Polskie Radio

Zakon Krzyżacki szerzył chrześcijaństwo? Czy był to tylko mit?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 20:20
"Czarna" i "biała" legenda Krzyżaków, czyli w "Eurece" o tym, jak w historiografii polskiej i pruskiej (a potem niemieckiej) kształtował się stereotyp Zakonu Krzyżackiego.
Zamek krzyżacki w Malborku
Zamek krzyżacki w MalborkuFoto: shutterstock

To zagadnienie bada prof. Igor Kąkolewski - prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, pracownik Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie.

Z gościem "Eureki" zastanowimy się, dlaczego na przestrzeni wieków utrwalał się w naszej świadomości obraz Krzyżaków jako demonicznych rycerzy, którzy pod pretekstem szerzenia chrześcijaństwa na ziemiach Prusów, uciskali Polaków i Litwinów?

Kiedy natomiast narodziło się zainteresowanie historią zakonu krzyżackiego w państwie pruskim? W jakim celu XIX- i XX-wieczna propaganda niemiecka wykorzystywała mit Krzyżaków jako obrońców i krzewicieli cywilizacji zachodnioeuropejskiej?

I wreszcie - czy możliwe jest zbliżenie stanowisk: polskiego i niemieckiego w kwestii oceny średniowiecznego (jakby nie było) państwa zakonnego, które przestało zagrażać Polsce w początkach XVI stulecia? Nad kompromisem pracują historycy obu stron.

***

Na "Eurekę" w piątek (19.07) o godz. 19.05 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

DS

Zobacz więcej na temat: Krzyżacy chrześcijaństwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak