X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
chrześcijaństwo

Biskup Grzegorz Chomyszyn patronem pojednania polsko-ukraińskiego?

W Polsce trwają obchody 75. rocznicy rzezi wołyńskiej. Wydarzenie to przypomina o ogromie zbrodni, których ofiarami byli Polacy. Jest to również okazja do tego, by przywołać postać, która może być patronem pojednania polsko-ukraińskiego. W audycji „Życie z duszą, czy bez?” rozmowa o życiu i posłudze błogosławionego Grzegorza Chomyszyna, biskupa stanisławowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzeź Wołyńska Ukraina wiara Kościół chrześcijaństwo

Czego współcześni chrześcijanie nie wiedzą o życiu Jezusa Chrystusa?

Życie Jezusa Chrystusa zostało opisane w Ewangeliach. To właśnie w nich zawarte są wszystkie najbardziej istotne wątki z ziemskiego pielgrzymowania Zbawiciela. Jednak od niemal samego początku chrześcijaństwa treść tych utworów była poddawana rozmaitym reinterpretacjom, a także próbowano zadawać im kłam. Na temat życia Jezusa Chrystusa i prawdy ewangelicznej mówił filozof i teolog, ks. prof. Jerzy Sochoń
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jezus Chrystus chrześcijaństwo religia wiara ewangelia Biblia

Granice przebaczenia

Rwandyjczycy od 24 lat uczą się przebaczenia. To jedyna droga, aby poradzić sobie w traumą dramatu, jaka dotknęła konkretne osoby i cały naród. W audycji zastanawialiśmy się czy istnieją granice przebaczenie, czy zbrodnie da się w ogóle wybaczyć, czy przebaczenie oznacza pojednanie i jak mają żyć koło siebie ludzie, którzy byli mordercami i ofiarami?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia rwanda miłość śmierć

Ideologika. Między laicyzmem a laickością

Polska jest określana jako kraj katolicki. Jakie to niesie za sobą konsekwencje? Czy powinniśmy wobec krajów używać określeń opartych na ich tożsamości religijnej? W Polskim Radiu dyskutowali ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, pastor Michał Jabłoński oraz Adam Abd El Al z Muzułmańskiego Związku  Religijnego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia wiara chrześcijaństwo islam protestantyzm

"Święta piłka". Czy mundial to religia mężczyzn?

Zapraszamy do spojrzenia na mundial okiem kibica, czyli człowieka głęboko wierzącego... w zwycięstwo. Czy stadion to współczesna świątynia, a football świecka religia mężczyzn? Jak piłkarską pasję postrzegają piłkarze, którzy zostali duchownymi? Czy ma to coś wspólnego z życiem wiarą? Czym jest „liturgia” sportu i czy stadion może być świecką „świątynią”?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół mistrzostwa świata Piłka nożna SPORT

Bezcenna ekstaza

W tym roku diecezja siedlecka obchodzi 200-lecie istnienia. I może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby jej dzieje nie kryły w sobie bezcennych skarbów i niezwykłych historii. To w posiadaniu diecezji znajduje się jedyny w Polsce obraz El Graeco – Ekstaza św. Franciszka. W jaki sposób się tam znalazł i jakie sensacje odkryła niedawna konserwacja obrazu? Zapraszamy na podróż w czasie i przestrzeni po Ziemi siedleckiej.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

"Jestem" - Lednica 2018

Przejście przez Bramę-Rybę w geście wyboru Chrystusa zwieńczyło w nocy z soboty na niedzielę XXII Spotkanie Młodych Lednica 2000. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem "Jestem", a gościem Lednicy był prezydent Andrzej Duda. O znaczeniu słowa "Jestem" w życiu każdego chrześcijanina i najważniejszych wydarzeniach, jakie miały miejsce na polach lednickich mówiliśmy w Familijnej Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

Lednica: młodzi przeszli przez Bramę-Rybę. Wybrali Chrystusa

Przejście o północy przez Bramę-Rybę, Bramę Trzeciego Tysiąclecia - symbolizujące akt wyboru przez uczestników Chrystyusa -  zakończyło 22. Spotkanie Młodych na Polach Lednickich.  Uczestniczyło w nim około 85 tysięcy osób - obecny był też prezydent, który objął to wydarzenie swoim patronatem. Do zgromadzonych pozdrowienia przesłał papież Franciszek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lednica aktualności katolickie chrześcijaństwo

Bliski Wschód. Kulisy prześladowań chrześcijan

105 tysięcy chrześcijan ginie rocznie za wiarę w Chrystusa, czyli co 5 minut ginie jeden chrześcijanin. 200 milionów chrześcijan jest brutalnie prześladowanych, a w 116 krajach świata łamane jest prawo do wolności religijnej. Według danych przytaczanych przez dyrektora Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemara Cisło, 350 milionów chrześcijan poddawanych jest różnych formom dyskryminacji. O męczeństwie chrześcijan na Bliskim Wschodzie mówił w audycji Kulisy Spraw dziennikarz Witold Gadowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chrześcijaństwo islam Bliski Wschód

"Boże Ciało to szczególne święto, które tworzy wspólnotę"

Kościół katolicki obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, nazywaną również Bożym Ciałem. W Polskim Radiu 24 rozmowa z ks. Janem Sikorskim, emerytowanym proboszczem warszawskiej parafii św. Józefa Oblubieńca NMP,  w której od kilkudziesięciu lat trwa całodobowa adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
Zobacz więcej na temat:  Boże Ciało chrześcijaństwo Jan Sikorski Kościół katolicki