instruktorów Szarych Szeregów i dowódca harcerskiego batalionu "Zośka".
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa harcerstwo HISTORIA Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia Polski historia PRL Szare Szeregi