X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 15:46
Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju został opracowany przez Polski Instytut Ekonomiczny. Punktem wyjścia do przygotowania takiego narzędzia było przekonanie, że Produkt Krajowy Brutto jako miernik rozwoju nie obejmuje wielu istotnych zjawisk gospodarczych i społecznych. Wskazuje on przede wszystkim na podaż, a nie na dobrobyt.
Audio
  • Czym jest Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju wyjaśnia Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

− Wprowadzając Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju zastanawiamy się nad tym, jak włączyć pojęcie inkluzywnego wzrostu, czyli takiego wzrostu gospodarczego, który uwzględnia jak najszersze grono społeczne, przy korzystaniu z profitów związanych z rozwojem. Dlatego ten rozwój uważamy za odpowiedzialny, czyli taki, którym państwo powinno się kierować. I cieszymy się, że Polska zajęła w tej klasyfikacji 29 pozycję. Co więcej poprawiła ją w stosunku do roku 2015, kiedy była 31., podkreśla Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Indeks bazuje na 3 filarach, które mierzą obecny dobrobyt, zdolność do kreacji dobrobytu w przyszłości oraz dobrostan wynikający z czynników pozapłacowych. Opiera się na 8 wskaźnikach, będących obiektywnymi danymi, pochodzącymi z bazy Banku Światowego oraz Światowej Organizacji Zdrowia. Opracowano go na rzetelnych danych dla 162 gospodarek świata. Liderami zostały: Szwajcaria, Norwegia i Szwecja. Wysokie 29 miejsce Polska zawdzięcza niskiemu poziomowi nierówności społecznych oraz przewidywaniu długiego życia obywateli. W ocenie autorów Indeksu, odpowiedzialny rozwój, związany jest po pierwsze z dobrobytem dzisiejszym, czyli z możliwościami konsumpcji. Drugi czynnik to próba odpowiedzi na pytanie, czy zapewniamy możliwość tego rozwoju w przyszłości, czy przyszły dobrobyt będzie do zrealizowania poprzez między innymi prowadzone na odpowiednią skalę badania i rozwój, wydatkowanie środków na innowacje, patentowanie nowoczesnych produktów, wynalazków. Ważne jest też w tym kontekście zwiększanie udziału naukowców w liczbie zatrudnionych. Trzecia kwestia dotyczy jakości życia, jego długości, czystości powietrza i bezpieczeństwa publicznego.

− Od lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych, toczone są dyskusje i batalie intelektualne nad tym w jaki sposób można wprowadzić inne miary, alternatywne albo obok samego PKB, które mogą być lepszymi miernikami np. decyzji politycznych i programów rządowych. W latach 90-tych wprowadzono wskaźnik HDI  (Human Development Index), przygotowany przez ONZ. Nasza miara jest trochę podobna, a zarazem inna, ponieważ świat się zmienił przez te 30 lat. Chcemy zaproponować trochę inne rozwiązanie, o którym planujemy dyskutować z innymi ekonomistami w Polsce i za granicą i może ulepszyć to opracowanie obecnie prezentowane. Tak aby obok PKB postawić jakąś inną liczbę, która ma wartość nie tylko w złocie, pieniądzu, ale też w tych innych czynnikach, czyli w jakości życia, długości życia i w naszym szczęściu - zaznacza Piotr Arak - dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Marek Lachowicz, kierownik Zespołu Makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego, podkreśla, że tworzenie mierników zrównoważonego wzrostu to szansa na dyskusję o ścieżce rozwoju.

− Tematem inkluzywnego rozwoju zajmuje się wiele organizacji i zespołów, w tym Komisja Europejska i OECD. Pragniemy dołączyć do tego grona, ale nasz wkład w międzynarodową debatę nie może polegać wyłącznie na ocenie istniejących mierników. Stąd nasza propozycja Indeksu Odpowiedzialnego Rozwoju, to także zaproszenie do dalszej dyskusji naukowej – mówi gość Polskiego Radia.

Dariusz Kwiatkowski

Zobacz więcej na temat: NBP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak