Polskie Radio
Section05
chrześcijaństwo

Dziesięć cnót Maryjnych. Ks. Kumala: to wymiar pobożności bardzo trudny w realizacji

W Ewangelii odnaleźć można dziesięć cnót Matki Bożej. Została Ona ukazana jako Najświętsza Maryja Dziewica - ewangeliczny wzorzec dla całego Kościoła. - Wydaje się, że w naszej praktyce pobożności maryjnej w Polsce trochę zapominamy o wymiarze czci Matki Bożej, wymiar naśladowania Maryi jest gdzieś w tle bądź niezauważalny, ponieważ jest bardzo trudny w realizacji - ocenił w Polskim Radiu 24 ks. Janusz Kumala, kustosz sanktuarium w Licheniu. O tym, dlaczego warto o owych cnotach pamiętać, a także jak można nimi żyć, opowiadała zaś siostra Maria od Miłosierdzia Bożego z zakonu anuncjatek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Kościół katolicyzm Sylwia Sułkowska chrześcijaństwo aktualności katolickie społeczeństwo

Uroczystość Wniebowzięcia NMP. O. Jacek Szymczak: jesteśmy powołani do życia w zmartwychwstaniu

- Jesteśmy tymi, którzy cały czas muszą sobie przypominać, że nasze ciała są świątynią Boga. Nasza cielesność nie jest czymś, co można odstawić, jest przeżywana jako pełnia życia, rozwijamy się jako dusza i ciało - mówił w Polskim Radiu 24 o. Jacek Szymczak, dominikanin.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki religia Polskie Radio 24 Agnieszka Kozłowska-Łysko chrześcijaństwo

Podwójne święto 15 sierpnia. Sprawdź, czy to dzień wolny od pracy

15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym roku Święto Wojska Polskiego i Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wypadają w poniedziałek. Oznacza to, że będziemy mieć długi weekend bez potrzeby brania urlopu. Ważne, aby wcześniej zrobić niezbędne zakupy, bo 15 sierpnia sklepy będą nieczynne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo wiara Kościół katolicki katolicyzm chrześcijaństwo

"Eksplozja w Libanie to wciąż otwarta rana". Apel o pomoc dla Kraju Cedrów

Dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ksiądz Waldemar Cisło zaapelował o wsparcie Libanu, który zmaga się z kryzysem humanitarnym. Pogłębiła go eksplozja w porcie w Bejrucie, do której doszło równo dwa lata temu. - To wciąż otwarta rana w społeczeństwie, a kraj opuszczają chrześcijanie - powiedział ks. Cisło.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Liban Kościół chrześcijaństwo Bliski Wschód Azja

Duchowy oręż w Powstaniu Warszawskim

Kapliczki podwórkowe, śluby powstańcze, msze. Te ostatnie w szpitalach, w bramach domów, mieszkaniach, piwnicach, w kinie, w teatrze, w barze, kawiarni… Nie było takiego miejsca, gdzie nie odprawiano by mszy podczas Powstania Warszawskiego. Oczywiście, nadal były w kościołach, które stały się także miejscem bezpiecznego schronienia.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Powstanie Warszawskie II wojna światowa chrześcijaństwo Msza święta Warszawa historia Polski

Przed godziną W…

78 lat temu, 31 lipca 1944 roku,  Warszawiacy zaangażowani w walkę podziemną, w napięciu czekali na hasło do rozpoczęcia powstańczego zrywu. Na godzinę W. czekali również Monika i Czesław Kicmanowie. Ich 7  letni syn Stanisław Maciek nie czekał, ale cudem uratowany z rzezi woli do końca swojego barwnego życia kolejnym pokoleniom opowiadał o warszawskim sierpniu. Zmarł rok temu jako mąż, ojciec, dziadek, a na końcu również i ksiądz. 
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Papież wyruszył na pielgrzymkę do Kanady. W planach spotkanie z premierem i rdzenną ludnością kraju

O godzinie 9.00 papież Franciszek wyruszył z rzymskiego lotniska Fiumicino, gdzie rozpocznie sześciodniową pielgrzymkę do Kanady. Pierwszym etapem jego podróży jest Edmonton, w którym papieski samolot ma wylądować po ponad dziesięciogodzinnym locie. O szczegółach z Rzymu korespondent Polskiego Radia Piotr Kowalczuk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna Kanada papież papież Franciszek pielgrzymka wiara religia Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo

O słabych i mocnych stronach Kościoła

Zakończył się diecezjalny etap prac synodalnych. O słabych i mocnych stronach Kościoła w Polsce, o nadziejach i obawach uczestników synodu i o tym, co ich zdaniem koniecznie powinno się zmienić w naszych parafiach i diecezjach mówią opublikowane w ostatnim czasie syntezy diecezjalne. Będziemy o nich rozmawiać z publicystami red. Moniką Białkowską z Przewodnika Katolickiego i z Sebastianem Dudą z kwartalnika Więź.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Abp Gądecki: okazja do refleksji nad jesienią życia

W tym dniu, ale także każdego dnia w ciągu roku, pamiętajmy o osobach starszych, zwłaszcza samotnych, które czekają na nasze odwiedziny, rozmowy i zainteresowanie - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w przesłaniu z okazji II Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo wiara religia chrześcijaństwo katolicyzm Stanisław Gądecki papież Franciszek Episkopat Polski

Leszek Kołakowski: "kultura Europy nie może istnieć bez chrześcijaństwa"

Był jednym z najwybitniejszych polskich filozofów i człowiekiem pozornie pełnym sprzeczności. W czasach młodości zagorzały marksista, który następnie zdał sobie sprawę z marności tej ideologii i dokonał jej krytyki w monumentalnych "Głównych nurtach marksizmu". Przestrzegał Europę, że jej kultura nie może istnieć bez osoby Jezusa Chrystusa.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Leszek Kołakowski filozofia marksizm chrześcijaństwo komunizm Oxford