Polskie Radio
Section05
chrześcijaństwo

"Smutna ścieżka ku kościelnej otchłani". Weigel o drodze synodalnej w Niemczech

- Kłopot, jaki mam ja i wielu innych, gdy słyszymy biskupa Bätzinga, jego podobnie myślących kolegów z episkopatu oraz przedstawicieli Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich, polega na tym, że nie słyszymy głosu Pana, Ewangelii czy prawdy, ale głos postmodernizmu - powiedział jeden z czołowych watykanistów George Weigel.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Kościół chrześcijaństwo wiara Jezus Chrystus ŚWIAT Europa Niemcy społeczeństwo aktualności katolickie

"Odrzucenie Kościoła jako wspólnoty". Juliusz Gałkowski o apostazji

- Głównym rywalem Kościoła katolickiego czy różnych grup wyznaniowych nie jest postawa czysto intelektualna, ale pewna obojętność, braki w praktykach religijnych czy konsumpcjonizm. Tak się dzieje nie tylko w naszym Kościele, ale także w wielu innych religiach. Apostazja jest poważną sprawą dla człowieka wierzącego, ale i całego społeczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Gałkowski, redaktor miesięcznika "Nowe Książki".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Kościół katolicki chrześcijaństwo

Niebieska szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony 9 maja godz. 09:00

Zapraszamy na wspólną wyprawę na poszukiwanie skarbu, ukrytego w pewnej szkatułce. Kluczem do niej jest słowo, które otworzy nam dostęp do różnych "niebieskich sekretów". Słuchajcie i bawcie się razem z nami, odkrywając przy tym najważniejsze tajniki naszej wiary. We wspólnocie siła, dołączcie więc do tego radosnego i ekspresyjnego grona, które szybko dojrzewa, pozostawiając wspaniałe owoce.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom religia chrześcijaństwo Kościół wiara

Jedyne takie obrazy na świecie. Polscy naukowcy badają malowidła syryjskich mnichów w średniowiecznym kościele w Egipcie

Przedstawienia religijne autorstwa syryjskich mnichów z okresu średniowiecza zachowały się do naszych czasów tylko w... Egipcie. Ukryte pod późniejszymi tynkami i malowidłami są odkrywane i konserwowane w kościele sprzed ponad tysiąca lat w ramach projektu prowadzonego przez badaczy z Polski i Holandii.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Koptowie Egipt chrześcijaństwo archeologia NAUKA Syria aktualności katolickie

Rada Stała KEP: postać prymasa Wyszyńskiego inspiracją dla pojednania społecznego

Biskupi, którzy wzięli udział w posiedzeniu Rady Stałej Komisji Episkopatu Polski na Jasnej Górze poinformowali, że beatyfikacja Stefana kardynała Wyszyńskiego, zgodnie z decyzją papieża Franciszka, odbędzie się 12 września. Rzecznik Komisji Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak powiedział, że uroczystość była jednym z tematów spotkania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół społeczeństwo chrześcijaństwo katolicyzm wiara aktualności katolickie

Kobieta w koronie – dobra marka

Poza świętem Konstytucji 3 maja to także Uroczystość  Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski. Czy(m) ten nieco archaicznie brzmiący królewski tytuł może nas współcześnie zaskoczyć – w odniesieniu do samej bohaterki dnia – Maryi, ale także innych kobiet, którym ‘korona z głowy nie spada’, bo nie są  ‘królewnami z bajki’. To przytyk, czy przywilej?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Niebieska szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony 2 maja godz. 09:01

Zapraszamy na wspólną wyprawę na poszukiwanie skarbu, ukrytego w pewnej szkatułce. Kluczem do niej jest słowo, które otworzy nam dostęp do różnych "niebieskich sekretów". Słuchajcie i bawcie się razem z nami, odkrywając przy tym najważniejsze tajniki naszej wiary. We wspólnocie siła, dołączcie więc do tego radosnego i ekspresyjnego grona, które szybko dojrzewa, pozostawiając wspaniałe owoce.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom religia chrześcijaństwo Kościół wiara

"Niech zachowują i pomnażają swoje dziedzictwo". Apel biskupa Lechowicza do Polaków mieszkających za granicą

Biskup Wiesław Lechowicz zaapelował do Polaków mieszkających za granicą, "aby swoją postawą, swoim zachowaniem, współpracą potwierdzali, że są Polakami, że pamiętają o swoim dziedzictwie, o swojej historii, i czuwają, by nie tylko je zachować, ale również i pomnożyć". Dziś przypada Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicyzm chrześcijaństwo Polonia Polacy za granicą społeczeństwo

Sytuacja Kościoła w Niemczech. Prof. Kucharczyk: mamy do czynienia z ostatnim stadium przed schizmą

- To pełzająca schizma, której obecnie widzimy ostatnie stadium. Teraz będą błogosławić ludzi, którzy deklarują że nie chcą żyć w związku sakramentalnym. To de facto błogosławienie grzechu - powiedział o sytuacji niemieckiego Kościoła i buntu wobec nauczania Kościoła katolickiego prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk i specjalista ds. Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Kościół chrześcijaństwo wiara Jezus Chrystus ŚWIAT Europa Niemcy Polskie Radio 24