Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego jest wręczana od 2016 roku podczas finałowej gali Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie. Jej nazwa nawiązuje do uwielbianego przez najmłodszych psa, którego w 1963 roku stworzył Ludwik Jerzy Kern. Co roku przyznawana jest twórcom najlepszej polskiej książki dla dzieci, która ukazała się w minionym roku. Celem nagrody jest wspieranie rozwoju literatury dziecięcej oraz promocja krajowych pisarzy i ilustratorów.
Finałowa piątka nominowanych do Nagrody im. F. Wspaniałego:
- "Dziewięć czerwonych iksów" – tekst: Paweł Beręsewicz;
- "Ja to ty, ty to ja (wiersze dla dzieci i dla nie dzieci)" – tekst: Jarosław Mikołajewski, ilustracje: Anna Mrowiec;
- "Kosma, Kopacz i leśna szkoła. Trudne początki" – tekst: Agnieszka Misiak, ilustracje: Wojciech Ignaciuk;
- "Makabrama" – tekst: Marcin Szczygielski, ilustracje: Marta Krzywicka;
- "Superhipermegaważna misja" – tekst: Przemysław Wechterowicz, ilustracje: Marta Ignerska.
Laureatów poznamy w listopadzie 2025 roku podczas uroczystej gali, która zakończy trwający w Krakowie przez sześć dni Festiwal Literatury dla Dzieci.
Dotychczasowi laureaci
W ubiegłym roku laureatami zostali Ewa Solarz i Robert Czajka za książkę "Ziemianie". W poprzednich latach nagrodzono: "Antosia w bezkresie", tekst i ilustracje: Marcin Szczygielski, "Brud. Cuchnąca historia higieny:, tekst: Monika Utnik-Strugała, ilustracje: Piotr Socha; "Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!" – tekst: Justyna Bednarek, ilustracje: Daniel de Latour,; "Beskid bez kitu" – tekst: Maria Strzelecka; "Małe Licho i tajemnica Niebożątka" – tekst: Marta Kisiel, ilustracje: Paulina Wyrt,; "A niech to gęś kopnie" – tekst: Marta Guśniowska, ilustracje: Robert Romanowicz; "Kościsko" – tekst i ilustracje: Karol „KRL” Kalinowski.