Musical "Błękitny zamek" w studenckiej interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2025 17:03
W XXI wieku teatralny musical to forma uwielbiana przez wielu widzów. Jednak nie zawsze tak było - w 1978 roku "Błękitny zamek" był jeden z pierwszych musicali premierowo zaprezentowanych w Łodzi. Po ten tytuł teraz sięgają Studenci Akademii Muzycznej w Łodzi by uczcić 80-lecie swojej uczelni oraz 10-lecie istnienia w niej specjalności musicalowej. 
Błękitny zamek - musical w studenckiej interpretacji
"Błękitny zamek" - musical w studenckiej interpretacjiFoto: Akademia Muzyczna w Łodzi

Jak poinformowała rzeczniczka Akademii Muzycznej w Łodzi Aleksandra Bęben, cztery przedstawienia "Błękitnego zamku" odbędą się od 23 do 26 maja o godz. 18 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi. Studenci zinterpretują musical niemal pół wieku po jego prapremierze. Po raz pierwszy ten polski musical został zaprezentowany 22 czerwca 1978 roku w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

"Błękitny zamek" - musical w latach 70.

- Było to wydarzenie bez precedensu na skalę kraju, bowiem na prawdziwe uznanie rodzimej publiczności gatunek ten musiał czekać aż do początku XXI wieku. W Łodzi zdecydowano się na wystawienie "Błękitnego zamku" na motywach powieści Lucy Maud Montgomery, do którego libretto napisały Krystyna Ślaska i Barbara Wachowicz, a muzykę skomponował Roman Czubaty. Niewątpliwy sukces premiery otworzył musicalowi drzwi do popularności - w latach 70. i 80. "Błękitny zamek" gościł na wielu scenach polskich teatrów muzycznych - podkreśliła rzeczniczka łódzkiej uczelni.

Reżyserii "Błękitnego zamku" podjęła się Ewelina Pietrowiak-Zdebel, a w obsadzie znaleźli się młodzi wokaliści, studenci Instytutu Wokalno-Aktorskiego. Partnerować im będzie zespół instrumentalny złożony ze studentów Akademii Muzycznej pod kierownictwem Emanuela Ratajczyka. Świat przedstawiony nawiązywać będzie do lat 20. XX wieku, czerpiąc szczególnie z estetyki przedwojennego czarno-białego filmu. Odwołania do tego okresu odnajdziemy w kostiumach i towarzyszących spektaklowi projekcjach.

Zobacz także:

Klasyczny romans w języku młodych

- Chcemy opowiedzieć ten klasyczny w treści romans współczesnym językiem aktorskim; przefiltrować go przez wrażliwość dzisiejszych dwudziestokilkulatków. Im również nieobce są marzenia, poczucie niedopasowania do otaczającej rzeczywistości, chęć łamania stereotypów i potrzeba życia swoim, nie zaprojektowanym przez kogoś innego życiem- zaznaczyła reżyserka Ewelina Pietrowiak-Zdebel.

"Błękitny zamek" to powieść o miłości i odwadze. Jej bohaterką jest Joanna Stirling niemal trzydziestoletnia panna, która wciąż mieszka z matką i wścibską ciotką. Dziewczyna ucieka w świat książek i marzeń o Błękitnym zamku, miejscu w którym każdy może być kim chce. Dopiero tragiczna informacja, o tym, że został jej zaledwie rok życia popycha Joannę do buntu i odkrywania świata. 

Jubileusz specjalności "musical" na AM w Łodzi

Planowaną inscenizacją studenci i pedagodzy pragną uczcić 10-lecie specjalności musical w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz przypomnieć jedno z pierwszych dzieł musicalowych, premierowo wystawionych właśnie w Łodzi.

Na scenie pojawia się:

  • Joanna - Zofia Pacholczak | Weronika Kulak
  • Eddie - Michał Domagała
  • Abel - Jakub Kawecki
  • Listonosz - Szymon Fil
  • Olivia - Julia Tołwińska | Rozalia Rogowska
  • Georginia - Joanna Polkowska | Gabriela Woźniak
  • Izabela - Marta Bykowska | Maria Kokoszka
  • Tekla - Maria Majewska | Alina Chybalska | Tatiana Waśko
  • Parsival - Adam Kaczmarek
  • Beniamin - Jakub Wawrzyniak
  • głos doktora Trenta - Marcin Jajkiewicz
  • Stary Redfern - Przemysław Rezner

- Musical to jeden z najtrudniejszych gatunków teatru - wymaga od wykonawców połączenia umiejętności aktorskich, wokalnych i tanecznych. Mimo to - a może właśnie dlatego - kierunek cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem – co roku do egzaminów wstępnych przystępuje ponad stu młodych ludzi marzących o karierze scenicznej. Absolwenci, a także obecni studenci kierunku musicalowego z naszej uczelni, pojawiają się w obsadach spektakli musicalowych na scenach wielu polskich teatrów, m.in. w Teatrze Muzycznym w Łodzi, krakowskim Teatrze Variete, Teatrze Muzycznym w Toruniu oraz Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku" - podkreślił koordynator ds. Katedry Musicalu łódzkiej Akademii Marcin Zawada.

Na 10-lecie musicalu w łódzkiej Akademii Muzycznej zorganizowano także 9. edycję Konferencji Naukowo-Artystycznej z cyklu "Akademia Musicalu". Na jej program składa się osiem wykładów, których tematyka zamyka się w tytule "Nowoczesność w musicalu: ewolucja formy, treści i technologii".

PAP/pj


Czytaj także

Rap o Solidarności. Antek Sztaba o spektaklu "1989"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2024 14:06
Na deskach teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie jest grany rapowy musical "1989". Antek Sztaba, aktor występujący w tym spektaklu, odwiedził Czwórkę, żeby opowiedzieć o pracy przy tym projekcie i jego muzycznym aspekcie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Soplicowo, ale to Raszyn. Koza o spektaklu "Nowy Pan Tadeusz, tylko że rapowy"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2025 11:19
Jak przełożyć trzynastozgłoskowiec na język rapu? Teatr Polski w Poznaniu przygotowuje premierę koncertowo-musicalowego spektaklu "Nowy Pan Tadeusz, tylko że rapowy". O pracy nad przeniesieniem epopei w kontekst współczesności opowiedział reżyser Kamil Białaszek i aktorka Kornelia Trawkowska.
rozwiń zwiń