Polskie Radio
Section05
wyłączenie banerów

REDAKCJA POLSKA Aktualności 22 kwietnia godz. 22:00

W tym wydaniu audycji powiemy o przyjęciu przez amerykańską Izbę Reprezentantów pakietu pomocy finansowej dla walczącej Ukrainy, dziś też o nowej inicjatywie Europejskiej Agencji Kosmicznej i o nowootwartym muzeum w brytyjskim Ingham, poświęconemu polskim lotnikom, walczącym w siłach zbrojnych Wielkiej Brytanii. A o pomocy państwa dla Polaków na Białorusi powie wicemarszałek Senatu RP Rafał Grupiński.
Zobacz więcej na temat: 

Беларуская служба Польскага радыё 22-04-2024 , 15:30

Сёння ў перадачы: -Агляд друку: Нямецкі гігант б'ецца ў грудзі за Nord Stream 2 і крытыкуе канцлера.      Пасля заканчэння халоднай вайны ўсе былі перакананыя, што вярнуць Расію дадому ў Еўропу - гэта правільная стратэгія; - Пасля некалькіх месяцаў палітычнага тупіка Палата прадстаўнікоў ЗША ў суботу прыняла законапраект, які прадугледжвае амаль 61 мільярд долараў на падтрымку Украіны; - Расія стварае новы канфлікт у Малдове. Гэтым разам Крэмль імкнецца ажывіць сэпаратысцкія настроі ў аўтаномным рэгіёне Гагаўзіі.
Zobacz więcej na temat: 

Ostatnie zlecenia

22 kwietnia 1849 r. Fryderyk Chopin po raz ostatni odwiedził Operę Paryską, oglądając tam premierę „Proroka” Meyerbeera, w którym partię matki kreowała Paulina Viardot. Kompozytor był na tyle słaby, że wcześniej nie mógł wybrać się na próbę kostiumową, czego bardzo pragnął. Od tego czasu nie opuszczał już domu, a kontakty z przyjaciółmi ograniczały się do ich wizyt u niego. Częstym gościem bywał Delacroix, dyskutowali wtedy na temat sztuk pięknych i nauki. Odwiedzała go także Delfina Potocka, śpiew której przynosił mu ulgę w cierpieniu. Bywało, że mimo złego stanu zdrowia, zasiadał do fortepianu, sprawiając swym gościom wielką radość. Chopin zaczął też przeglądać rękopisy swych dzieł, oświadczając kilku obecnym u niego przyjaciołom, że chce, by utwory nie ukończone, a więc jego zdaniem nie przedstawiające żadnej wartości, zostały spalone. Życzył sobie, by pozostałe jego kompozycje opublikowane zostały dopiero po jego zgonie. Liczba utworów Chopina wydanych pośmiertnie, potwierdza fakt, że woli kompozytora nie wypełniono do końca. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Русская служба Польского Радио 21-04-2024, 17:00

В эфирном блоке: 1. Новости. 2. Темы дня: Интервью с Николаем Рябчуком, выдающимся украинским литературным критиком и эссеистом, лауреатом специальной премии имени Ежи Гедройца этого года. 3. Приглашаем в Польшу: Выставка «Польские цветы» в Государственном Этнографическом музее в Варшаве, которая действует весь 2024 год. 4. Выпуск кулинарной рубрики «Вкус Польши» о люблинской луковой лепешке – цебуляже.
Zobacz więcej na temat: 

Беларуская служба Польскага радыё 21-04-2024 , 15:30

У перадачы: - Міграцыйная дамова ЕС дзеліць Еўрапейскія краіны - што выклікае найбольшыя разыходжанні? - Што адбываецца ў Заходняй Еўропе - у грамадстве і сярод палітыкаў на фоне вайны ва Украіне? - палітычны аглядальнік А.Фрыдман - Польскаму грамадству ўжо хутка прыйдзецца грунтоўна мяняць спажывецкія звычкі.
Zobacz więcej na temat: 

[S4-20] O co chodzi w wojnie Izraela z Iranem?

Bliski Wschód stanął na krawędzi wojny. Pierwszy raz w historii Iran i Izrael wzajemnie i bezpośrednio się zaatakowały. Najpierw Iran w odwecie za zabicie przez Izrael generałów Gwardii Rewolucyjnej, a potem Izrael w odwecie za irański odwet. Świat na kilka dni wstrzymał oddech, ale trudno nie zauważyć, że te ostatnie dni na Bliskim Wschodzie to tak naprawdę teatr czy pokazówka. Iran wystrzelił drony, które nikomu nie zrobiły krzywdy, a Izrael odpalił pocisk, który nie wiadomo, gdzie dokładnie spadł. W tym odcinku dowiesz się, jak wyglądała najnowsza konfrontacja obu krajów, kiedy tak naprawdę to wszystko się zaczęło i o co chodzi w wojnie Izraela z Iranem. Muzyka: The Whole Other - „Incoming Transition“ Density & Time - „Under The Rug“ Godmode - „To Pass Time“ Matt Harris - „Strange Stuff“ Godmode - „Hypnosis“ SefChol
Zobacz więcej na temat: 

Fortepiany jak konie

21 kwietnia 1844 r., po jednym z występów Franciszka Liszta w Paryżu dziennik muzyczny „Le Ménestrel” opisał jego błazeństwa na estradzie koncertowej: „[…] grał na zmianę na dwóch zestawionych ze sobą fortepianach, przede wszystkim po to, aby panie mogły podziwiać zarówno profile jego natchnionej twarzy i poetycznego czoła, po drugie zaś, aby pozwolić odpocząć instrumentom. [...] zmieniał fortepiany jak inni zmieniają konie, aby nie wyczerpać biednych zwierząt”. Jego ruchliwość przy klawiaturze była tak nieprawdopodobna, że rzeźbiarz Danton przedstawił go nie z dwiema lecz czterema rękami. Heinemu wydawało się, że po recitalu klawisze krwawiły. Chopin spotkał Liszta, gdy ten miał zaledwie 20 lat. Ich początkową przyjaźń popsuły różnice osobowości i smaku. Jedną z metod gry Liszta było wydobycie orkiestrowego dźwięku z fortepianu. Chopin nie widział potrzeby przemiany fortepianu w coś, czym nie miał się on nigdy stać. Był dla niego raczej nośnikiem subtelnej osobistej ekspresji niż masywnych wybujałych emocji. (md)
Zobacz więcej na temat: 

REDAKCJA POLSKA Aktualności 20 kwietnia godz. 17:30

W tym wydaniu powiemy o słuchowisku przygotowanym przez Teatr Polskiego Radia na podstawie książki Hanny Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem", dziś też o 40-leciu orkiestry Sinfonia Varsovia oraz o dyktandzie „Gżegżółka” organizowanym co roku dla Polonii w Szkocji. W programie także audycja z nowego cyklu „Polscy sportowcy za granicą”. Na początek - legenda polskiej piłki -  Włodzimierz Lubański.  
Zobacz więcej na temat: