Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Ранок. Мультфільм, який отримав «Оскар», покажуть у Варшаві

У Варшаві покажуть латвійський анімаційний фільм «Потік. Останній кіт на Землі». Специфіка латвійської анімації та її успіх на світовому рівні попри обмежені бюджети. Чому варто подивитися цей фільм, особливо в українському контексті? Про його культурне, філософське і мистецьке значення у ранковому ефірі розповіла Катерина Сліпченко — українська журналістка, мистецтвознавиця та кінокритикиня
Zobacz więcej na temat: 

"Dwa oddechy" - reportaż Aleksandry Łapkiewicz

Profesor Sławomir Marzec jest artystą – malarzem, performerem, autorem instalacji i filmów. Zawzięcie walczy o autonomię sztuki. Jest krytycznym komentatorem współczesnych zjawisk artystycznych oraz przede wszystkim własnej twórczości. Od kilkudziesięciu lat tworzy abstrakcyjne obrazy, w których bada granice widzenia. Od kilku lat żyje też w zagrożeniu życia. Alicja Łapkiewicz odwiedziła jego pracownię. Reportaż to opowieść o życiu w cieniu choroby i o obrazach, które są "egzystencjalną koniecznością". Patos? W przypadku Sławomira Marca koniecznie z ironią.
Zobacz więcej na temat: 

РАНОК. Шокуючі результати першого туру президентських виборів у Польщі

18 травня у Польщі відбувся перший тур президентських виборів. Аналіз результатів, їхні можливі наслідки для другого туру та вплив на українсько-польські відносини. Очікування другого туру виборів і довіра до екзит-полів. Голосування молоді за праворадикальних кандидатів та потенційні ризики в майбутньому, про це у ранковому ефірі розповів Анатолій Курносов, експерт з українсько-польських відносин
Zobacz więcej na temat: 

Mój pierwszy tydzień w Polsce był zabawny

Mara Rodrigues jest z Portugalii. Do Polski, a konkretnie do Leszna przyjechała w 2014 roku. Wspomina, że było zimno. Ale jej i grupie jej znajomych to nie przeszkadzało. Postanowiła, że tu zostanie. Dziś ma firmę EU Training Academy. Wspiera projekty europejskie i europejską mobilność, w zakresie rozwoju osobistego młodzieży i zawodowego osób pracujących z młodzieżą. Kampania powstała na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 
Zobacz więcej na temat: 

Do Polski przyjechałam w glanach i w bluzie zespołu metalowego

Helena Dawydko urodziła się w Ukrainie. Państwie, które 23 czerwca 2022 roku. uzyskało status kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej. Helena dziś jest psycholożką i trenerką biznesu. Do Polski przyjechała na studia i została. Dziś ma tu męża i dziecko. Kampania powstała na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 
Zobacz więcej na temat: 

Od Polaków biorę tradycję, od Francuzów styl

Mattia Rosinski jest, jak sam mówi, "pół Francuzem, pół Polakiem". Urodził się we francuskiej Tuluzie, ale większość życia mieszkał w Bordeaux. W wieku 17 lat wyprowadził się do Anglii, gdzie spędził 3 lata. Później przyszedł czas na Polskę. W Warszawie mieszka od 12 lat. Jest muzykiem, a od kiedy pamięta, tworzy z bratem. Ich talent odkryła Kora. Dzięki temu jako jedni z pierwszych w Polsce grali Indie Rock. Kampania powstała na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 
Zobacz więcej na temat: 

Odporność na obcą ingerencję i dezinformację

Czy jesteśmy odporni na obce oddziaływanie i dezinformację? Jak wrogie siły mogą wpływać na funkcjonowanie społeczeństwa, państwa, a nawet poszczególnych osób? O rodzajach prób ingerencji w nasze życie i walce, którą z takimi atakami podejmują Polska i Unia Europejska - Jacek Czarnecki i jego goście. Kampania powstała na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Kancelaria Premiera nie odpowiada za opinie ekspertów.   
Zobacz więcej na temat: 

Cień okrutnego lęku

19 maja 1844 r. z Warszawy dotarła do Fryderyka Chopina smutna wiadomość o śmierci jego ojca, który zmarł 3 maja tego roku w wieku 63 lat. Pierwsza informacja o zgonie ojca otrzymana przez Fryderyka była bardzo lakoniczna, nie podająca żadnych szczegółów. Decyzję taką wspólnie podjęła rodzina w Warszawie, pragnąca, by Fryderyk możliwie najłagodniej przeżył tę bolesną stratę. Dopiero po wyjeździe do Nohant, gdy do jego rąk dotarł list szwagra, Antoniego Barcińskiego, opisujący najdrobniejsze szczegóły ostatnich chwil życia Mikołaja Chopina, doznał „poważnego załamania psychicznego”. Opiekująca się nim George Sand, czuwająca przy nim nawet w nocy, napisała wówczas: „[…] śmierć ojca, był dla Chopina straszliwym ciosem. Religia katolicka rzuca na śmierć cień okrutnego lęku. Zamiast marzyć o lepszym świecie dla tych czystych dusz, Chopin miewał tylko przerażające wizje i musiałam spędzić wiele nocy w sąsiednim pokoju, zawsze w pogotowiu, by setki razy wstawać od mojej pracy i przepędzać widma z jego snów i z godzin bezsenności”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Immortal Onion - TECHNATURALISM

Goścmi Adama Smolarka są muzycy tria Immortal Onion: Tomir Śpiołek, Wojtek Warmijak i Ziemowit Klimek. „Technaturalism” to album, który stawia na nowoczesność, wykracza poza ramy jazzu, oferując wyjątkowe połączenie hardstylowych elementów z delikatnymi, lirycznymi momentami. To płyta, która pokazuje, jak zespół rozwija swoje brzmienie, łącząc nowoczesne technologie z organiczną wrażliwością. Immortal Onion to zespół, który nie boi się wyzwań, przełamując granice gatunkowe i artystyczne. „Technaturalism” to świadectwo tej twórczej odwagi i pasji do eksperymentu.
Zobacz więcej na temat: 

ТИЖДЕНЬ. Переговори України і Росії. Дорога вперед чи назад?

Українсько-російська зустріч у Стамбулі. Закриття російського консульства у Кракові. Ситуація на фронті в Україні. Чому українські дрони почали літати аж за Москву? Підсумки семи днів Лариса Задорожна підбиває в авторській програмі Тиждень.  
Zobacz więcej na temat: