Polskie Radio

"Jesienny Ogień 2023" - Polskie Radio na dynamicznych pokazach sprzętu wojskowego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2023 14:30
Abramsy, K2, Kraby, HIMARS-y, Borsuki, Raki, Rosomaki i myśliwce F-16 - to tylko część nowoczesnego uzbrojenia, które można było zobaczyć w akcji, w trakcie strzelań na poligonie. W pokazie "Jesienny Ogień" wzięło udział  około tysiąca żołnierzy z elitarnych jednostek Wojska Polskiego. Relacji z wydarzenia można było wysłuchać w Programie 1 i Programie 3 Polskiego Radia. 
Dynamiczny pokaz sprzętu wojskowego Jesienny Ogień 2023
Dynamiczny pokaz sprzętu wojskowego "Jesienny Ogień 2023"Foto: Krzysztof Świeżak/Polskie Radio
  • Dynamiczny pokaz "Jesienny Ogień 2023" na poligonie w Bemowie Piskim to prezentacja nowoczesnego uzbrojenia zakupionego w ostatnich latach.
  • W czasie wydarzenia można było zobaczyć ok. 70 sztuk różnego sprzętu wojskowego - m.in. czołgi Abrams i K2, wyrzutnie HIMARS, zestaw przeciwlotniczy Hibneryt, zestaw przeciwrakietowy Poprad, armatohaubice Krab, K9, wozy bojowe różnych rodzajów. 
  • W ogniowych ćwiczeniach uczestniczyło blisko 1000 żołnierzy. Dynamicznemu pokazowi uzbrojenia towarzyszył piknik poligonowy.

Na poligonie w Bemowie Piskim można było zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy zakupiony w ostatnich latach, około 70 sztuk sprzętu wojskowego – w tym samolotów, czołgów, wyrzutni rakiet - poinformowało Centrum Operacyjne MON.


"Jesienny ogień 2023" to pokaz zdolności interoperacyjnych różnych rodzajów wojsk i sprzętu oraz ich współdziałania na współczesnym polu walki.

Przedstawiciele wojskowych centrów rekrutacji oraz jednostek wojskowych wyjaśniali zainteresowanym, jak mogą dołączyć do szeregów Wojska Polskiego. Wojskowi rekruterzy podpowiadali, co zrobić, by zostać żołnierzem dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej lub innej wybranej formy służby zawodowej. Przedstawiali możliwości służby w wybranej specjalności i wskazywali miejsca na terenie całego kraju, gdzie można ją pełnić. 

plakat wydarzenia 

Piknik poligonowy oraz ćwiczenia bojowe

O godz. 13.00 rozpoczęły się ćwiczenie ogniowe z udziałem blisko 1000 żołnierzy. 

Dynamiczny pokaz sprzętu wojskowego "Jesienny ogień 2023" Dynamiczny pokaz sprzętu wojskowego "Jesienny ogień 2023"

Starciom na lądzie i w powietrzu towarzyszył ogień artylerii, żołnierze bronili się i atakowali wojska przeciwnika; do akcji wkroczyły też siły specjalne. 

Dynamiczny pokaz sprzętu wojskowego "Jesienny ogień 2023" Dynamiczny pokaz sprzętu wojskowego "Jesienny ogień 2023"

Dynamicznie wyreżyserowany scenariusz pozwalał widzom poczuć się jak na realnym polu walki, podziwiać sprawność i wyszkolenie żołnierzy.


Pokazom "Jesienny Ogień 2023" towarzyszył piknik poligonowy. Można było porozmawiać z żołnierzami o ich służbie i dowiedzieć się, jak działa używany przez nich sprzęt. Chętni mogli postrzelać na strzelnicy multimedialnej czy przymierzyć wojskowe wyposażenie. Było też wiele atrakcji dla dzieci. 

Piknik poligonowy podczas dynamicznego pokazu uzbrojenia "Jesienny ogień 2023" Piknik poligonowy podczas dynamicznego pokazu uzbrojenia "Jesienny ogień 2023"

Po obejrzeniu najnowszego uzbrojenia, jakim dysponuje dziś Wojsko Polskie, goście mogli spróbować prawdziwej wojskowej grochówki z chlebem wypiekanym na miejscu w piekarni polowej. 

Na pikniku poligonowym nie mogło zabraknąć wojskowej grochówki Na pikniku poligonowym nie mogło zabraknąć wojskowej grochówki

"Jesienny Ogień 2023" w Jedynce

W niedzielę (17.09) Program 1 Polskiego Radia przedstawiał obszerne relacje z dynamicznego pokazu najnowszego sprzętu wojskowego w Orzyszu. 

Dynamiczny pokaz sprzętu wojskowego "Jesienny ogień 2023" Dynamiczny pokaz sprzętu wojskowego "Jesienny ogień 2023"

Relacje Patryka Kuniszewicza pojawiły się w audycjach:  "Czas pogody", "Niedziela z Jedynką", "Piosenki na życzenie", "Jeden na godzinę". 

>>> "Jesienny Ogień 2023" - dynamiczny pokaz sprzętu wojskowego. Relacje w Jedynce <<<

Z kolei w Trójce Monika Suszek przybliżyła przygotowane atrakcje w audycji "Trójka Cafe" (sobota, godz. 10-13)

>>> Jesienny Ogień 2023 - pokaz dynamiczny najnowszego sprzętu wojskowego <<< 

IAR/ans/zch/id