Polskie Radio
Section05
chrześcijaństwo

Hanna Chrzanowska - Siostra naszego Boga

Wychowawczyni i mistrzyni wielu pokoleń pielęgniarek. Przed wojną redaktor naczelna pisma „Pielęgniarka Polska”.  Pionierka w opiece nad chorymi w ich domach - organizowanej w ramach parafii. Gdy umarła w Krakowie tysiące krakowian żegnały ją ze łzami w oczach, a kondukt prowadził sam Karol Wojtyła. W sobotę 28 kwietnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowskich Łagiewnikach - kard. Angelo Amato ogłosi ją błogosławioną. Hanna Chrzanowska będzie pierwszą na świecie, świecką pielęgniarką wyniesioną na ołtarze.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

Sekularyzacja we współczesnym świecie

– Sekularyzacja nie dzieje się ponad głowami ludzi, często wiąże się z prześladowaniami i wykluczeniami – powiedział socjolog dr Michał Łuczewski. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny” Jakub Moroz i jego goście zastanawiali się, w jak dużym stopniu zaawansowany jest proces sekularyzacji w dzisiejszym społeczeństwie. Jaki wpływ na marginalizowanie roli religii w codziennym życiu mają postęp technologiczny i naukowy oraz współczesne normy kulturowe?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chrześcijaństwo religia

Woda w aspektach mistycznych i estetycznych

Poniedziałek Wielkanocny to okazja, aby oblać kogoś bezkarnie odrobiną wody. W audycji Kwadratura Kultury, goście Moniki Małkowskiej: Irena Groblewska, poetka, specjalista od PR i Łukasz Kosowski, historyk sztuki, kurator Muzeum Literatury w Warszawie mówili o tym, jakie znaczenie ma w naszej kulturze woda i jak wpływ wywiera ona na nasze życie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 woda wodór kształty malarstwo tradycja Wielkanoc chrześcijaństwo katolicyzm

„Świat Chrystusa” prof. Wojciecha Roszkowskiego

W Liście św. Pawła do Galatów św. Paweł mówi o nadejściu „pełni czasu”, co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Pojawienie się Syna Bożego rozpoczyna nowy etap historii - świat uległ wielkiej zmianie, zaczęły dominować wartości nazwane później chrześcijańskimi - to z nich wyrosła nasza kultura. O tym, w jakich okolicznościach Jezus przyszedł na świat i jak go zmienił, mówił w Polskim Radiu 24 autor książki „Świat Chrystusa” prof. Wojciech Roszkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia Kościół starożytność Jezus Chrystus Biblia Wojciech Roszkowski chrześcijaństwo Kościół katolicki

"Wielkanoc to czas, kiedy stało się coś naprawdę wielkiego"

- Wielkanoc jest dniem, kiedy stało się coś naprawdę wielkiego – powiedział Mohamed Adam, który wraz z jezuitą o. Mariuszem Biglem, ks. Karolem Długoszem, asystentem Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiegoi etnografem Janem Witoldem Suligą był gościem audycji Ideologika. Rozmowa dotyczyła wartości Wielkanocny i ich znaczeniu w różnych religiach.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc święta Kościół chrześcijaństwo katolicyzm