Polskie Radio

Współczesne uzależnienia behawioralne

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 21:43
Pracoholizm, seksoholizm, siecioholizm, zakupoholizm. Oto przykłady uzależnień behawioralnych, jednych z najgroźniejszych w dzisiejszym świecie. Występują coraz częściej i dotyczą ludzi w każdym wieku. W Polskim Radiu 24 rozmowa o tym, co robić, by nie dać złapać się w ich sidła, a także o tym, co robić, gdy spotkamy się z tym problemem.
Audio
  • 02.07.16 Magdalena Krowicka: „Dla hazardzisty pieniądze nie są najważniejsze, liczy się jedynie wygrana (…)”.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay/Unsplash

O uzależnieniu behawioralnym mówimy wtedy, gdy silna potrzeba wykonywania jakiejś normalnej czynności, np. zakupów, seksu, jedzenia lub pracy, przynosi szkody, a wykonująca je osoba nie potrafi – mimo usilnych prób – powstrzymać się od jej wykonywania. Traci kontrolę nad swoją sytuacją. Ten typ uzależnienia nie jest związany z zażywaniem substancji psychoaktywnych.

– Zatrudnienie na podstawie umowy „śmieciowej” jest jednym z czynników, który wpływa na zwiększenie ryzyka uzależnienia od pracy. Chodzi tu głównie o poczucie braku bezpieczeństwa  – podkreśliła Magdalena Krowicka, dziennikarka.

Osoby uzależnione od Internetu i gier online oraz eksperci spotkali się z dziennikarzami, aby pomóc zrozumieć im czym są współczesne uzależnienia behawioralne. Spotkanie to odbyło się w ramach warsztatów, które zrealizowała Fundacja Inspiratornia.

Dominika Krzywotulska-Grydlik, Anna Mikołajczyk-Kłębek i Magdalena Krowicka; Foto: PR24/JW Dominika Krzywotulska-Grydlik, Anna Mikołajczyk-Kłębek i Magdalena Krowicka; Foto: PR24/JW


– Pomysł edukowania dziennikarzy wiąże się z tym, że mamy świadomość, iż wpływ mediów na to, jak społeczeństwo odbiera rzeczywistość jest bardzo duży. Media są najważniejszym źródłem informacji o otaczającym nas świecie. Stąd nasz pomysł, by zainteresować dziennikarzy tym bardzo ważnym i trudnym tematem oraz by mieli oni świadomość czego tak naprawdę dotyczy – powiedziała Dominika Krzywotulska-Grydlik z Fundacji Inspiratornia.

Owocem spotkania było prawie 30 pomysłów na reportaże, wywiady oraz inne materiały dziennikarskie poświęcone tej tematyce.

Na temat uzależnień behawioralnych mówiła również dziennikarka Anna Mikołajczyk-Kłębek.

Polskie Radio 24/db