Polskie Radio

Parlament Europejski poparł rezolucję w sprawie dzieł sztuki zagrabionych podczas wojen

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 19:53
Parlament Europejski poparł rezolucję w sprawie dzieł sztuki zagrabionych podczas wojen. Europosłowie wezwali Komisję Europejską, by stworzyła narzędzia pozwalające na odzyskiwanie takich dzieł. A jak wygląda proces odzyskiwania utraconych dzieł w Polsce? W Polskim Radiu 24 rozmowa z Jolantą Miśkowiec z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Audio
  • 19.01.19 Rezolucja w sprawie dzieł sztuki zagrabionych podczas wojen
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Rezolucja PR dotyczy głównie zbiorów prywatnych. Według Parlamentu Europejskiego w tej chwili brakuje kompleksowych rozwiązań, które pozwoliłby na przechwytywanie nielegalnie sprzedawanych dzieł sztuki, które zostały zagrabione podczas konfliktów zbrojnych, głównie podczas drugiej wojny światowej.

- Rezolucja rzeczywiście koncentruje się głównie na zbiorach prywatnych. Chciałabym podkreślić, że dla Polski istotne jest iż większość wywiezionych dzieł z naszego kraju, została zrabowana ze zbiorów państwowych. Dlatego zależy nam na tym, aby nowa rezolucja została rozszerzona. W tej chwili mamy szereg narzędzi, również prawnych, aby móc odzyskiwać te dzieł, jednak jest to bardzo skomplikowany proces.  - mówiła Jolantą Miśkowiec.

Kolejne rezolucje w sprawie zwrotu zrabowanych w czasie wojen dzieł sztuki nie przynosiły do tej pory  spodziewanych rezultatów. Kraje, których to dotyczy bardzo często ignorują wytyczne w nich zawarte lub opóźniają realizację.

- Nie przesadzę jeśli powiem. że każda sprawa jest inna i do każdej podchodzić musimy indywidualnie. Wszystko zależy od obiektu, jego historii oraz kraju, w którym dany obiekt uda nam się namierzyć. Droga od momentu, kiedy go odnajdziemy do odzyskania i przewiezienia do kraju jest dosyć długa i wymaga od nas wiele zaangażowania - powiedziała gość.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Michał Walczyk.

PR24/PAP

__________________________

Data emisji: 19.01.19

Godzina emisji: 17:05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak