Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
09.00-12.00 - "Jedyne Takie Miejsce" - zaprasza Roman Czejarek
"W Katowicach, w Polsce, znajduje się nowa, fenomenalna sala, być może najlepsza na świecie". Jedyne takie miejsce z siedziby NOSPR w Katowicach. Porozmawiamy o historii, architekturze budynku, orkiestrze, akustyce, warsztatach muzycznych i edukacji. W styczniu, w NOSPR, nastąpi inauguracja jednych z największych w Europie Organów składających się z miliona części. Dodatkowo NOSPR jest organizatorem festiwalu Katowice Kultura Nauka oraz Konkursu Szymanowskiego, które są wydarzeniami międzynarodowymi. Orkiestra właśnie wróciła z bardzo udanej trasy koncertowej po Japonii.
8 października 2022 r., w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach odbędzie się koncert muzyki filmowej „All Time Highs”. Organizatorami koncertu są: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Fundacja GPW. Producentem wykonawczym jest OperaLight. To muzyczna podróż po hollywoodzkich produkcjach filmowych, gdzie wątki giełdowe i finansowe odgrywają niebagatelną rolę.
Repertuar koncertu został zaczerpnięty z płyty „All Time Highs”, nagranej w 2021 r. z okazji 30-lecia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Znajdują się na niej ścieżki dźwiękowe m.in. z Capital City, The Big Short, Wilk z Wall Street, Arbitraż, Chciwość. Jak bogata i różnorodna jest giełda, tak zaproponowany zestaw muzyczny prezentuje cały przekrój gatunków, począwszy od muzyki klasycznej, poprzez jazz, elektronikę i fado.
Podczas koncertu wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Krzesimira Dębskiego - czołowego polskiego kompozytora, aranżera i producenta muzycznego, obchodzącego w tym roku 50-lecie pracy artystycznej.
Gośćmi audycji będą m. in.: Ewa Bogusz-Moore - dyrektor, Zofia Zembrzuska - zastępca dyrektora, Piotr Krygiel - Prezes Fundacji GPW.
Katarzyna Laskowska sopran liryczny – artystka występująca podczas koncertu, ale także właścicielka i dyrektorka artystyczna OperaLight (producent wykonawczy koncertu oraz płyty „All Time Highs”)
Krzesimir Dębski – kompozytor i dyrygent, który zaaranżował część utworów na płytę „All Time Highs”, a także zadyryguje Orkiestrze NOSPR podczas wieczornego koncertu
Janusza Wawrowski, skrzypek, który gra na skrzypcach Stradivarius „Polonia”
15.00-16.00 - "Gdzie jest Pan Cogito" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Czy w Iranie dojrzewają nastroje rewolucyjne? Jak kształtują się związki Iranu z Rosją? Jak to wpływa na Polskę? Co z cenami surowców? O tym w rozmowie z:
Marcin Krzyżanowski – orientalista, biznesmeni, członek Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego, były dyplomata,
generał Dariusz Wroński – były dowódca wojsk aeromobilnych,
Paweł Rakowski – ekspert ds. bliskowschodnich.
18.00-19.00 - "Z muzyką po Kresach" - zaprasza Mariana Kril
* Po raz pierwszy za granicą zaprezentowany został film "Wiktoria 1920". Obraz nakręcony został w technice wirtualnej rzeczywistości. Trzydziestominutowy film "Wiktoria 1920" można oglądać w wileńskim Muzeum Narodowym - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich. Obraz powstał na stulecie Bitwy Warszawskiej dwa lata temu, ale w tym roku prezentowana jest jego angielska wersja, przygotowana dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej. W Wilnie miała miejsce pierwsza zagraniczna prezentacja tego filmu. Jego producentem jest Biuro Programu "Niepodległa". Prezentacja filmu odbyła się w wileńskim Pałacu Wielkich Książąt Litewskich. Relacja Kamila Zalewskiego.
* Polskie Centrum Kultury i Edukacji im. prof. Mieczysława Krąpca w Tarnopolu zajmuje się przede wszystkim promocją polskiego języka, kultury, historii i tradycji w lokalnym środowisku. Głównym celem działania stowarzyszenia jest integracja lokalnej Polonii oraz wspieranie osób mających polskie korzenie w ich dążeniu do lepszego poznania kraju ich przodków. Z Marianną Seroką - nauczycielką języka polskiego w Polskim Centrum Kultury i Edukacji im. prof. Mieczysława Krąpca w Tarnopolu porozmawiamy o tym, w jaki sposób obecnie odbywają się zajęcia dla uczniów. Przed rozpoczęciem wojny nauczyciele pracujący w ramach umów z Ośrodkiem Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą dostali zalecenie aby opuścić Ukrainę. Mariana Seroka opowie o tym trudnym czasie i powrocie do zajęć.
20.00-21.00 - "Jeden na godzinę" - zaprasza Marcin Kusy
Bohaterem odcinka będzie David Bowie.
Ponadto wejścia z meczu Mistrzostw Świata w siatkówce kobiet, Polska-Niemcy.
NOWA AUDYCJA – 1 ODCINEK
22.00-22.35 - "Gwiazdy, skecze, piosenki / Z archiwum kabaretowego PR" - zaprasza Małgorzata Raducha
W nowej audycji będziemy prezentować największe gwiazdy dawnych kabaretów, głównie nagrywanych w Polskim Radiu – od „Owcy” i „Zgaduj – zgaduli” przez „Podwieczorki przy mikrofonie” po „Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy” i „60 minut na godzinę”.
W pierwszym odcinku cyklu, w roli głównej felietonistka, autorka skeczy i piosenek – Maria Czubaszek. Posłuchamy jej scenki z cyklu „Cały Kazio”, oraz piosenek z tekstami Czubaszek w wykonaniu: Jolanty Zykun, Ewy Bem, Danuty Rinn, Bohdana Łazuki i Wojciecha Pokory.
10.00 – 12.00 – Kalambury z partytury – prowadzi Krzysztof Herdzin
12.00 – 13.00 – Mazurek słucha Andrzeja Dąbrowskiego – prowadzi Robert Mazurek
13.00 – 15.00 – Duża czarna – prowadzi Przemysław Psikuta
*100 Stefania Woytowicz
15.00 – 17.00 – Dwie do setki – Benon Hardy i Poznańska Piętnastka; prowadzą Andrzej Zieliński i Jakub Kukla
Benon Hardy – kompozytor, aranżer i multiinstrumentalista, pierwszy w Polsce muzyk grający na organach Hammonda – jest bohaterem audycji 2 do 100.
W latach pięćdziesiątych przeprowadził się do Poznania, gdzie przez wiele lat grał w zespole Poznańska Piętnastka Radiowa na pierwszym w Polsce egzemplarzu organów Hammonda, a także występował z kabaretem Wagabunda. Na początku lat sześćdziesiątych artysta pod swoim prawdziwym nazwiskiem Bernard Biegoń koncertował z Symfoniczną Orkiestrą Objazdową, założoną przez Towarzystwo Filharmonii Robotniczej. Potem współpracował jako pianista i organista, a także klawesynista ze słynnymi chórami: Poznańskie Słowiki Stefana Stuligrosza i Polskie Słowiki Jerzego Kurczewskiego, towarzysząc im w podróżach koncertowych po Polsce i świecie. Wykonywał z powodzeniem jako solista koncert fortepianowy George’a Gershwina.
W audycji wspominać go będą muzycy i przyjaciele m.in. Maciej Fortuna, Wojciech Lachowski, Zdzisław Nowak i Jan Ptaszyn Wróblewski.
17.00 – 19.00 – Konkurs Wieniawskiego – relacja z przesłuchań; prowadzi Andrzej Sułek
19.00 – 19.30 – Miejscówka z Dwójką:
Bartek Wąsik - recital pt. "Radiohead Through The Glass"
Program:
- Radiohead - "Everything In Its Right Place"
- Philip Glass - Etiuda nr 2
- Radiohead - "Knives Out"
- Philip Glass - Etiuda nr 16
- Radiohead - "Creep"
- Philip Glass - Etiuda nr 9
- Radiohead - "Daydreaming"
Bartek Wąsik - pianista, kompozytor i aranżer, laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, nagrody fonograficznej Fryderyk oraz Paszportu „Polityki” 2014. Występował w Europie, Azji i obu Amerykach. W Carnegie Hall i Chicago Symphony Hall prezentował własne opracowania utworów Fryderyka Chopina. Jego projekt Nowa Warszawa (wraz ze Stanisławą Celińską i z Royal String Quartet) spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i został uhonorowany Gwarancją Kultury i Wdechami. Współpracował m. in. z Bartkiem Konopką (film „Nowa Warszawa”), Janem Komasą (widowisko „Ksenofonia”), Arturem Rojkiem („Symfonia przemysłowa”), Adamem Strugiem („Requiem ludowe” - uhonorowane Folkowym Fonogramem Roku), Katarzyną Nosowską, Ralphem Kaminskim (album „Kora”), czy Dorotą Miśkiewicz („Lutosławski, Tuwim - Piosenki nie tylko dla dzieci” - Złota Płyta). Jest założycielem i członkiem Lutosławski Piano Duo (laureaci nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020) i kwartetu Kwadrofonik, z którym w 2021 roku otrzymał Fryderyka za album „Astronomia poety. Baczyński”, zawierający piosenki skomponowane razem z Melą Koteluk do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Od 2020 roku jest autorem, organizatorem i wykonawcą cyklu letnich koncertów Pianokrąg, które odbywają się w warszawskiej Królikarni.
19.30 – 20.00 – Wieczór ze słuchowiskiem: Zbigniew Wojnarowski „Felietonista”
prod. 2003, reżyseria: Janusz Kukuła, realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Obsada: Marian Opania, Krzysztof Kowalewski
Właściciel niskonakładowej gazety, Broch, spotyka się z autorem popularnych felietonów, ukazujących się w dzienniku. Pomimo wyrazów uznania Stecki podejrzewa, że może wkrótce stracić pracę w gazecie, która jest na skraju bankructwa. Broch proponuje felietoniście, aby nadal pisał swoje artykuły i przesyłał na jego adres, a w zamian otrzyma odpowiednie honorarium. Stecki zgadza się na taki układ, lecz nie pojmuje, dlaczego Brochowi tak bardzo zależy na jego dziennikarskiej twórczości...
20.00 – 23.00 – Opera pod gwiazdami – prowadzi Marcin Majchrowski
Festiwal Aix-en-Provence: Vincenzo Bellini Norma – opera w dwóch aktach (Aix-en-Provence, 18.07.2022), wyk. Karine Deshayes – sopran (Norma), Michael Spyres – tenor (Pollione), Amina Edris – mezzosopran (Adalgisa), Krzysztof Bączyk – bas (Oroveso), Julien Henric – tenor (Flavio), Marianne Croux – sopran (Clotilde), Pygmalion Chorus, Ensemble Resonanz, dyr. Riccardo Minasi
23.00 – 00.00 – Mediewanna - aud. Łukasza Modelskiego
Dux, Princeps, przyjaciel Cesarza, współpracownik Cesarstwa - takie tytuły pojawiają się w związku z Bolesławem Chrobrym. Sławny węgierski mediewista, György Györffy, pisał, że „po śmierci Ottona III” Bolesław Chrobry podjął próbę „zjednoczenia zachodnich Słowian pod własnym berłem”. W polskiej literaturze też przewija się sugestia, że Piast wcale nie zamierzał zadowalać się obietnicą królewskiej korony. Jak daleko rzeczywiście sięgały jego ambicje? Czy można mówić o cesarzu Bolesławie Chrobrym? - nad tym w audycji zastanowią się Andrzej Kozicki i prof. Jacek Banaszkiewicz.
"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
00.00 - 02.00 AnagrammarganA – Michał Margański
02.00 - 04.00 Apteka Nocna – Jędrzej Kodymowski
04.00 – 06.00 Trójka Budzi: Jazz & Bass – Michał Grabkowski
06.00 - 09.00 Bed & Breakfast – Piotr Firan i Raf Uzar
6:45 Ośmiornice to niesamowite istoty, które potrafią zaskakiwać. Już sam fakt, że potrafią rozpoznawać ludzi (i to nawet w przebraniu) świadczy o ich niezwykłości. Nauka cały czas odkrywa nowe zdolności tych niesamowitych zwierząt. Czego dowiedzieliśmy się do tej pory i czym ośmiornice mogą nas jeszcze zaskoczyć? Rozmowa Skype – przedstawiciel Akwarium w Gdyni.
7:10 Medal dla Każdego - Henryk Sytner
7:20 Ameryka rozpoczyna wielkie sprzątanie po przejściu huraganu Ian. Wiele miejscowości jest w dalszym ciągu odcięte od świata. Jak wygląda po huraganowa rzeczywistość oraz czy amerykanie mają możliwość obchodzenia narodowego święta pieroga, które wypada właśnie dziś? Łączenie – Jan Pachlowski.
7:40 Światowy dzień ośmiornicy to idealny powód do tego, żeby zastanowić się, czy owoce morza są zdrowe i jak wpływają na nasz organizm. Czy możliwa jest dieta skupiająca się jedynie na ośmiornicy, krewetkach czy kalmarach? Kto powinien częściej sięgać po owoce morza, a kto unikać ich jak ognia? Rozmowa w studio – Dietetyk Patrycja Wojciechowska
7:50 Fajny Film - Ryszard Jaźwiński
8:10 Gosia Zdziechowska śpi z lwami, tygrysami i innymi dzikimi zwierzętami w łóżku i to dosłownie. Od kilkunastu lat jest wolontariuszką, która odwiedza parki przyrody na całym świecie, gdzie w ramach wolontariatu zajmuje się dzikimi zwierzętami. Czy taki wolontariat może być groźny i jest dla każdego? Dlaczego zdecydowała się na taką formę pomocy dzikim zwierzętom oraz czy lew to faktycznie król dżungli? Rozmowa Skype – Gosia Zdziechowska
8:20 Wolontariat w Afryce brzmi jak fajny pomysł na urlop. Jak wyglądają sprawy formalne przy organizacji takiego wyjazdu i gdzie warto się udać? Rozmowa Skype – Gosia Zdziechowska
8:50 Zapowiedź kolejnych punktów programu w dzisiejszej ramówce Trójki + zaproszenie na Śniadanie w Trójce i LPT po godzinach.
09.00 – 10.00 Śniadanie w Trójce – Beata Michniewicz
Goście: Radosław Fogiel, Prawo i Sprawiedliwość, Maciej Gdula, Lewica, Paweł Kowal, Platforma Obywatelska, prof. Andrzej Zybertowicz, Kancelaria Prezydenta.
10.00 - 12.00 Lista Przebojów Trójki po Godzinach – Tomasz Miara
10:15 Cykl Tomasza Żądy: „naSŁUCH”
To nowa multimedialna propozycja Trójki. Mówimy o najciekawszych wydarzeniach muzycznych ostatnich dni – między innymi o nowych płytach, piosenkach i koncertach. Nasłuchujemy co u gwiazd i kto niebawem ma szansę gwiazdą zostać. Do posłuchania w Trójce, a na trójkowym kanale YouTube do obejrzenia przez całą dobę.
12.00 - 13.00 W antrakcie - Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz
"W antrakcie" to nowa audycja w Programie 3 Polskiego Radia. Jej autorki Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz będą zachęcać słuchaczy do chodzenia do teatru. W swoim programie te dwie pasjonatki sztuki scenicznej opowiedzą o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Będą rozmawiać także z twórcami - aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami.W dowcipnym "Antyporadniku", w ostatniej części audycji, podpowiedzą, jakie postawy są niegodne widza. Złe zachowanie, nieodpowiedni ubiór czy niestosowne komentarze wynikają bowiem nie z braku kultury, lecz z braku wiedzy. Krótko rzecz ujmując, Malwina i Magda będą dzielić się swoją miłością do teatru.
13.00 – 15.00 Świat Do Trzeciej - Rafał Tomański
13:07 Gen. Roman Polko / Bieżąca sytuacja na Ukrainie
13:25 Prof. Marco Babić / Wybory w Bośni i Hercegowinie / Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW
13:45 Jakub Bielamowicz / Wybory w Bułgarii / Instytut Nowej Europy
14:08 Maciej Jastrzębski, dziennikarz, publicysta, podróżnik
Maroko przejmuje przewodnictwo w radzie bezpieczeństwa Unii Afrykańskiej. Jak kraje Maghrebu patrzą na wojnę na Ukrainie? Czy tworzy to szansę na wzrost znaczenia Rosji czy Chin w regionie?
14:25 Maciej Pletnia / Doktor nauk humanistycznych, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu, UJ / Japonia po państwowym pogrzebie byłego premiera. Czy rząd się utrzyma?
14:35 Środek od środka
14:45 Grigol Julukhidze / Dyrektor Rady Polityki Zagranicznej w Gruzji, UJ / Wizyta prezydenta Białorusi w Abchazji oraz sytuacja na granicy gruzińsko-rosyjskiej
15.00 – 19.00 Trójka Lattem – Witold Lazar
19.00 – 22.00 Departament Rytmu – Radosław Okrasko
22.00 – 00.00 Departament Rytmu – Tomasz Miara
08.06 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn
W audycji przypomnimy postać Elżbiety Rakuszanki, żony Kazimierza Jagiellończyka. Zwana "matką królów", urodziła trzynaścioro dzieci, spośród których czterech synów zostało koronowanymi władcami (Władysław II Jagiellończyk – królem Czech i Węgier, Jan Olbracht – królem Polski, Aleksander Jagiellończyk – królem Polski, Zygmunt Stary – królem Polski).
23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Katarzyna Cygler
Większość osób ma trudności w rozpoznawaniu i regulowaniu emocji. Czują się przytłoczeni i zalewani uczuciami albo przeciwnie, deklarują, że nie czują nic. "Jak rozumieć, nazywać i regulować swoje emocje" to tytuł książki Olgi Dalingi. Psycholog będzie gościem Polskiego Radia 24.
10.00-11.00 – „Światła wielkiego miasta” – Martyna Matwiejuk
Niewiele miejsc może pochwalić się tak pięknym Starym Miastem. Czas odmierza tu wiekowy zegar astronomiczny, a uważni usłyszą między ulicami szum fal. Z centrum dostaniemy się na plażę autobusem - to zaledwie kilka przystanków. Historię miasta poznacie uważnie oglądając… kafelki wielkiego pieca! Nic dziwnego, że turyści lubią tam wracać. Czy zgadniecie, co to za miejsce?
11.00-13.00 – „Pasjonauci” – Adam Smolarek
Po 11.00 Jacek Paśnik - autor książki "Dzieci" oraz prowadzący fanpejdż "Dzieci Neo", opowie o wspominaniu, przestrzeniach liminalnych i przekopywaniu archiwów historii najnowszej. Po 13.00 zaprosimy do studia Kasię Dydo. Dziennikarstwo radiowe to nie jedyna jej pasja. Od kilku lat, z sukcesami zgłębia tajniki projektowania, konstruowania i szycia ubrań. A wszystko zaczęło się od rodzinnej historii, babci i od starego Łucznika. Zajrzymy też do Srebrnej Góry na zawody Enduro MTB Series. Pasjonautów tam nie brakuje. W cyklu „Historia pewnej okładki” Stanisław Gruszczyński opowie o "In the Court of the Crimson King", z okazji rocznicy wydania tego albumu.
13.00-14.00 – „In English, please..” – Adrianna Janiszewska
Jednym z bardziej popularnych kierunków wybieranych przez studentów Erasmusa jest Szwecja. Czy powodem jest wysoki poziom nauczania i bogata oferta edukacyjna? Czy współpraca, jaką nawiązują uczelnie z rynkiem pracy? Czy może wysoki standard życia, z którego słyną nasi sąsiedzi zza Morza Bałtyckiego? Będzie okazja, żeby zapytać o to Julię, która właśnie wróciła ze Sztokholmu.
15.00-16.00 – „Zaklinacze czasu” – Jakub Jamrozek
W dniach 3-10 października poznajemy laureatów Nagrody Nobla, więc przyjrzymy się bliżej Fundatorowi tego wyróżnienia. Inżynier i wynalazca Alfred Bernhard Nobel to postać nietuzinkowa. Swoimi talentami mógłby obdzielić kilka osób. Podobno ludzie nie chcieli obok niego mieszkać - z obawy przed wybuchem, co mu nie przeszkadzało, bo ludzi nie lubił.
16.00-17.00 – „Muzyczne Biuro Podróży” – Patryk Grabowski
Ta podróż będzie wiodła szlakiem nowości. Zaczniemy ją we Francji, gdzie 4 listopada ukaże się nowy album zespołu La Femme, zainspirowany trasami koncertowymi po Ameryce Południowej i Hiszpanii. Na płycie „Teatro Lucido” znajdzie się 13 utworów śpiewanych wyłączenie po hiszpańsku. Na naszej trasie znajdzie się również przystanek z francusko - brazylijsko - portugalskim muzykiem Tiago Ribeiro i jego najnowszą EP’ką „Cachoeira”. Zatrzymamy się też, żeby posłuchać muzyki pochodzącego z Montréalu Etienna Côté.
17.00-18.00 – „Nie na-żarty” – Mateusz Kulik
Patatas bravas na czele najpopularniejszych tapas w Hiszpanii. Potrawa niezwykle prosta, której główną rolę odgrywają ziemniaki z ostrym sosem z papryki, oliwą z oliwek i mąki.
10:00-11:00 „Rodzinny W-f” – Uczymy się grać w warcaby. Gość: Damian Reszka - Prezes Polskiego Związku Warcabowego.
13:00-14:00 „Bajkolotem tam i z powrotem”- Kulfon i Monika postanowili odwiedzić dziś najciekawsze porty morskie. Tylko czy bajkoltem da się podróżować drogą morską? Opowiedzą o portach w Szanghaju, Singapurze i w San Diego w Stanach Zjednoczonych. Nie zapomną też o portach polskich. Jak wyglądają te porty, kto w nich pracuje i jakie rodzaje statków do nich wpływają. Będzie też o największym tankowcu w historii, którego kapitanem był Polak i o tym co się może stać , gdy wieloryb wpłynie do portu.
14:00-15:00 „Skarbonka” – Historia pieniądza c.d. Kto wymyślił karty płatnicze.
15:00-16:00 „Dawno, dawno temu” – Kontynuacja naszej historycznej podróży szlakami jednej z najsłynniejszych królowych na przestrzeni wieków - Elżbiety II. Dzisiaj przyjrzymy się jej życiu prywatnemu - jakie miała pasje, co robiła w wolnym czasie, jaka muzykę lubiła oraz czy miała poczucie humoru. Gość: dr Sebastian Adamkiewicz, historyk.
17:00-18:00 „Mali strażnicy dzikiego królestwa” - Przez kolejne tygodnie będziemy określać stopień dzikości Warszawy, która jako jednak z nielicznych stolic na naszej planecie znajduje się w sąsiedztwie parku narodowego. Odkrywamy Las Bielański cz. 2.
18:00-19:00 „Akademia muzyczna” - Czy zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby w jednym miejscu i w jednym czasie pojawili się nagle wielcy muzycy z różnych epok? Jak wyglądałaby rozmowa Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Fryderyka Chopina i Claude’a Debussy’ego podczas popołudniowej herbatki? „Na herbatce u wielkich kompozytorów” - koncert dla dzieci w filharmonii Narodowej w Warszawie.
.
08:00 Weekendowe potpourri Małgorzaty Pęcińskiej [PREMIERA]
Jedno z późnych arcydzieł Mozarta jakim jest jego Koncert klarnetowy A-dur, I Sonata wiolonczelowa B-dur Mendelssohna z dedykacją dla brata Paula, a w finale spotkania bardzo ciekawa, a nieco zapomniana kantata Gustawa Holsta The Cloud Messenger, zapowiadająca już bogaty, pełen harmonicznych niuansów język dźwiękowy, jakim angielski kompozytor zachwycił w słynnych Planetach – to program sobotniego wydania audycji Weekendowe potpourri.
18:00Złoty wiek muzyki kameralnejDr Danuty Gwizdalanki [PREMIERA]
Dr Danuta Gwizdalanka zaprasza na pierwszy odcinek minicyklu poświęconego muzyce kameralnej kompozytorów ukraińskich. W programie dzieła m.in. Mykoły Łysenki i Dmitrija Bortniańskiego.
19:00Audycja specjalnaDariusza Marciniszyna [PREMIERA]
Audycja specjalna Dariusza Marciniszyna z okazji urodzin Janusza Olejniczaka.
22:00Audycja specjalnaJakuba Puchalskiego [PREMIERA]
XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego – audycja specjalna Jakuba Puchalskiego. Kolejne odcinki kontrapunktują tegoroczny turniej, przedstawiając najchwalebniejsze momenty jego historii oraz wybitne interpretacje utworów obowiązujących w kolejnych etapach Konkursu – w nagraniach klasycznych i intrygujących, a gdy tylko możliwe, podpisanych przez jego najznakomitszych laureatów. Zapraszamy codziennie, od 7 do 21 października, o 22:00.
Zapraszamy!