Polskie Radio
Section05
NBP

Optymistyczne dane GUS. Rzecznik rządu: zgodnie z przewidywaniami inflacja stopniowo się obniża

- Zgodnie z przewidywaniami inflacja stopniowo się obniża. Właściwy miks narzędzi, którymi dysponuje NBP oraz narzędzi, którymi dysponuje rząd, daje element łagodzenia skutków inflacyjnych przy jednoczesnym zachowaniu bardzo niskiego poziomu bezrobocia - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, komentując dane GUS.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja NBP POLSKA społeczeństwo pieniądze Piotr Müller

Ekspert: o obniżkach stóp procentowych będzie można rozmawiać na przełomie września i października

RPP nie ogłosiła zamknięcia cyklu podwyżek stóp procentowych i tego stanowiska nie zmieniamy. Nie rozmawiamy też w tym momencie o ich obniżaniu, bo to wiąże się z wieloma zdarzeniami w gospodarce, które będziemy mogli lepiej przewidzieć najwcześniej na przełomie trzeciego i czwartego kwartału - mówił w audycji Rządy Pieniądza Wiesław Jańczyk, członek Rady Polityki Pieniężnej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja pkb NBP

Obniżka stóp procentowych jeszcze w tym roku? Premier Morawiecki podaje warunki

- Jeżeli nie zajdą jakieś absolutnie nadzwyczajne okoliczności, jak kolejny wielki kryzys energetyczny, to inflacja będzie spadała do końca roku i jest nadzieja na obniżkę stóp procentowych jeszcze w czwartym kwartale tego roku - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 i Programu I Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny żywności NBP stopy procentowe Mateusz Morawiecki POLSKA społeczeństwo kredyt hipoteczny

"Recesja i wzrost bezrobocia". Była członek RPP o skutkach wejścia Polski do strefy euro

Była członek Rady Polityki Pieniężnej Elżbieta Chojna-Duch mówi, że wejście do strefy euro i większa od dotychczasowych skala podwyżek stóp procentowych doprowadziłoby w Polsce do kryzysu gospodarczego. Elżbieta Chojna-Duch jest jednym z panelistów drugiego dnia konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości, która odbywa się w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  konwencja PiS POLSKA stopy procentowe NBP inflacja GOSPODARKA

"Odmrożenie" rynku kredytów. Prognozy NBP wskazują na poprawę

W marcu poprawiła się sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych, dobrze radził sobie segment kredytów konsumpcyjnych, natomiast wartość nowych pożyczek inwestycyjnych pozostała słaba - pisze w "Miesięczniku Makroekonomicznym" Polski Instytut Ekonomiczny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budowa mieszkania kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy kredyt gotówkowy kredyt konsumencki NBP oprocentowanie oprocentowanie pożyczek gotówkowych POLSKA społeczeństwo

Eksperci: inflacja może falować, więc nie ma przestrzeni do obniżania stóp procentowych

W kolejnych miesiącach utrzyma się spadkowa tendencja, jeśli chodzi o inflację, co jednak nie oznacza spadku cen. Do celu inflacyjnego będzie dochodzić powoli przez kolejne dwa a może nawet cztery lata. Powoduje to także bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. Mogą też wystąpić czynniki, wywołujące falowanie inflacji, pozwalające na zwiększanie konsumpcji. Na razie więc nie ma przestrzeni do obniżania stóp procentowych - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes PTE i wykładowca SGH oraz dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe NBP Rada Polityki Pieniężnej