Polskie Radio
Section05
Wojsko Polskie

Zawarto kolejną umowę na pozyskanie haubic samobieżnych K9A1. Szef MON: wyciągamy wnioski z wojny na Ukrainie

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w piątek zawarto kolejną umowę wykonawczą na pozyskanie sześciu haubic samobieżnych K9A1 oraz 146 w wersji K9PL wraz z pakietem szkoleniowym, logistycznym i zapasem amunicji. Umowa przewiduje także transfer technologii do polskiego przemysłu, który będzie serwisował ten nowoczesny sprzęt.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie broń rakieta MON POLSKA służby i bezpieczeństwo

ANALIZA Wspólna europejska armia z militarnym prymatem Niemiec. Rosnące ambicje UE zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski

Wspólna europejska armia z prymatem militarnym Niemiec finansowana przez wszystkie państwa UE. Takie są zamierzenia związane z powstaniem unijnego superpaństwa. Problemem jest to, że Berlin i Paryż, zmuszając inne państwa do tego projektu, nie mają ani wydajnych linii produkcyjnych np. czołgów, ani nie spełniają wymogu NATO rocznych wydatków na armię na poziomie 2 procent PKB. Dla krajów wschodniej flanki zastąpienie NATO i USA "europejską armią" to zachęta dla Moskwy do agresji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT wojsko Unia Europejska Wojsko Polskie Francja Niemcy broń USA

TYLKO U NAS UE superpaństwem? Prof. Szeremietiew ostrzega: to może zatrzymać rozwój polskiego przemysłu obronnego

- Obawiam się, że gdyby doszło do przekształcenia UE w postulowane przez Berlin "superpaństwo", kontrakty, które podpisała Polska w Korei Południowej i w USA, mogą być anulowane. Może także zostać zatrzymany rozwój polskiego przemysłu obronnego - ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Romuald Szeremietiew, były szef MON.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie zakupy Romuald Szeremietiew USA Abrams służby i bezpieczeństwo Unia Europejska Korea Południowa bezpieczeństwo

Ludowe Wojsko Polskie. Kim byli żołnierze z orłem bez korony?

Gen. Władysław Sikorski, naczelny wódz oraz premier rządu na uchodźstwie podczas II wojny światowej, miał o wojsku polskim zależnym od Armii Czerwonej powiedzieć: "Komuniści, dywersanci, Berling - zdrajca i dezerter". Dlaczego jedni nazywają ich polskimi bohaterami, a drudzy - żołnierzami przeklętymi?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wojsko Polskie Władysław Sikorski Armia Czerwona Wanda Wasilewska Dorota Truszczak Ludowe Wojsko Polskie (LWP)

"Są niezbędne, aby odstraszyć agresora". Mariusz Błaszczak o zamówieniach dla Wojska Polskiego

– Niepokojące są sygnały, jeszcze w kampanii wyborczej przedstawiane przez polityków opozycji, mówiące o tym, że za dużo zamawiam broni dla Wojska Polskiego. Nie za dużo, tyle broni potrzeba - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Mariusz Błaszczak, szef MON w nowym gabinecie Mateusza Morawieckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie wojsko służby i bezpieczeństwo Grzegorz Jankowski

Pierwszy HOMAR-K wyjechał z polskich zakładów. Szef MON: trafi do 18 Dywizji Zmechanizowanej

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych, że z zakładów zbrojeniowych wyjechała pierwsza, zintegrowana z polskim podwoziem Jelcza, pozyskana w Korei Południowej wyrzutnia rakietowa HOMAR-K. "Wojsko Polskie zwiększa zdolności bojowe" - skomentował minister.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Wojsko Polskie rakieta GOSPODARKA broń Polska Grupa Zbrojeniowa

Orzełek bez korony: od Wandy Wasilewskiej przez Lenino do Berlina. Pamięć "ludowego" Wojska Polskiego

Gen. Władysław Sikorski, naczelny wódz oraz premier rządu na uchodźstwie podczas II wojny światowej, miał o wojsku polskim zależnym od Armii Czerwonej powiedzieć: "Komuniści, dywersanci, Berling - zdrajca i dezerter". Co znaczyła i co znaczy ta formacja dla nas dziś? Kim  byli, kim są dla nas ci, którzy wtedy chwycili za broń? 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wojsko Polskie Władysław Sikorski Armia Czerwona Wanda Wasilewska Dorota Truszczak

"4 proc. PKB na obronność". Premier zapowiedział kontynuowanie modernizacji polskiej armii

Premier Mateusz Morawiecki w ramach realizacji Dekalogu Polskich Spraw zapowiedział, że zamierza przeznaczyć 4 proc. PKB na obronność, a 50 proc. wydatków na modernizację armii ma trafić do polskich zakładów zbrojeniowych. Planuje też kontynuować współpracę z USA m.in. w dziedzinie wojskowej, energetycznej i gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki pkb Wojsko Polskie budżet Polski