Polskie Radio
Section05
Krzyżacy

Bitwa pod Grunwaldem w "Krzyżakach" Aleksandra Forda. Prawda i mity [POSŁUCHAJ PODCASTU]

Współcześnie w powszechnej świadomości funkcjonuje wiele mitów związanych z bitwą pod Grunwaldem, której 614. rocznica mija 15 lipca 2024 roku. Są one związane są między innymi z przedstawieniem bitwy, a także realiów średniowiecza w filmie Aleksandra Forda "Krzyżacy". Obraz był pierwszą polską powojenną superprodukcją. Widziała go wówczas większość Polek i Polaków.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA bitwa pod grunwaldem średniowiecze

Jerzy Stefan Stawiński. Wojna, pisarstwo i "Kanał" Andrzeja Wajdy

W ciągu swojego prawie dziewięćdziesięcioletniego życia był nie tylko żołnierzem walczącym podczas II wojny światowej, lecz także pisarzem i scenarzystą. Gdyby nie jego praca, "Kanał" Andrzeja Wajdy nigdy by nie powstał. 12 czerwca 2010 roku w Warszawie zmarł Jerzy Stefan Stawiński. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy Powstanie Warszawskie II wojna światowa PRL FILM Andrzej Wajda Andrzej Munk kampania wrześniowa kino

I pokój toruński. Koniec wielkiej wojny z zakonem krzyżackim

Choć postanowienia traktatu z Krzyżakami przynosiły skromne korzyści stronie polsko-litewskiej, już wkrótce jasna dla tej części Europy stała się zmiana układu sił w wyniku bitwy pod Grunwaldem. Koniec wielkiej wojny z państwem zakonników spod znaku czarnego krzyża był jednocześnie początkiem etapu prowadzenia konsekwentnej polityki osłabiania - krok po kroku - państwa zakonnego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Grunwald Władysław Jagiełło średniowiecze

Zachodniopomorskie. W Kamieniu Pomorskim odnaleziono monetę Albrechta Hohenzollerna

Renesansowa srebrna moneta została odnaleziona w trakcie prac porządkowych na cmentarzu wojennym w Kamieniu Pomorskim. To bardzo rzadkie znalezisko w północnej części Pomorza Zachodniego - ocenił w rozmowie z PAP archeolog Grzegorz Kurka. Pieniądz związany jest z postacią ostatniego mistrza Zakonu Krzyżackiego i zarazem pierwszego protestanckiego władcy europejskiego państwa. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA zachodniopomorskie Kamień Pomorski odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne