Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Obrony Narodowej

Polscy sportowcy wezmą udział w XVI Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio

89 reprezentantów w 12 dyscyplinach. Polski Komitet Paraolimpijski przedstawił skład reprezentacji na XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. O medale będzie walczyć 56 zawodników i 33 zawodniczki. Początek rywalizacji paraolimpijskiej 28 sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Białoruś Ministerstwo Obrony Narodowej paraolimpiada język polski NAUKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych wojsko Swiatłana Cichanouska

Szef MON: Abramsy ustawimy na wschodzie kraju, żeby bronić Polski

- W odróżnieniu od koalicji PO-PSL, my najnowocześniejsze Abramsy ustawimy na wschodzie kraju i wtedy będą bronić naszej ojczyzny - mówił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że Leopardy pozyskane przez dzisiejszą opozycję, ustawiono w Żaganiu. - Ustawienie czołgów w Żaganiu bezpieczeństwu Polski na pewno nie służy - podkreślił minister.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo

Wiceszef MON: trudno wyobrazić sobie działania antykryzysowe bez udziału żołnierzy WOT

 - Żołnierze WOT pomagają w walce ze skutkami wichur, powodzi, podtopień. Także okres pandemii pokazał, że bez pomocy sił zbrojnych sytuacja byłaby dużo trudniejsza - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MON, zapewniając, że Wojska Obrony Terytorialnej pomogą w walce z podtopieniami w Małopolsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz Wojska Obrony Terytorialnej Wojsko Polskie Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo

Amerykańskie czołgi Abrams dla Sił Zbrojnych RP. "Polska wybrała najlepszy i najbardziej zaawansowany technologicznie czołg na świecie"

Ministerstwo obrony narodowej zapowiedziało pozyskanie przez Polskę czołgów podstawowych Abrams. Mowa o najnowszej wersji, M1A2 Abrams SEPv3, używanej od 2020 r. podstawowego czołgu amerykańskiej armii, który jest w służbie od początku lat 80. Czołg M1 Abrams cieszy się sławą "niezniszczalnego" i jest jednym z symboli potęgi amerykańskiej armii.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Obrony Narodowej Stany Zjednoczone Jan Karski II wojna światowa igrzyska olimpijskie Polskie Radio

Zaprzysiężenie generała Joksa. Zastępca dowódcy V Korpusu Sił Lądowych USA: historyczny dzień

Generał brygady, zastępca dowódcy V Korpusu Sił Lądowych USA Matthew J Van Wagenen powiedział podczas uroczystości zaprzysiężenia generała dywizji Adama Joksa na zastępcę dowódcy sił lądowych USA, że to historyczny dzień dla Polski i armii Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo wojsko NATO Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej siły zbrojne USA Stany Zjednoczone

Gen. Joks zastępcą dowódcy V Korpusu Sił Lądowych USA w Fort Knox. Szef MON: ważny krok na drodze zacieśniania sojuszu

- Dzisiejszy dzień jest kolejnym ważnym krokiem na drodze do zacieśnienia sojuszu między Polską a USA - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystości pożegnania gen. dyw. Adama Joksa, obejmującego obowiązki zastępcy dowódcy V Korpusu Sił Lądowych USA w Fort Knox.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak wojsko USA Ministerstwo Obrony Narodowej

Bix Aliu: Polska wybrała najlepszy i najbardziej zaawansowany technologicznie czołg na świecie

Polska wybrała najlepszy i najbardziej zaawansowany technologicznie czołg na świecie, sprawdzony na polu walki - podkreślił w środę chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. Wpisem odniósł się do informacji, przekazanej przez MON, że Polska kupi od USA 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3.
Zobacz więcej na temat:  wojsko GOSPODARKA Stany Zjednoczone Ministerstwo Obrony Narodowej