Polskie Radio

Chór Polskiego Radia ma 70 lat. Będzie koncert z okazji rocznicy

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 18:44
Fundacja Rozwoju Sztuki Sonoris oraz Program 2 Polskiego Radia zapraszają 21 października br. o godz. 18 do Studia Lutosławskiego na koncert z okazji Jubileuszu 70-lecia Chóru Polskiego Radia.
Chór Polskiego Radia
Chór Polskiego RadiaFoto: Mateusz Skwarczek/materiały prasowe

Koncert objął Honorowym Patronatem Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński.

Na scenie obok Chóru Polskiego Radia zobaczymy też wybitnych muzyków -Ziva Brahę (lutnia), Tomasza Sobańca (instrumenty perkusyjne), Agnieszkę Budzińską-Bennett (harfa renesansowa, prowadzenie koncertu), a także wokalistów - Ewę Biegas (sopran), Ewę Marciniec (alt), Tomasza Piluchowskiego (tenor), Łukasz Konieczny (bas) przy akompaniamencie Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, dyrygowanej przez Jacka Kaspszyka. 

W programie znalazły się psalmy z Melodie na Psałterz Polski Mikołaja Gomółki, Pieśń Cherubinów, O gloriosa virginum i Missa brevis Krzysztofa Pendereckiego oraz Litanie Ostrobramskie Stanisława Moniuszko. 

Chór Polskiego Radia z nowym wydawnictwem  

Chór Polskiego Radia to jeden z najstarszych, profesjonalnych zespołów wokalnych w Polsce. Został założony przez słynnego w latach powojennych dyrygenta i kompozytora Jerzego Gerta w październiku 1948 roku, by wykonywać repertuar obejmujący zarówno muzykę a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne. Poza działalnością koncertową zespół uczestniczy w licznych nagraniach archiwalnych dla Polskiego Radia, a także nagraniach płytowych dla polskich i zagranicznych firm fonograficznych.

Na przestrzeni tych 70 lat Chór Polskiego Radia dokonał również wielu prawykonań dzieł najwybitniejszych, współczesnych kompozytorów polskich, między innymi Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego czy Wojciecha Kilara, współpracując regularnie z tak znakomitymi zespołami jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach czy Polska Orkiestra Radiowa. Zespół bierze ponadto udział w festiwalach w kraju i za granicą, prezentując się podczas takich wydarzeń jak Wratislavia Cantans, Festiwal Ludwiga van Beethovena, Warszawska Jesień, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie czy Edinburgh International Festival.

„Melodie na psałterz polski” Mikołaja Gomółki nagrane przez Chór Polskiego Radia pod kierownictwem artystycznym Agnieszki Budzińskiej-Bennett to ogromne przedsięwzięcie wydawnicze - promujące najznakomitszą polską muzykę dawną. Do projektu zaproszeni są wybitni instrumentaliści z kraju i zagranicy, specjalizujący się w muzyce epoki, jak na przykład Marc Lewon, profesor lutni w Schola Cantorum Basiliensis czy renesansowy Compass Viol Consort.

„Melodie na psałterz polski” zawierają ponad 150 krótkich utworów utrzymanych w układzie czterogłosowym. Psalmy - przełożone na język polski przez Kochanowskiego i umuzycznione przez Mikołaja Gomółkę - stanowią najbardziej znane, wydrukowane za życia autora i jedyne zachowane do dziś dzieło kompozytora, ogromnie istotne dla kultury polskiej.

Wydawnictwo to – poza ogromną wartością muzyczną ma także na celu przybliżenie publiczności utrwalonego w parafrazach Kochanowskiego piękna i bogactwa dawnego języka polskiego. O wyjątkowości tego -  firmowanego przez Program 2 Polskiego Radia - wydawnictwa świadczy także fakt, że w booklecie albumu poza wnikliwymi opisami merytorycznymi znajdą się teksty wszystkich śpiewanych Psalmów w przekładzie Kochanowskiego wraz z ich wersjami angielskimi.

Chór Polskiego Radia będzie realizował to przedsięwzięcie etapami do 2020 roku, wydając w sumie 5 albumów dwupłytowych obejmujących całość „Melodii na psałterz polski”.

W tym roku ukaże się vol. 1 i 2 – album 2 CD prezentujący Psalmy pielgrzymów i Psalmy poranne i wieczorne, czyli 1/5 materiału.