X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
chrześcijaństwo

Święty buntownik

450 lat temu urodziło się dziecko, które wymknęło się schematom, kontroli rodziców i ówczesnym zwyczajom. Od początku uważane za nieposłuszne, paradoksalnie zostało patronem młodzieży i studentów. Jego wspomnienie obchodzimy 18 września, a rok 2018 został ogłoszony ogólnopolskim Rokiem św. Stanisława Kostki z Rostkowa. W Familijnej Jedynce przypominamy postać tego niezwykłego chłopca.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Publicysta: Kościół potrzebuje dziś jedności w szukaniu prawdy

– Jest gorąco, a nawet bardzo gorąco. Każdy dzień przynosi nowe informacje – powiedział ks. prof. Andrzej Kobyliński z Instytutu Filozofii UKSW. Odniósł się w ten sposób do sytuacji w Kościele po opublikowaniu listu abpa Vigano, który odbił się szerokim echem w Watykanie, ale również w innych środowiskach kościelnych. – Oskarżenia kierowane pod adresem duchownych są piorunujące – dodał Andrzej Gajcy z Onet.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo papież papież Franciszek Watykan

Bracia mniejsi - Bracia więksi!

Kucharze, strażacy, malarze, lekarze. Zegarmistrzowie i prawnicy. Pomocni , konkretni. Bez nich wiele spraw w zakonach i poza nimi, po prostu nie funkcjonowałoby. Rezygnują z funkcji kapłanów, a zdarza się, że z wielkich karier w doczesnym świecie.  Wybierają bycie bratem zakonnym. Z jakich powodów? Opowiedzą nam o sobie, wpuszczą do swojego świata, abyśmy mogli lepiej ich zrozumieć. O tych, co „zawsze w cieniu, zawsze potrzebni…” opowiedzą bohaterowie Familijnej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Walka o pokój?

Kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej 1 września to data, która nawiązuje do potrzeby nieustającej modlitwy w intencji pokoju. Na ten dzień wyznaczono więc otwarcie Międzynarodowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie. W Familijnej Jedynce mówiliśmy o pokoju w sercach poszczególnych ludzi, w rodzinie, w mieście, państwie, na świecie. O pokoju rozumianym jako wewnętrzny spokój serca, ale także w rozumieniu militarnym.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

o. Maksymilian Maria Kolbe: w służbie Polsce i Niepokalanej

– o. Maksymilian Maria Kolbe najczęściej kojarzy się z męczeństwem i tym, że oddał życie za bliźniego. Jednak nie można zapominać, że był wspaniałym organizatorem i człowiekiem, który wykorzystywał najnowocześniejsze środki do tego, by nieść Dobrą Nowinę – powiedział franciszkanin o. Jacek Staszewski. W audycji „Mistycy dla Niepodległej” rozmowa o życiu i posłudze świętego Kościoła katolickiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maksymilian Maria Kolbe Niepokalanów Tomasz Terlikowski chrześcijaństwo Kościół katolicki Kościół społeczeństwo

Czy Ewangelia jest ważniejsza od konstytucji?

Od ponad dwóch lat w polskiej przestrzeni publicznej toczą się ostre dyskusje dotyczące prawa, konstytucji i sądownictwa. Są one pokłosiem sporów politycznych. Przy tej okazji warto zastanowić się, co jest źródłem prawa i porządku państwowego. Czy wyrastają one z określonych wartości? Czy mogą być światopoglądowo neutralne? Na te pytania odpowiadał w audycji „Życie z duszą, czy bez?” mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Stowarzyszenia Ordo Iuris.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo ewangelia Biblia religia konstytucja prawo wiara chrześcijaństwo

Przeciętne - nieprzeciętne rodziny

Rodzinne muzykowanie, wspólne posiłki, wypady na wakacje oraz inicjatywy, w które angażują się wszyscy, a może zabiegani rodzice poświęcający się pracy, osamotnione dzieci, coraz częściej szukające rozrywki w grach komputerowych lub alkoholu... Jak wygląda dzisiaj polska rodzina? Będziemy o tym rozmawiać w Familijnej Jedynce tuż przed rozpoczęciem IX Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Dzieje Biskupstwa Polowego

15 sierpnia to święto liturgiczne Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tego dnia obchodzone jest również Święto Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W roku 100–lecia odzyskania Niepodległości powiemy również o 100–leciu Biskupstwa Polowego, które pomimo ponad 90-letniej historii miało tylko pięciu biskupów.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć